logo

شماره پشتیبانی :85524-021

آذربایجان برای اتباع ایرانی لغو روادید نکرده است

لغو روادید اتباع ایران از سوی جمهوری آذربایجان که در دستور کار آتی این کشور قرار دارد به صورت مرحله ای و با تکمیل امکانات فنی دو کشور انجام می شود.

95/5/20

شاهین گشت: لغو روادید برای سفر اتباع ایران می‌توانست یک موفقیت برای دستگاه دیپلماسی کشورمان باشد که اما خبرگزاری ها این خبر را تکذیب کردند. یک منبع آگاه اخبار مطرح شده درخصوص لغو روادید آذربایجان برای اتباع ایران را اصلاح کرد.وی گفت: جمهوری آذربایجان برای اتباع ایرانی لغو روادید نکرده است بلکه تنها تسهیلات روادید فرودگاهی برای ایرانیان در نظر گرفته است. ایران در زمستان ۸۸ به صورت بک جانبه روادید سفر به ایران برای اتباع آذربایجان را لغو کرد.سفیر ایران در آذربایجان: لغو روادید تا دو ماه آینده پاک آیین سفیر ایران در باکو اواخر تیرماه و در آستانه سفر رئيس جمهور به آذربایجان از لغو روادید تا دو ماه آبنده خبر داده بود: در آذربایجان به دلیل مناسباتشان با ارمنستان، مقداری در خصوص صدور ویزا برای اتباع ایرانی سخت‌گیری می‌کردند که اخیرا با تغییرات ایجاد شده صدور ویزا برای ایرانیان یک روزه شده است.سفیر ایران همچنین از ارائه تسهیلات بیشتر برای گردشگران ایرانی برای سفر به آذربایجان خبر داد.وی با بیان اینکه در ایام عید نوروز 45 هزار تبعه ایرانی به باکو و نخجوان سفر کردند، عنوان کرد:‌ هر گردشگر چندین شغل ایجاد می‌کند و 500 تا هزار دلار هزینه می‌کند.پاک‌آیین افزود: قرار است تا 2 ماه آینده موضوعی به نام روادید بین دو کشور برقرار نباشد و تا دو ماه آینده موضوع لغو روادید یا صدور روادید در مرزها و فرودگاه‌ها بین دو کشور قطعی می‌شود.

علی اف در خصوص لغو روادید چه گفت؟

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان در نشست خبری مشترک با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان، با اعلام خبر لغو روادید میان ایران و آذربایجان، گفت: ما به دنبال گسترش مسیر شمال به جنوب هستیم و محور اصلی گفت‌وگوهای اجلاس سه‌جانبه موضوع راه‌آهن شمال به جنوب است. وی افزود: تفاهمنامه‌هایی در اجلاس پیش رو در این خصوص امضا خواهیم کرد. علی‌اف با بیان اینکه تعاملات ایران و آذربایجان در نقطه خوبی قرار دارد، گفت: گفت‌وگوهای اجلاس سه‌جانبه موضوع مهمی برای منطقه خواهد داشت. رئیس جمهوری آذربایجان ادامه داد: ما به دنبال گسترش مسیر شمال به جنوب هستیم و محور اصلی گفت‌وگوهای ما، موضوع راه آهن شمال به جنوب است. علی‌اف همچنین در این نشست اعلام کرد: از این به بعد هموطنان ایران و آذربایجان بدون ویزا به کشورهای هم سفر می‌کنند. وی با بیان اینکه ایران و آذربایجان اختلاف فکری ندارند، گفت: ما گام مهمی برای تعامل بیشتر میان دو کشور برداشته‌ایم. علی‌اف همچنین تأکید کرد: در جلسه اخیر باید موضوع حمله ارمنستان مورد بررسی قرار گیرد. رئیس جمهوری آذربایجان در پایان از ملت ایران تشکر و عشق و علاقه خود را به آنان ابراز کرد. لغو روادید ایران وآذربایجان در حالی صورت می‌گیرد که دو ماه پیش نیز هیأت دولت ارمنستان با امضای موافقتنامه لغو روادید بین این کشور و ایران موافقت کرده بود. براساس موافقتنامه تأیید شده، شهروندان دو کشور مجاز خواهند بود در عرض 180 روز حداکثر 90 روز در کشور مقابل اقامت داشته باشند. سال گذشته نیز کشور گرجستان به صورت موقت از روز 26 بهمن به مدت 45 روز روادید خود را برای اتباع ایرانی لغو کرد. افق سیاست‌های دولت یازدهم اما برای موضوع لغو روادید با دیگر کشورها دامنه‌ای گسترده‌تر از این دارد. فروردین سال جاری مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی از پیگیری‌ها برای لغو روادید دوطرفه با ۲۸ کشور دنیا خبر داده بود. او همچنین گفته بود که رایزنی‌های دولت برای لغو دو طرفه روادید با این 28 کشور آغاز شده است.

shahin gasht

بازتاب

pic701035210001