logo

شماره پشتیبانی :85524-021

جاذبه های گردشگری زنجان | بزرگترین گنبد آجری جهان

96/01/03

زنجان، یکی دیگر از شهرهای زیبای کشور است که به دلیل وجود جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی متنوع به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در ایران تبدیل شده است.

مسافرینی که مقصد آنها شهر زیبای زنجان است میتوانند از مناطق تاریخی و طبیعی زیر دیدن کنند.

۱. گنبد سلطانیه

این اثر کهن، برخوردار از دو پوشش زیبا است که از فاصله‌ای دور به رنگ نیلگون مشاهده می‌شود و نمایی شگفت‌انگیز را بوجود آورده است.

شاهین گشت

۲. عمارت رخت‌ شوی خانه

از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر زنجان بنای رخت‌شوی‌ خانه‌ی این شهر است که در گذشته در فضایی سرپوشیده و به دلیل برودت هوا، برای تسهیل در کار بانوان احداث شده و امروزه به عنوان موزه‌ی مردم‌شناسی تغییر کاربری داده است.

شاهین گشت

3. دودکش جن

این پدیده‌ی طبیعی زیبا و حیرت‌انگیز، در طول زمان و بر اثر فرسایش سنگ‌های غول‌پیکر و عظیم به شکل قارچ تبدیل شده و به صورت یک سنگ کوچک ریز و چند سنگ بزرگ که روی آن قرار دارد، مشاهده می‌شود.

شاهین گشت

4. خانه ذوالفقاری

عمارت ذوالفقاری زنجان، ساختمانی متعلق به دوران حکومت قاجاریان است که حدود یک قرن از احداث آن می‌گذرد و در محله‌ی قدیمی و کهن دالان آلتی شهر زنجان قرار دارد.

شاهین گشت

5. معبد داش کسن (معبد اژدهای سنگی)

قدمت این معبد به قبل از اسلام بازمی‌گردد. دو نقش برجسته به صورت اژدها و چند محراب اسلامی که در دو جهت و به صورت قرینه ساخته شده است، در این بنای تاریخی مشاهده می‌‌شود.

شاهین گشت

6. مجموعه‌ تفریحی ائل داغی

این مکان در دامنه‌ی کوه گاوازنگ و در فاصله‌ی نسبتا کمی از مرکز شهر قرار دارد و از امکانات رفاهی مورد نیاز نیز برخوردار است.

شاهین گشت

7. قلعه بهستان (کهن دژ)

قلعه‌ای کهن به قدمت مادها و از نظر برخی باستان‌شناسان به قدمت حکومت هخامنشیان، در شهرستان ماه‌نشان از توابع استان زنجان و در کنار رود قزل اوزن قرار گرفته که در بین مردم به کهن‌دژ نیز شهرت یافته است.

شاهین گشت

8. بازار سنتی زنجان

در بسیاری از عمارات بازار سنتی ایران ، می‌توان معماری دوران حکومت قاجاریان را مشاهده کرد. این مجموعه‌ی ارزشمند تاریخی از دو بخش شرقی و غربی و به عنوان بازار بالا و پایین تشکیل شده و لقب طویل‌ترین بازار سرپوشیده‌ی ایران را به خود اختصاص داده است.

شاهین گشت

9. غار کتله خور

این غار که بدون آب و خشک است، از قدمتی حدود قدمت غار علیصدر همدان برخوردار بوده و از سه طبقه با تونل‌های فرعی، استلاکتیت‌ها و استلاکمیت‌ها و ستون‌های بسیار و قندیل‌های مخروطی آویزان تشکیل شده است.

شاهین گشت

10. موزه مردان نمکی

از پربازدیدترین مکان‌های گردشگری در زنجان، موزه‌ی مردان نمکی این شهر است که شش مومیایی کشف شده در معدن نمک در آن قرار دارد.

شاهین گشت

11. آبشار شارشار

آبشار شارشار با قرارگیری در فاصله‌ی ۵ کیلومتری دریاچه‌ی سد تهم، موقعیت ایده‌آلی برای کوهنوردی و علاقه‌مندان به این رشته ایجاد کرده است.

شاهین گشت

12. پل میر بهاالدین

پل میر بهاالدین که از آن به نام‌های دیگری مانند پا اژدهاتو و پل کهنه نیز یاد می‌شود، اثری باقی‌مانده از دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار و ساخته شده در اوایل قرن ۱۴ هجری قمری است.

شاهین گشت