logo

شماره پشتیبانی :85524-021

برومو آتشفشانی همیشه گرسنه

97/3/22

کوه آتشفشانی برومو(BROMO) جوانترین کوه در میان چند آتشفشان و یکی از فعالترین آنها می باشد که در شرق جاوا در اندونزی واقع شده است.
زمانی که این آتشفشان فوران می کند، دود گوگردی غلیظ و سفیدی از آن خارج می گردد. زمانی که برومو فعال است اکیدا توصیه می شود که از آن بازدید نشود، اما وقتی نیست قله 2300 متری آن یک جاذبه توریستی محبوب محسوب می شود که به خاطر موقعیت تماشایی و منظره طلوع شگفت انگیزش مشهور شده است. این کوه در میان دشت وسیعی از شن به نام دریای شن واقع شده است. با این حال این زمین های بی حاصل محل زندگی حدود 90 هزار «Tengger» می باشد، یک اقلیت هندو در مجمع الجزایر اندونزی که بیشتر آن ها مسلمان هستند.

شاهین گشت

همه ساله صرف نظر از اینکه از این کوه دود یا آتش خارج می شود، صدها تنگر از روستاهای اطراف بالای این کوه می آیند تا در درون دهانه زنده این آتشفشان غذا بریزند. علاوه بر میوه، برنج و سبزی، آن ها دام های خود را نیز از قبیل بز، مرغ و حتی گاو را به داخل این آتشفشان می اندازند. این هدایا که بخشی از فستیوال «یادنیا کاسادا» هستند حدود یک ماه به طول می انجامد. این جشنواره توسط یک معبد هندو برنامه ریزی می شود که در دریای شن قرار گرفته است. در چهاردهمین روز این جشنواره مردم در معبد گرد هم می آیند و از «ایدا سنگ هیانگ ویدی واسا» و خدای ماهامرو تقاضای نعمت می کنند. بعد از انجام مراسم این جمعیت به سوی لبه دهانه کوه برومو می روند و پیشکش هایشان را داخل دهانه پرتاب می کنند. باوجود خطر، بعضی ها سعی می کنند داخل دهانه بروند و قربانیان را برگردانند به دلیل اینکه معتقدند ان کار برایشان خوش شانسی بهمراه دارد. دیگران هم سعی می کنند با استفاده از تور آن ها را بیرون بکشند. گفته می شود تنگرها نسلی از یک حکومت قدرتمند می باشند که بر اندونزی و جنوب شرقی آسیا از قرن سیزدهم تا سال 1500 حکومت می کرده تا اینکه مورد حمله مسلمانان واقع شدند. در سقوط این امپراتوری بسیاری فرار کردند و به این کوه ها پناه آوردند. در میان فراری ها دختر شاه و همسرش نیز بودند. این زوج سلطنتی فرزندی نداشتند. آن دو در اوج ناامیدی از کوه برومو بالا رفتند تا از خدای کوه تقاضا کنند به آن دو بچه های زیادی عطا کند با این شرط که کوچکترین فرزند خود را در دهانه آتشفشان قربانی کنند. برای فرار از این بند وحشتناک، این زوج به فرزندآوری ادامه دادند تا اینکه فرزند بیست و پنجم آن ها نیز پا به دنیا گذاشت و آن دو تصمیم گرفتند به عهد خود جامه عمل بپوشانند. طبق نسخه ای از این داستان این زوج از قربانی کردن فرزند خود امتناع می کنند و مورد خشم برومو قرار می گیرند و فرزند آن ها را در شعله های آتش می کشد و در نسخه دیگر آن ها با رضایت فرزندشان را فدا می کنند.

مقالات مرتبط