logo

شماره پشتیبانی :85524-021

آمفی تئاتر باستانی آلمیرا سوریه تخریب شد

داعش بخش‌هایی از آمفی تئاتر باستانی پالمیرا در سوریه را تخریب کرده است.

95/12/2

شاهین گشت: دولت و گروه ناظر بر تحولات سوریه روز جمعه اعلام کردند که پیکارجویان گروه افراطی داعش بنای تتراپیلون و بخش‌هایی از آمفی تئاتر باستانی متعلق به قرن دوم پس از میلاد مسیح را در مجموعه تاریخی پالمیرا تخریب کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مأمون عبدالکریم رئیس سازمان میراث تاریخی سوریه، پیکارجویان داعش بخش‌هایی از سر در این آمفی تئاتر به سبک معماری رومی و بنای چهارگانه تتراپیلون در نزدیکی آن را ویران کرده‌اند.

تصاویر ماهواره‌ای که دانشکده شرق شناسی بوستون به آنها دست یافته، از وارد آمدن آسیب های گسترده به تتراپیلون حکایت دارند. تصاویر ماهواره دیجیتال گلوب نیز نشان می دهند که سر در ورودی آمفی تئاتر تخریب شده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، گروه ناظر بر تحولات سوریه نیز تخریب این اماکن را تایید کرده است.

حدود ۹ ماه پس از آن که نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه موفق شدند داعش را از پالمیرا (تدمر) خارج کنند، پیکارجویان این گروه اسلامگرای افراطی در دسامبر گذشته بار دیگر موفق شدند آن را به تصرف خود در آورند.

آنها در دوره ده ماهه حضور خود در پالمیرا در سال ۲۰۱۵ و پیش از بیرون رانده شدن توسط نیروهای دولت بشار اسد هم آسیب‌ زیادی به این میراث تاریخی سوریه، که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است، وارد کرده بودند.

داعش همچنین از آمفی تئاتر تاریخی پالمیرا، به عنوان محل اجرای احکام اعدام در انظار عمومی استفاده می‌کرد و تصاویری هم از آن منتشر کرده است.

shahin gasht

pic978266210001

مقالات مرتبط