logo

شماره پشتیبانی :85524-021

آدمهای سنگی بی‌دهان در اردبیل!

96/11/9

شهر باستانی یئری حدودا در ۳۰ کیلومتری مشکین شهر و در شمال غربی روستای پیرازمیان قرار گرفته است.

یئری وسعتی حدود ۴۰۰ هکتار دارد و با قطعیت می‌توان گفت که این شهر ۳۰۰۰ سال قدمت دارد. البته بعضی از گمانه‌زنی ها بر قدمت ۷هزار ساله این شهر هم هست.

طی زمان های مختلفی عملیات حفاری‌ باستان‌شناسی در این شهر صورت گرفته است، و حاصل این عملیات بیش از ۳۰۰ مجسمه است که از زیر خاک بیرون کشیده اند. این مجسمه‌ها از انسان‌هایی شمشیر به دست بودند که دهان نداشتند! ارتفاع این مجسمه‌ها از حدود ۳۰ سانتی‌متر تا ۱/۷ متر متغیر است. اما راز این انسان‌های بی‌دهان چیست؟

همانطور که تاریخ این شهر نشان می‌دهد حقوق اجتماعی زنان و مردان در یئری مساوی بوده تا جایی که حتی سخنگوی آن‌ها یک زن بوده و سنگ افراشت او با دهان در این منطقه موجود است. البته فرضیه‌های مختلفی در مورد دلیل دهان نداشتن این سنگ افراشت‌ها مطرح شده. برخی معتقدند حین آیین‌های مذهبی هیچ کس حق حرف زدن نداشته و تنها کسی که حق حرف زدن را داشته فقط سخنگو بوده است. و به همین دلیل روی سنگ‌ها تصویر دهان حک نمی‌شد.

شاهین گشت

باستان شناسان مختلف دوره‌های زمانی مختلفی را به این شهر نسبت داده‌اند. برخی معتقدند که این شهر مربوط به دوران هخامنشیان است و برخی دیگر هم قدمت آن را پیش از هزاره اول می‌دانند. علت اینکه امکان تخمین دقیقی وجود ندارد، این می باشد که این مجسمه‌ها سنگی هستند و در این منطقه سفالی پیدا نشده تا بر اساس آن‌ها بتوانند قدمت را تخمین بزنند.

شاهین گشت

طبق شواهدی که از شهر یئری به دست آمده آن‌ها در آن زمان با منطقه آناتولی و یا منطقه قفقاز تجارت و دادوستد داشته‌اند.

مقالات مرتبط


    گنج نهفته ی اردبیل

    دریاچه نئور، نگین استان اردبیل است که به مشابه گنجی گرانبها در دل طبیعت شگفت انگیز اردبیل پنهان شده است. باید پای در این سرزمین گذاشت و از تک تک لحظات حضور در آن بهره برد.