logo

شماره پشتیبانی :85524-021

دریاچه ای که بر اثر زلزله به وجود آمده است !

96/08/21

ایران دارای دریاچه های زیادی است که یک نمونه از جذاب ترین آن ها دریاچه چورت است .

دریاچه چورت

شاهین گشت

این دریاچه یکی از زیبا ترین دریاچه های ایران می باشد و با دیدن آن به آرامش دلنشینی می رسید . رسیدن به کنار این دریاچه چنان تحت تاثیر طبیعت بی نظیر اطراف و زیبایی خیره کننده دریاچه قرار می گیرید که تا ساعت ها دلتان می خواهد همانجا در کنار دریاچه بنشینید و هیاهوی زندگی روزمره را فراموش کنید . این دریاچه در شمال ایران وجود دارد .

هر جایی که دریاچه باشد طراوت و زندگی موج می زند ، دریاچه روی آب و هوا ، چشم اندازها ، حیات وحش و گونه های گیاهی طبیعت اطراف تاثیر زیادی می گذارد و آنجا را تبدیل به منطقه خوش آب و هوا می کند . دریاچه چورت که گاهی به آن دریاچه میانشه هم می گویند برای رفتن به این دریاچه باید به مسیر جاده ساری کیاسر در شمال بروید و بعد از افتادن در این مسیر سراغ روستای چورت را بگیرید . در این روستا خانه های روستایی زیبایی وجود دارد که کوه های سبز در پس زمینه ، زیبایی آن ها را دو چندان کرده است . مسیر خاکی رسیدن به دریاچه ناهموار است و سختی های خاص خودش را دارد اما شما را به دریاچه ای رویایی می رساند که تماشایش تا مدت ها از خاطرتان نخواهد رفت که از قلب جنگل های شمال ایران می گذرد . مسیر را با راهنمایی افراد محلی طی کنید که در روشنایی روز در این مسیر باشید .

بوی پونه ، آویشن و درختان گردو که در هوا پیچیده است حسابی لذت بخش است و این مسیر از میان جنگل های انبوه عبور می کند . چند سالی می شود که این دریاچه یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی این ناحیه شده و هر سال گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند . این همه گردشگر به خاطر زیبایی خیره کننده دریاچه راهی این محل می شوند به دلیل اینکه طبیعت اطراف دریاچه آنقدر شورانگیز و آرامش بخش است .

ماجرای به وجود آمدن این دریاچه خاص

باورتان می شود این دریاچه بر اثر یک حادثه طبیعی که اغلب آن را بلای طبیعی می دانیم به وجود آمده باشد . کنار این دریاچه چشمه ای وجود دارد و آب زلال آن در گذشته از مسیری می گذشت اما ر زلزله ای که در سال ۱۳۱۸اتفاق افتاد مسیر عبور آب چشمه را بست و باعث شکل گیری این دریاچه شد . هنوز هم می توان تنه درختان قدیمی را بر روی سطح این دریاچه دید چون قبل از اینکه دریاچه شکل بگیرد در بستر آن درختان زیادی بوده است . در این دریاچه که حدود ۲/۵ هکتار بزرگی دارد ماهی های متنوعی دیده می شود که با ایستادن در کنار آب می توانید آن ها را کاملا ببینید . تعدادی از این ماهی ها را روستاییان به این دریاچه منتقل کرده اند و تعدای دیگر هم توسط عوامل طبیعی به وجود آمده اند . تعداد این ماهی ها آنقدر زیاد است که می توانید در دریاچه ماهی گیری کنید . بدانید که شنا در دریاچه خطرناک است و معمولا توصیه نمی شود . این دریاچه که شکلی شبیه بیضی دارد همیشه آب ثابتی ندارد و بسته به این که بارش ها چقدر باشد مقدار آب آن بیشتر و یا کمتر می شود .

بهترین زمان برای دیدن از این دریاچه فصل های بهار ، ابتدای تابستان و پاییز است . در فصل بهار ، طبیعت اطراف دریاچه سرسبز و باطراوت است . هر چه به انتهای تابستان نزدیک می شویم آب دریاچه به خاطر کم بارش بودن این فصل کمتر می شود . دریاچه در هنگام کم آب بودن هم زیبایی های خاص خودش را دارد چون می توانید باقی مانده درخت هایی را که در زمان های دور در این محل بودند را مشاهده کنید . پاییز هم از بهترین فصل ها برای دیدن دریاچه است ، هوا هنوز چندان سرد نشده و درختان هزار رنگ اطراف ، حال و هوای متفاوتی را به دریاچه داده است .

شاهین گشت

مقالات مرتبط


 • تصاویر شگفت انگیز از دنیای زیبا

  تامل و فکوس روی زیباییمان گردآوری شده است ، بار دیگر ذکر فتبارک الله احسن الخالقین را بر زبانتان می آورد . در این سری مطالب سعی کرده ایم کلکسیونی دیدنی از تصاویر زیبا و چشم نواز از سرتاسر دنیا ، با ذکر محل ثبت عکس برایتان گردآوری کنیم. شاید این تلاش ما قدم کوچکی باشد تا لحظاتی چشمانتان از دیدن پلیدی ها و نا ملایمات روزمرگی هایمان دور شود و با دیدن صحنه های زیبا از این دنیای زیبا ، روانی آسوده و استراحت روح را برای شما عزیزان در پی داشته باشد.

 • شهر فیروزه ای با معماری شگفت انگیز در آفریقا

  این بار شاهین گشت قصد معرفی یک شهر نقلی را دارد که مشخصه بارزش معماری خاص و زیبایی شگفت انگیز و رنگ فیروزه ای آن است. در ادامه با مجله گردشگری شاهین گشت همراه باشید.

 • تصاویر شگفت انگیز از آغوش گرفتن بالن ها در آسمان ترکیه

  زمانی که بر بالن خود سوار شویم ، آرام آرام که اوج گرفتیم می توان صحنه ای بی نظیر از زیبایی های طبیعی که با خلاقیت و ایده های ناب انسانی در هم آمیخته است را به چشم ببینیم.

 • سفری شگفت انگیز به بناهای افسانه ایی مسکو

  مسکو ، پایتخت روسیه با بناهای افسانه ای خود نظیر کاخ کرملین، یکی از بهترین شهرهای جهان می باشد که با قدم زدن در خیابان هایش می توان شاهد شکوه و عظمت امپراطوری روسیه و تاریخ پر فراز و نشیب آن بود.