logo

شماره پشتیبانی :85524-021

سفری هیجان انگیز به بزرگترین غار جهان

غار « دونگ سون » (به ویتنامی هانگ سون دونگ) بزرگترین غار جهان با ارتفاع تقریبا ۹۰۰۰ متر ، عمق ۱۵۰ متر و به وسعت ۵۰۰۰ کیلومتر می باشد. غاری بسیار بزرگ و عظیم که ۷۴۷ نفر را می توان در خود جای دهد.
زمانی که به این غار می روید لحظه ای این سوال برای شما پیش خواهد آمد که: آیا هنوز روی همین کره هستید یا به یک دنیای دیگر پا گذاشته اید ؟! این غار در استان «کوانگ بن» در کشور ویتنام قرار دارد و یکی از زیباترین مکان ها روی زمین است. دهانه غار همانند پنجره بزرگی می باشد که باعث تابش نور خورشید به درون غار شده و علاوه بر ایجاد فضای رویایی، به رشد درختان و سرسبزی قسمت دهانه غار هم کمک کرده است.
این غار چگونه کشف شد؟
سال ها پیش (۱۹۹۱) فردی با نام «هوخان» که برای امرار معاش در جنگل های ویتنام و پارک ملی «فون نهاکی بانگ» مشغول جستجو و شکار بود، اتفاقی به دهانه ی این غار می رسد. وقتی جلوتر رفت، ابرهای زیبایی دید که از دهانه غار بیرون زده اند و صدای زیبای امواج رودخانه ایی را ، از داخل آن شنید. با نسیم تندی که از داخل غار می وزید بی اختیار به درون غار رفت، منظره های زیبا و باورنکردنی روبه رویش او را شگفت زده کرده بودند، به گفته او تا کسی نبیند، زیبایی آن را باور نخواهد کرد. او بعد از این که به خانه برگشت به دلیل مشغله زیاد آن را فرموش نمود. اما سال ها بعد یعنی در حدود سال ۲۰۰۸ یک زوج غارشناس بریتانیایی با نام های هاوارد و لمبرت که برای دیدن غارهای ویتنام به این کشور و منطقه سفر کرده بودند، با «هوخان » آشنا شدند و پس از ۱ سال با کمک وی توانسند غار مورد نظر را بیابند و بعدها آن را به ثبت جهانی یونسکو (به عنوان بزرگترین غار جهان) در آورند. طبق گفته «هوخان» تیم غار نورد بریتانیایی در ابتدا نام او را بر روی غار نهاده بودند، اما بعدها با اجازه او نام غار را به دونگ سون تغییر دادند. «دونگ» نام دهکده ای می باشد که در نزدیکی غار قرار گرفته و از آنجا باید به غار رسید و «سون» به معنی کوه است. پس «دونگ سون» یعنی کوه دهکده و «غار کوه دهکده» معادل «Doong Son Cave» می باشد .

شاهین گشت
جست و جو در غار
بعد از اینکه غار کشف شد و اولین نفرات برای بازدید، به این مکان ناشناخته در دنیا قدم گذاشتند قطعا نیاز بود تا این مکان بیشتر شناخته شود. برای همین در آوریل سال ۲۰۰۹ یک تیم از اکتشاف گران انگلیسی و ویتنامی به این غار آمدند تا از راز و رمز آن پرده بردارند. در طی این تحقیقات دریافتند که چنین غار عظیمی در دل جنگل های بارانی ویتنام چیزی در حدود ۲ تا ۵ میلیون سال قبل توسط یک رودخانه زیر زمینی به وجود آمده است. این تحقیقات همچنان ادامه دارد. برخی دیگر از این نتایج از این قرار است که محققان موفق شده اند تا کنون بیش از ۱۵۰ غار و ۱۴۰ کیلومتر تونل را در این غار کشف و شناسایی کنند. این غار به همان اندازه که بزرگ است، به همان اندازه شگفتی هم دارد. از همان ابتدای ورود به غار بقدری موارد عجیب وجود دارد که شما را متحیر و محسور خود خواهد کرد. زمانی که می خواهید وارد غار شوید از یک مسیر عمودی گذر مکنید که ارتفاع آن در حدود یک آسمان خراش ۴۰ طبقه می باشد البته این مسیر را به سمت پایین طی می کنید. بعد از آن که از این گذرگاه با عظمت عبور کردید به ستون هایی از رسوبات کربنات کلسیم خواهید رسید که دست کمی از بلند ترین آسمان خراش های دنیا ندارند. در هانگ سون دونگ استاگلامیت(چکیده)های زیبایی به بلندای ۸۰ متر از زمین سر بر آورده و با استالاکتیت(چکنده) های زیبایی که از سقف چکیده اند، منظره زیبایی را بوجود آورده اند. ابرهای مه آلودی که در نتیجه آب و هوای داخلی غار بوجود آمده است، همه جا را پوشانده و فضایی رمز آلود را ایجاد نموده است. قطرات آبی که روی سقف دیده می شوند، همچون مروارید زیبایی در درون غار می درخشند. این ها تنها صحنه هایی است که در لحظه ی ورود به غار انتظار شما را می کشند. مطمعنا چیز های شگفت انگیز زیادی در دل غار وجود دارد. زمانی که درون این غار راه می روید و زیبایی ها را پشت سر می گذارید، شگفتی هایی وجود دارد که چشمان شما را به خود خیره نگاه خواهند داشت. مثل حوضچه های کوچک و بزرگی که روی زمین خشک شده اند و سنگ های ریزی که درون آن ها باقی مانده، مانند قطره های ریز آبی هستند که روی هم انباشته شده و زیبایی خاصی به این مکان شگفت انگیز داده است. چنین غاری با توجه به موقعیت مکانی که دارد و با توجه به آب و هوای خود از نوع پوشش گیاهی و جانوری خاصی برخوردار است. همین موضوع باعث شده که گیاهان و جانوران زیادی این غار را برای زندگی انتخاب کنند. گیاهان بیشتر در مناطق ابتدایی و ورودی غار به چشم می خورند در واقع تا جایی از غار که نور به آن می رسد گیاهانی رشد کرده اند. همینطور جانوران زیادی از جمله انواع خفاش، مار، پرندگان، میمون ها و ... در هانگ سون دونگ به حیات خود ادامه داده اند.

تورهای مرتبط


مقالات مرتبط


 • دستفروش های خیابانی یکی از جاذبه های ویتنام

  دستفروش های خیابانی یکی از جاذبه های ویتنام

  قبل از معرفی جاذبه‌های ویتنام باید بگوییم که بسیاری از مناطق دیدنی این کشور مناظر طبیعی هستند و هزینه‌ی بازدید از آنها بسیار کم است.در این مقاله دستفروش های خیابانی در ویتنام را خواهید دید که این بار از زاویه ای متفاوت از چیزی که در اذهان عموم است .با شاهین گشت همراه باشید.

 • هتلهای ویتنام | هتل 4 ستاره Central Palace Hotel

  هتلهای ویتنام | هتل 4 ستاره Central Palace Hotel

  در قلب اقتصادی ویتنام، علاوه بر گشت و گذار در بهترین بازارها و مراکز خرید شهر هوشی مین، پای در دنیای اسرارآمیز و طبیعت وصف ناپذیر ویتنام نیز خواهید گذاشت. هوشی مین که در امتداد رودخانه سیلگون واقع شده، روزگاری مرکز حکومت ویتنام جنوبی بوده است.

 • چه چیزی غذاهای ویتنام را اینچنین منحصر بفرد کرده است؟

  چه چیزی غذاهای ویتنام را اینچنین منحصر بفرد کرده است؟

  برای شناخت طعم واقعی غذاهای [(link)|ویتنام | http://www.shahingasht.ir/تور-ویتنام-هوشی-مین] ، پیشنهاد می‌کنیم که در ابتدا نگاهی به نقشه این کشور بیاندازید. ویتنام کشوری S مانند و باریک که تقریباً هم اندازه‌ی ایتالیاست.

 • اژدهایی خفته در دریا | ویتنام

  اژدهایی خفته در دریا | ویتنام

  خلیج هالونگ بای یکی از مناظر دیدنی ویتنام است.این خلیج که در شرق کشور ویتنام قرار دارد، در سال 1994 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد و بخشی از آن به طور کامل تحت حفاظت سازمان‌ محیط زیست قرار گرفت.