logo

شماره پشتیبانی :85524-021

ساخت آسمان خراش های چوبی در کانادا

96/03/02

در کانادا شرکتی موسوم به «مرکز طراحی و نوآوری چوب» سازه بزرگی دارد که کاملا از چوب ساخته شده است. هدف از ساخت آسمان خراش های چوبی راهی برای مقابله با گرمایش زمین می باشد.

نشریه علمی نیچر ادامه می دهد:

شاهین گشت

این سازه که با تکیه بر فناوریهای نوین ساخته شده مثال روشنی از ظرفیت بالای سازه های مرتفع چوبی در مبارزه با افزیش کربن در سراسر زمین است.ساختمان مرتفعی که از آن صحبت می شود در هشت طبقه ساخته شده است. این سازه کاملا از الوارهای چوبی تشکیل شده که ارتفاع ۳۰ متری از زمین دارد. از این حیث می توان گفت این سازه، مرتفع ترین ساختمان چوبی جهان است.

به نوشته این نشریه، این ساختمان چوبی که محل فعالیت مرکز طراحی و نوآوری چوب کانادا در دانشگاه UNBC هم محسوب می شود تسهیل کننده روند ساخت و ساز بناهای چوبی در آینده به شمار می آید. گذشته از آن، کارشناسان به این نوآوری به عنوان جنبشی در راستای مقابله با گرمایش زمین یاد می کنند.

این سازه دسته کمی از یک کیک لایه ای ندارد که در آن الوارهای چوبی با چسبهای مخصوصی به یکدیگر متصل و فشرده شده اند. برش الوارها با استفاده از لیزرهای دقیقی صورت گرفته و در ادامه در محل ساخت سازه به یکدیگر متصل شده اند.

بنا بر ادعای محققان این دانشگاه، با استفاده از چوب در ساخت این سازه از انتشار بیش از ۴۰۰ تن دی اکسید کربن جلوگیری شده زیرا دیگر خبری از صرف انرژی جهت آماده سازی بتن و فولاد نبوده است. جالب اینجاست که این سازه مرتفع حدود ۱۱۰۰ تن از این گاز گلخانه ای را در خود جای داده است زیرا این الوارها از درختان بریتیش کلمبیای کانادا تهیه شده اند.

منبع: نشریه علمی نیچر

مقالات مرتبط


    قدیمی ترین هتل های دنیا کجا و چگونه بوده اند؟

    تنها چند درصد از مردم جهان می‌توانند بدون هیچ مشکلی وارد هتل‌هایی با قدمت چندین ساله شوند و چند روزی در آن اقامت داشته باشند. در این مقاله قصد معرفی قدیمی ترین هتل های جهان را داریم. با ما همراه باشید.

    از دیدن عجیب ترین نان های دنیا غافل نشوید

    تعدادی از عجیب ترین نان هایی که تاکنون پخته و عرضه شده اند را برایتان انتخاب کرده ایم که احتمالا موردتوجهتان قرار خواهند گرفت؛ نان هایی که با آرد جیرجیرک درست شده اند، یا نان هایی که با پودر زغال پخته می شوند! برای آشنایی با آن ها در ادامه با روزیاتو همراه باشید.