logo

شماره پشتیبانی :85524-021

ایران بهمن سال جاری میزبان بیش از 300 راهنمای گردشگری است

قرار است ایران بهمن امسال به مدت 15 روز میزبان بیش از 300 راهنمای گردشگری از کشورهای مختلف باشد تا در کنار برگزاری هفدهمین کنوانسیون راهنمایان گردشگری جهان، این راهنمایان به مدت ده روز از شهرهای تاریخی ایران بازدید کنند و با جاذبه های گردشگری ایران آشنا شوند.

95/7/24

شاهین گشت: قرار است ایران بهمن امسال به مدت 15 روز میزبان بیش از 300 راهنمای گردشگری از کشورهای مختلف باشد تا در کنار برگزاری هفدهمین کنوانسیون راهنمایان گردشگری جهان، این راهنمایان به مدت ده روز از شهرهای تاریخی ایران بازدید کنند و با جاذبه های گردشگری ایران آشنا شوند.در این باره با محسن حاجی سعید دبیر شورای سیاست گذاری کنوانسیون 2017 راهنمایان گفت و گو کرده ایم:

قرار است کنوانسیون راهنمایان گردشگری در ایران برپا شود. این کنوانسیون دقیقا چیست؟

کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری، همایشی دوسالانه است که از سال 1985 زیر نظر فدراسیون جهانی راهنمایان در کشورهای مختلف برگزار می شود. کانون راهنمایان گردشگری ایران به عنوان عضو رسمی و دائمی این فدراسیون در دوره گذشته تقاضای میزبانی این کنوانسیون را اعلام کرد. با وجود جوسازی های کشورهای مختلف و مشکلات ناشی از تحریم امید چندانی به انتخاب ایران به عنوان میزبان نبود اما با رایزنی ها توانستیم اعضا را متقاعد کنیم تا ایران را به عنوان میزبان دور بعد انتخاب کنند.

برپایی این کنوانسیون در ایران چه اهمیتی برای کشور ما دارد؟

با توجه به این که کشور به دنبال گسترش روابط بین المللی و توسعه اقتصادی است و گردشگری جزو اولویت ها قرار دارد، برگزاری کنوانسیون راهنمایان گردشگری که اهمیت آن در گردشگری را می توان با المپیک در حوزه ورزش مقایسه کرد، می تواند نگاه غلط و بعضا منفی جهانیان نسبت به ایران را تغییر دهد. راهنمایان گردشگری از افراد تأثیرگذار در گردشگری کشور خود به شمار می آیند و حرفشان خریدار دارد. آنها می توانند به عنوان سفیران فرهنگی، ایران حقیقی را به مردم کشورهایشان معرفی کنند. به این منظور، افزون بر برپایی خود همایش در تهران به مدت پنج روز، شرکت کنندگان را در توری پنج روزه به استان های قزوین، زنجان و همدان خواهیم برد و پس از خاتمه اجلاس در تهران نیز آن ها به مدت پنج روز از استان های اصفهان، شیراز و یزد بازدید خواهند کرد.

سازمان ها و نهادهای مرتبط با گردشگری آیا از برپایی این کنوانسیون حمایت کرده اند؟

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاون گردشگری این سازمان به عنوان متولیان گردشگری در کشور حمایت خود را اعلام کرده اند. از شهرداری تهران نیز درخواست کردیم تا به منظور برگزاری همایش در تهران شرایط لازم را برای حضور بیش از 300 راهنمای گردشگری فراهم کند و تاکنون دو جلسه با مسئولان شهرداری تهران برگزار کردیم. وزارت امور خارجه نیز با ارائه روادید رایگان به شرکت کنندگان می تواند نقش بسزایی در این راستا ایفا کند. با وجود این، از استان هایی که قرار است میزبان این راهنمایان پیش و پس از برپایی کنوانسیون باشند، انتظار می رود تا همکاری بیشتری داشته باشند تا بتوانیم هرچه بهتر از این مهمانان پذیرایی کنیم. این افراد در معرفی درست کشورمان به جهان نقش بسزایی دارند و باید به آنها توجه ویژه ای داشت.

shahin gasht

منبع: جام جم

pic602035210001

مقالات مرتبط


 • ساعتی یک میلیون دلار; درآمد ایران از گردشگری

  رئیس سازمان توسعه تجارت کشور، در هم‌اندیشی جامعه تورگردانان بخش خصوصی و دولتی گفت:درآمد گردشگری از ابتدای سال ۹۵ تا کنون را ۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار را اعلام کرد.

 • افتتاح کمپ گردشگری روستای تاریخی پدیده رویین

  با حضور مسئولان استانی و شهرستانی کمپ گردشگری روستای تاریخی و نمونه ملی گردشگری رویین با نام ' پدیده رویین ' در شهرستان اسفراین همزمان با هفته دولت گشایش یافت .

 • اجلاس وزرای گردشگری: همکاری مشترک کشورهای آسیایی در گردشگری

  نشست کارشناسان ارشد «نخستین اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا(ACD)» در دو روز کاری با حضور مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری و مقامات کشورهای عضو در هتل کایا لاله تبریز برگزار شد.

 • رونمایی از گواهینامه گردشگری حلال

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: برای اولین بار گواهینامه گردشگری حلال فردا در مشهد رونمایی خواهد شد.

 • اهمیت فیلم و سینما در بازاریابی گردشگری

  گردشگری فیلم یک نمونه خاص از گردشگری رسانه محور است که بینندگان را ترغیب می کند حین یا بعد از تولید، از مکان های نمایش داده شده در یک فیلم داستانی بلند یا یک تولید تلویزیونی بازدید کنند.

 • مزیت آیفون 7 جدید در زمینه سفر و گردشگری

  چهارشنبه گذشته اپل آیفون و ساعت هوشمند جدید خود را معرفی کرد. این شرکت که همیشه در معرفی تکنولوژی جدید و کارآمد در زندگی روزمره پیش‌رو بوده است، همیشه امکانات مناسبی را در گجت‌های خود برای مسافران و دوست‌داران طبیعت قرار داده است. در این مقاله قصد داریم ویژگی جدید آیفون و ساعت هوشمند جدید اپل را در زمینه سفر و گردشگری مورد بررسی قرار دهیم. با شاهین گشت همراه باشید.

 • مطلب خواندنی از گردشگری به زبان رویا نونهالی

  رویا نونهالی را بیشتر به عنوان بازیگر می‌شناسیم. اما سفرهای متعددی که به بهانه کار و اکتشاف و تجربه و تفریح انجام داده، از او یک هنرمند-مسافر ساخته است. به بهانه انتشار شماره اول فصلنامه گیلگمش (که من در شورای سیاستگذاری و سردبیری‌اش همکاری می‌کنم) با رویا نونهالی (و همسرش رامین فاروقی) گفت‌وگویی حول موضوع سفر انجام دادیم که سطور زیر متن گفت‌وگوی منتشر شده با نونهالی در گیلگمش است. گفت‌وگوی جذابی از کار درآمده و پیشنهاد می‌کنم خواندنش را از دست ندهید.