logo

شماره پشتیبانی :85524-021

تامین سوخت اتوبوس ها با تفاله قهوه !

96/09/01

لندن برای مبارزه با آلودگی هوا تصمیم گرفته است که اتوبوس‌هایی تولید کند که سوخت آن ها با قهوه باشد .

شاهین گشت

عشق لندنی‌ها به قهوه می‌تواند سوخت یک سوم شبکه اتوبوس‌رانی پایتخت را تامین نماید . در لندن برای کاهش آلودگی در پایتخت انگلیس ، اتوبوس‌های این شهر برای استفاده از منبع جدید سوخت ، یعنی تفاله قهوه آماده می گردند .همکاری بین شرکت‌های بیوبین Bio-Bean، شل Shell و آرگنت انرژی Argent Energy، مخزن اتوبوس‌های دو طبقه با یک سوخت زیستی موسوم به B20 متشکل از مخلوط روغن ضایعات قهوه با سوخت دیزل پر خواهد شد.

تا به العان آن ها سوخت لازم به اندازه تامین یک سال سوخت یک اتوبوس (6 هزار لیتر) را با استفاده از این روش تولید کرده‌اند . لندنی‌ها روزی 20 میلیون فنجان قهوه می‌نوشند ، ضایعات از این میزان قهوه سوخت کافی را برای تامین یک سوم کل شبکه اتوبوس ‌رانی لندن فراهم می کند . همچنین کارخانه Bio-Bean سالیانه 50 هزار تن قهوه را بازیافت می کند . این شرکت ضایعات حاصل از کافی‌شاپ‌های خیابانی و همچنین کارخانه‌های تولید قهوه فوری را جمع‌آوری و از آن برای استخراج روغن استفاده می‌کند . سایر چربی‌ها و روغن‌ها مخلوط می‌شوند تا 20 درصد از ترکیبات سوخت زیستی B20 تولید شود . اتوبوس‌ها تغییرلازم ندارند و این خود یک صرفه‌جویی بزرگ در هزینه‌ها می باشد . سوخت‌ B20 یک سوخت جایگزین سبزتر را فراهم می‌کند ، لندن برای مبارزه با آلودگی هوا به حمایت از روش‌های سبزتر حمل و نقل ادامه می‌دهد .

شهردار لندن گفته که از سال 2018 ، هیچ یک از اتوبوس‌های معمولی جدید در مرکز شهر، دیگر آلاینده نخواهند بود و توسط ناوگان وسیعی از اتوبوس‌های هیبریدی کمک می‌شوند . هدف نهایی این است که لندن تا سال 2050 یک سیستم حمل و نقل با میزان آلایندگی صفر داشته باشد .

مقالات مرتبط