logo

شماره پشتیبانی :85524-021

باید برای ارزان سازی سفر در ایران فکری کنیم

کشور ایران از نظر گردشگری کشوری گران است، رستوران ها، هتل ها و حمل و نقل ما از اروپا گرانتر است و باید برای ارزان سازی سفر فکری کنیم.

95/9/28

شاهین گشت: «اکبر غمخوار» در بیست و چهارمین کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران علاج ارزان سازی را در توزیع سفر دانست و افزود: در گردشگری نباید فقط به چند شهر بپردازیم. این تنوع بخشی در زمان و مکان باید به وجود آید، سال هاست که موضوع تراکم تعطیلات زمستانی و تابستانی با توجه به اقلیم جغرافیایی ایران مطرح شده، لازم است این مساله را با دانشگاه ها و آموزش و پرورش حل کنیم تا با تنوع بخشی سفر ارزان شود.

وی در این باره به مثالی اشاره کرد و گفت: مشهد با وجود آنکه بیش ترین تعداد هتل را دارد، اما هتلداران آن همواره معترض اند که میانگین اشغال ظرفیت هایشان 50 درصد است؛ چرا باید چنین اتفاقی رخ دهد؟ یکی از دلایل این است که مردم 3 ماه از سال فرصت دارند به مشهد سفر کنند.

این فعال گردشگری در ادامه با اشاره به حضور کمرنگ ایران در صحنه های بین المللی اظهار کرد: این ما نیستیم که برای خارجی ها تصمیم می گیریم، بلکه آنها هستند که بر اساس جاذبه هایی چون ارزانی، مهمان نوازی و دسترسی آسان تصمیم می گیرند. ما باید شرایط و زیرساخت را برای آسان سازی این تصمیم ها فراهم کنیم.

غمخوار گفت: متاسفانه در شرایطی که جاده های ایران سالانه 30 هزار کشته می دهند و نسل هواپیماهای داخلی به 40 سال پیش برمی گردند و قطارها مشکل فنی دارند، یقینا نمی توان انتظار داشت رئیس جدید (سازمان میراث فرهنگی) تمام این مشکلات را حل کند، اما می تواند با عوامل دخیل ترتیب جلسه دهد تا ما این مسائل را مطرح کنیم و به راهکار برسیم.

وی سپس به گزارش مکتوبی که حاوی 80 مورد از مشکلات صنعت گردشگری است و به رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری ارائه کرده اشاره داشت و افزود: در طول 25 سال فعالیتم در صنعت گردشگری، شما چهاردهمین متولی این صنعت هستید که امیدوارم دوره مدیریت شما کوتاه مدت نبوده و در چهار سال آینده دوام داشته باشد تا بخشی از این مشکلات حل شود.

هرچند غمخوار گفت: دوستان فکر می کنند خانم احمدی پور می تواند معجزه کند، برای همین فهرستی از همه مشکلات را مطرح می کنند؛ اما ما توقع معجزه نداریم همین که چند مشکل را از این میان حل کنید اثرگذاری زیادی اتفاق خواهد افتاد.

shahin gasht

منبع: ایسنا

pic677676210001

مقالات مرتبط


 • چرا هزینه تورهای سفر به ایران برای ژاپنی‌ها بسیار گران است؟!

  در دو سال اخیر سفر ژاپنی‌ها به ایران سالانه کمتر از ۲ هزار نفر بوده است, کارشناسان دلایل بسیاری را برای کاهش سفر ژاپنی‌ها به ایران عنوان می‌کنند؛ گران بودن تورهای سفر به ایران، نبود پرواز مستقیم از ژاپن به ایران و مشکلات زیرساختی مانند کمبود هتل و اماکن اقامتی در ایران از دلایل اصلی کاهش حضور گردشگران ژاپنی در ایران است.

 • خروج دلارهای ایرانی از کشور با ارسال گردشگر به کشورهای خارجی

  به طور کلی ارسال گردشگر برای یک کشور مفید نیست چراکه موجب خروج ارز از کشور می شود اما جذب گردشگر برای اقتصاد کشور مفید است.

 • ساعتی یک میلیون دلار; درآمد ایران از گردشگری

  رئیس سازمان توسعه تجارت کشور، در هم‌اندیشی جامعه تورگردانان بخش خصوصی و دولتی گفت:درآمد گردشگری از ابتدای سال ۹۵ تا کنون را ۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار را اعلام کرد.

 • سفری شگفت انگیز به هلند ایران

  شهرستان 50‌هزار نفری محلات در استان مرکزی قرار گرفته و سالیان سال است که به‌عنوان هلند ایران نامگذاری شده است. علت نامگذاری این شهرستان به‌عنوان هلند ایران به سال 1300 شمسی بر‌می‌گردد که در این منطقه گل‌کاری و پرورش گل به‌عنوان یک صنعت در‌این منطقه از ایران شروع شد.

 • ایران یکی از مقاصد جذاب و ارزان برای گردشگران انگلیسی

  روزنامه ایندیپندنت طی گزارشی در مورد افزایش سفرهای گردشگری به ایران نوشت: شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز تصمیم گرفته است، تا پروازهای مستقیمی به مقصد ایران به عنوان یکی از داغ ترین مقاصد پروازی برای بازدید در سال 2017، راه اندازی کند.

 • سفر به ایران برای شهروندان عربستان سعودی ممنوع شد

  اداره کل گذرنامه ی عربستان سفر شهروندانش به ایران، عراق، سوریه و یمن را ممنوع اعلام کرد.

 • ارایه یارانه بسته سفر و برگزاری تورهای ارزان قیمت از نیمه دوم سال

  معاون گردشگری کشور گفت: دفاتر خدمات مسافرتی در این باره توجیه شده اند که ما یارانه سفر را به آژانس ها می دهیم و در نهایت قیمت سفر به 7 استان کشور پایین تر می آید و این طرح را به 7 استان کمتر شناخته شده کشور شامل کرمان، کرمانشاه، لرستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و کردستان ابلاغ کرده ایم.

 • یک گردشگر فرانسوی در کویر مرکزی ایران ناپدید شد

  یک تبعه فرانسوی از چهار ماه پیش تاکنون در ایران ناپدید شده است. به نوشته لوفیگارو، مقامات وزارت خارجه فرانسه به خانواده این مهندس فرانسوی که از نظامیان رده بالای این کشور هستند تأکید کرده که در این مورد سکوت کنند تا شاید نتیجه ای به دست آید. اما نزدیکان او بعد از چهار ماه انتظار بالاخره تصمیم گرفتند که سکوت خود را بشکنند.