logo

شماره پشتیبانی :85524-021

بزرگ ترین دریاچه آب شیرین | روسیه

97/4/5

دریاچه بایکال عمیق ترین دریاچه آب شیرین و یکی از بزرگترین منابع ذخیره آب های سطحی بر روی کره زمین می باشد و در جنوب روسیه، ما بین استان ایرکوتسک و بوریاتیا واقع شده است.
این دریاچه به علت آب شفاف و زلالش محل زیست گونه های متفاوتی از گیاهان و جانوران میباشد. دریاچه بایکال که به cedam شهرت دارد یکی از هفت عجایب زیر آب میباشد. لغت بایکال از دو لغت ترکی bai به معنی ثروتمند و kul به معنی دریاچه تشکیل شده است. این دریاچه دارای عرض حداکثر ۷۹٫۵ و حداقل ۲۵ کیلومتر میباشد. عمیق ترین بخش دریاچه به ۱۶۳۷ متر میرسد که بعنوان عمیق ترین دریاچه دنیا لقب گرفته است و حدود ۳۳۰ رودخانه به آن جاری میشود. دریاچه بایکال با بیش از ۲۵ میلیون سال قدمت، قدیمی ترین دریاچه دنیا نیز به محسوب می شود و در حدود ۲۳۶۱۵٫۳۹ کیلومتر مکعب از آبهای شیرین کل دنیا را شامل میشود که به تنهایی از تمام منابع آب شیرین در آمریکای شمالی بیشتر است. یکی از ویژگی های اصلی این دریاچه زلال بودن بیش از حد آن است، به طوری که جسمی در عمق ۴۰ متری به راحتی دیده می شود. علاوه بر این دریاچه بایکال یکی از زیباترین دریاچه های کره زمین محسوب میشود و به طور میانگین در هر سال با سرعتی حدود ۲ سانتیمتر رشد میکند.

شاهین گشت

دانشمندان بیش از ۲۶۰۰ گونه مختلف از گیاهان و جانوران را در این منطقه شناسایی کرده اند که ۷۰ در صد آنها بومی این منطقه هستند. از گونه های مخصوص این منطقه میتوان به فوک های آب شیرین و ماهی omul که از محبوبترین ماهیان آزاد است، اشاره نمود. همچنین روباه، عقاب، گوزن، خرس و جانوران و گیاهان مختلف دیگر نیز در اطراف دریاچه زندگی میکنند. کوه های راکی و جنگل های زیبای اطراح بایکال، چندین برابر به زیبایی این منطقه افزوده است و دلیل ایجاد فعالیت های تفریحی و گردشگری زیادی در روسیه شده است که شامل کوهنوردی، قایقرانی، دوچرخه سواری، ماهیگیری می باشد. آنتوان چخوف نویسنده معروف روسی میگوید : بی دلیل نیست که اهالی سیبری به این دریاچه، زیبای شگفت انگیز میگویند. آب این دریاچه آنقدر زلال است که انسان میتواند عمق دریاچه را به مانند زمین ببیند. سواحل آن با کوهستان و جنگل احاطه شده است، و در جنگل آن حیواناتی نظیر خرس، بز وحشی دیده میشود. از عصر حجر مردمان بیشماری نزدیک دریاچه زندگی میکردند و آب آن را مقدس میدانستند، ولی مهاجرت اصلی بعد از کشف دریاچه توسط ایوانف روسی در قرن هفتم صورت گرفت. کمی بعد بدلیل ماهیگیری و شکار فراوان، این ناحیه از نظر اقتصادی بسیار رونق گرفت و به یکی از مناطق مهم تجارت در روسیه تبدیل گشت. در قرن نوزدهم با احداث راه آهن سیبری، اکتشافات جغرافیایی و زمین شناسی مختصری از این ناحیه شکل گرفت، و بعد ها و با پیشرفت علم، منطقه هر چه بیش از پیش شناخته شد و در سال ۱۹۷۶ اولین عکس ماهواره ای نیز از دریاچه گرفته شد. اما با وجود کاوش های فراوان، هنوز هم راز های بسیاری در مورد این دریاچه وجود دارد. دریاچه بایکال در سال ۱۹۹۶ توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است، اما متاسفانه در طی ۵۰ سال اخیر و با ساخت شهرک های عمرانی و صنعتی، آب این دریاچه رو به آلودگی نهاده. زباله ها، آلودگی شیمیایی ناشی از کشاورزی و صنعت، توسعه صنعت توریسم و همچنین تولید کاغذ از گیاهان، باعث آسیب های فراوانی به این دریاچه شده است

تورهای مرتبط


مقالات مرتبط


 • خطرناک ترین پل جهان در کاندینسکی روسیه

  خطرناک ترین پل جهان در کاندینسکی روسیه

  خطرناک ترین پل جهان در روسیه راه آهنی که نه ریل شد و نه قطاری از روی آن عبور کرد، اما تبدیل به پلی شد که عبور کردن از آن تنها کار رانندگان شجاع و متبحر است

 • معرفی مراکز خرید محبوب ایرانیان در روسیه

  معرفی مراکز خرید محبوب ایرانیان در روسیه

  خرید در روسیه برای همه و در هر سطح و سبکی امکان پذیر می باشد. طیف گسترده ای از محصولات را میتوان در بازارهایی در فضای باز، مراکز خرید، مغازه های محلی و فروشگاه های زنجیره ای مشاهده و خریداری کرد.

 • لذیذترین غذاهای روسیه

  لذیذترین غذاهای روسیه

  پهناورترین کشور جهان، یکی از زیباترین و باشکوه ترین کشورهای جهان نیز می باشد. این کشور، در روزگاران قدیم، سرزمین قدرتمندترین مردمان کره ی زمین بوده است که هزاران حادثه ی پر تلاطم و افسانه های باورنکردنی را در دل خود جای داده است.

 • افزایش تورم با جام جهانی در روسیه!

  افزایش تورم با جام جهانی در روسیه!

  طبق اعلام بانک مرکزی روسیه، برگزاری بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ در این کشور به اقتصاد روسیه کمک خواهد کرد اما باعث افزایش کوتاه مدت تورم در این کشور می‌شود.