logo

شماره پشتیبانی :85524-021

اطلاعات کامل درباره انواع اتاق در هتل

تمامی هتل‌ها برای ارائه‌ی خدمات ویژه به مسافرین ایجاد شده اند، این خدمات شامل ارائه‌ی فضای خصوصی و متناسب با تعداد افراد و نیازهای آن‌ها و همچنین امکانات اقامتی می‌شود.

96/5/1

شاهین گشت : تمامی هتل‌ها برای ارائه‌ی خدمات ویژه به مسافرین ایجاد شده اند، این خدمات شامل ارائه‌ی فضای خصوصی و متناسب با تعداد افراد و نیازهای آن‌ها و همچنین امکانات اقامتی می‌شود.

shahin gasht

اتاق یک نفره single :

اتاق یک نفره که سینگل نامیده می شود. دارای یک تخت می باشد و با حروف اختصاری SGL نشان داده می شود .

اتاق دو نفره :

اتاق دو نفره که دبل یا توئین نامیده می شود. دبل یعنی اتاقی که یک تخت دو نفره به هم چسبیده دارد و تویین اتاقی است که دو تخت مجزا دارد و با حروف اختصاری DBL نشان داده می شود .

اتاق سه نفره :

اتاق سه نفره که تریپل نامیده می شود. دارای 3 تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده می باشد و با حروف اختصاری TPLنشان داده می شود .

سوییت Suite:

به اتاقی گفته می شود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است، در بعضی از هتل ها قسمت پذیرایی در پایین و چند پله بالاتراز اتاق خواب و حمام قرار دارد ( دوبلکس ) البته می توان در سوییت یک آشپزخانه کوچک نیز دایر نمود .

آپارتمان Apartment :

عبارت است ازیک هال و پذیرایی با یک، دو و یا سه اتاق خواب که هر کدام دارای دو تخت است. در صورتی که دواتاقه باشد، معمولا یک اتاق ( دبل ) یک تخت دو نفره و اتاق دیگر تویین، دو تخت یک نفره خواهد داشت. هر آپارتمان یک حمام مشترک دارد و یک آشپزخانه کوچک.در بیشتر وقت ها در قسمت پذیرایی به تعدادکافی صندلی یا مبل راحتی وجود دارد.

استودیو Studio :

به اتاق هایی گفته می شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده می شود ولی در صورتی که مبل ها یا کاناپه ها را به صورت تختخواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهد یافت، از این رو روزها اتاق پذیرایی و شب ها اتاق خواب است. البته کاناپه ها طوری ساخته شده اند که می توان بالش و پتو و ملحفه را داخل آن جای داد. اتاق استودیو حمام نیز دارد، استودیو می تواند آشپزخانه کوچکی نیز داشته باشد .

کانکتد روم Connected Room :

دو اتاق تودرتو را می گویند، هر دو اتاق به راهرو اصلی هتل راه دارد و هر کدام به تنهایی یک اتاق کامل است و حمام جداگانه ای هم دارد، این دو اتاق به وسیله یک در از وسط به هم متصل است. چنانچه یک خانواده چهار نفره، چنین اتاقی را درخواست نماید، بچه ها در یک اتاق و پدر و مادر در اتاق دیگر اقامت خواهند نمود، بدون این که درب راهرو اصلی را باز کنند، دو اتاق از درب وسط می توانند با هم در ارتباط باشند.

کابانا Cabana :

اتاقی است همکف، که پنجره آن به محوطه ای باز می شود که متصل به استخر شناست. ساکن چنین اتاقی می تواند برای تعویض لباس از اتاق مخصوص خود استفاده نماید .

فیستا سوییت Fiesta Suite :

این نوع سوییت ها در هتل هایی قرار دارند که دارای سالن عروسی است و پس از پایان مجلس عروسی، برای استراحت و خواب در اختیار عروس و داماد قرار می گیرد. معمولاً مخارج این سوییت از قبل جزو هزینه های مجلس عروسی منظور گردیده و حساب جداگانه ای ندارد.

تخت های موجود در اتاق های یک هتل انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

تخت سالن پذیرایى- کاناپه قابل تبدیل به تخت Bed- parlor

کاناپه تبدیل به تخت Bed-Studio=Convertible Sofa

کاناپه تبدیل به تختخواب Convertible Couch

مبل تختخوابشو Sleeping Couch

تخت دیوارى Folding-up bed

تخت تاشو Roll-A-Way-Bed

یک تخت یکنفره Single

دو تخت جداى تکنفره Twin

یک تخت دونفره Double

یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره Twin Double

تخت دونفره بزرگ Queen Size

تخت بزرگ King Size

تخت دوبل دوبله Double- Double Bed

تخت با تشک آبى Water Bed

تخت دو طبقه Bunk Beds

انواع تخت خواب در هتل ها :

اکسترا بد Extra Bed ـ تختخواب تاشو : هنگامی که تعداد تخت خواب های یک اتاق برای برخی از خانواده ها کافی نباشد ، از تخت اضافی استفاده می شود که به این تخت اضافی اکسترا بد می گویند.

تختخواب بچه : این تخت خواب ها مخصوص بچه ها هستند بخاطر این که از افتادن بچه ها از تخت های معمولی و مخصوص بزرگسالان جلوگیری شود.

انواع سرویس در هتل ها:

O.R- Only Room ‎‏ : یعنی اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی‎. ‎

‎ : B.B- Bed & Breakfast ‎یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز‎. ‎

‎ : H.B- Half Board ‎یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام. مثلاً سرویس‎ H.Bدر دبی ‏معمولاً به یک وعده صبحانه و یک وعده نهار اطلاق گردیده در حالی که همان سرویس در ترکیه (منطقه آنتالیا و منطقه دریای ‏اژه) به یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق می گردد‎.

‎ F.B- Full Board ‎‏ : یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار و یک وعده شام. در بعضی از هتل ها ‏این سرویس بصورت سرویس‎ Full board plus ‎یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار ، یک ‏وعده شام هنگام صرف ناهار و شام ارائه می گردد‎ . ‎

ALL ‎‏-‏All Inclusive‏ : یعنی اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذائی شامل صبحانه ، ناهار ، عصرانه و شام و . این ‏سرویس معمولاً در هتل های واقع شده در شهرهای ساحلی نظیر کوش آداسی ، بودروم ، مارماریس ، آنتالیا و . . . ارائه می گردد ‏و بسته به نوع ارائه شده مثلاً تولید داخل یا خارج کشور و اینکه در چه ساعاتی از شبانه روز ارائه می گردد دارای واژه های ‏متفاوتی است نظیر‎ Ultra All Inclusive ‎و‎ Maximum All Inclusive. ‎در بعضی از هتل هائی که چنین سرویسی ارائه می ‏گردد استفاده رایگان از ورزشهای آبی از قبیل جت اسکی ، اسکی روی آب ، غواصی ، ماساژ و . . . برای یکبار در طول اقامت ‏جزئی از سرویس می باشد‎.

اصطلاحاتی که در مورد سن مسافر وجود دارد عبارتست از :

بزرگسال Adult : به افراد بیش از ۱۲ سال (ADL ) اطلاق می شود.

اطفال ۲-۶ سال Child: کودکانی (CHD2-6)که در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد.

اطفال ۶-۱۲ سال Child: کودکانی (CHD6-12 ) در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص می یابد.

نوزاد Infant: به کودکان زیر دوسال (INF) اطلاق می شود.

جدیدترین اخبار گردشگری ایران و جهان در شاهین گشت بخوانید.

مقالات مرتبط


 • بوتل ها (Botel) نسل جدید هتل ها

  صنعت هتل داری هر روز شاهد تحول و گسترش است. این صنعت دیگر محدود به ارائه اتاق و خدمات رفاهی به مسافران نیست, بلکه ارائه اتاق و خدمات جانبی به عنوان جز اصلی مراکز اقامتی محسوب می شوند که هویت یک مکان را به عنوان جز اصلی مراکز اقامتی محصوب می شوند که هویت یک مکان را به عنوان اقامتگاه مشخص می کنند. یکی از تازه ترین سبک های به وجود آمده در[(link)|هتلداری بوتل ها|http://www.booking.com/hotel/nl/botel.en-gb.html?aid=356980;label=gog235jc-hotel-XX-nl-botel-unspec-gb-com-L:en-O:windowsS81-B:chrome-N:XX-S:bo-U:XX;sid=c6c87ce11fa42e249bd70f55dd179583;dcid=12;dist=0&sb_price_type=total&type=total&] بوتل ها هستند.

 • ممنوعیت پنج کشور از پذیرش در هتل های جنوب چین

  پلیس چین به هتل‌های شهر «گوانگ ژو» مرکز استان «گوانگ دونگ» دستور داده است تا از پذیرش مسافران کشورهای ترکیه، افغانستان، سوریه، عراق و پاکستان خودداری کنند.

 • ساخت اولین هتل تمام گردان جهان در استان مازندران

  "علی خداوردی" با بیان اینکه در شمال کشور نزدیک به 700 کیلومتر سازه داریم، اظهار داشت: متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم هیچ سازه ای در مناطق ساحلی که گردشگران را جذب کند، طراحی کنیم.

 • آزاد سازی نرخ هتل ها درست یا غلط ؟

  به گفته مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، استراتژی این است که آزادسازی نرخ هتلها یه مرور زمان شکل بگیرد و ساز کاری برای رقابتی شدن این شرایط ایجاد خواهد شد.

 • وضعیت هتل های ایران بهتر از هتل های پاریس است

  نشست اطلاع رسانی درباره دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در حالی برگزار شد که یکی از فعالان بخش خصوصی اعلام کرد هتل های ایران نسبت به هتل های پاریس در وضعیت بهتری قرار دارند.

 • طراحی منحصر به فرد مرسدس با 5 اتاق مجزا

  زمانی که کمپانی آلمانی مرسدس موظف شد تا کابینی فوق لوکس را برای سیستم ناوگان هوایی Lufthansa که شامل از هواپیماهای کوچک و متوسط است را طراحی کند، نتیجه کار این کمپانی شاهکاری در سیستم نقل و انتقال هوایی شد. با شاهین گشت همراه باشید تا شما را با این غول هوایی آشنا سازد.

 • قدیمی ترین هتل جهان با قدمت 1300 ساله در ژاپن

  هتل و آب گرم «هاشی ریوکان» در ژاپن قدیمی ترین هتل در دنیا و همچنین باسابقه ترین کسب و کار در طول تاریخ است.

 • آغاز مجدد گارانتی هتل سه ستاره لوتوس کیش

  هتل لوتوس کیش یکی از هتل های 3 ستاره خوب کیش است که معماری آن با الهام از بناهای دوره هخامنشی بوده است.

 • قدیمی ترین هتل های دنیا کجا و چگونه بوده اند؟

  تنها چند درصد از مردم جهان می‌توانند بدون هیچ مشکلی وارد هتل‌هایی با قدمت چندین ساله شوند و چند روزی در آن اقامت داشته باشند. در این مقاله قصد معرفی قدیمی ترین هتل های جهان را داریم. با ما همراه باشید.

 • اقامت زنان تنها و مجرد در هتل ها و مهانسرا ها

  رییس اتحادیه هتلداران اصفهان گفت: اقامت زنان تنها و مجرد در هتل ها و مهمانسراها هیچ منع قانونی ندارد. این درحالی است که برخی اقامتگاه ها همچنان از پذیرش مسافران زن که تنها مراجعه می کنند، خودداری کرده و آن ها را به اداره اماکن ارجاع می دهند.

 • استفاده ی مجدد از صابون های مصرف شده ی هتل

  هر روز میلیون ها قالب صابون و بطری نیمه استفاده شده شامپو در حمام هتل ها در سراسر جهان دور ریخته می شود.در حالی که بسیاری از مردم در سراسر جهان بدون بهداشت مناسب زندگی می کنند.