logo

شماره پشتیبانی :85524-021

الماس یخی ایران

97/4/9

غار یخی چما در نزدیکی روستای شیخ علیخان در حد فاصل 25 کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

این غار یخی در مقابل دشت چما واقع شده است و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف می باشد که ارتفاع برف‌های آن تا 50 متر نیز خواهد رسید. لایه‌های یخی این غار در فصل های گرم و کم‌ بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از رفت و آمد بر روی آن‌ها و داخل غار جدا پرهیز کرد. غار یخی چما یکی از منابع آب شیرین کشور می باشد که به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران مشهور است.این غار یخی یکی از نادرترین و شگفت انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. قرار داشتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار باعث شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصل های سال باقی بمانند. ازین گذشته غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ خواهد ریخت.

شاهین گشت

نامگذاری این غار یخی به «چما» (یا چی‌ما)، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است. با وجود خصوصیات منحصر به فرد، این غار یکی از بی نظیرترین نقاط گردشگری استان و حتی کشور می باشد که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است. قرار داشتن در دره‌های عمیق و انباشته شدن حجم برف‌های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف ایجاد شده منظره ای خارق العاده به این منطقه گردشگری زیبا در تمام فصل های داده باشند. نشستن برف زمستان در تنگه ای صخره ای، زاویه تابش نور خورشید به تنگه و آب شدن برفها در تابستان، باعث فرسایش قسمت پایینی برفها شده است و به تدریج تشکیل یک غار یخی در طول گذشت صدها هزار سال رقم زده است. سطح وسیعی از برف در غاریخی چما محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه چما شده است، در سال‌های اخیر مسابقات اسکی تابستانه کشور نیز در این محل برگزار می گردد.