logo

شماره پشتیبانی :85524-021

تلاش مدیران دولتی در تلاش برای جذب گردشگران خارجی

جذب گردشگران خارجی نیازمند زیرساخت‌هایی است که در ایران وجود ندارد. به‌عنوان نمونه کمبود هتل و اماکن اقامتی، نبود وسیله نقلیه و امکانات مورد نیاز برای حمل‌ونقل گردشگران خارجی از مشکلات زیرساختی گردشگری کشور به‌شمار می‌روند.

95/4/24

شاهین گشت: سال گذشته ۷میلیون و ۲۰۰هزار گردشگر ایرانی به سفرهای خارجی پرداخته و ۵میلیون و ۲۰۰هزار گردشگر خارجی وارد کشور شدند. موازنه منفی یکی از نگرانی‌های مقامات و مدیران گردشگری کشور به‌شمار می‌رود اما جذب گردشگران خارجی نیازمند زیرساخت‌هایی است که در ایران وجود ندارد. چین یک کشور گردشگر فرست است و سالانه حدود ۱۰۰میلیون نفر گردشگر به سراسر دنیا ارسال می‌کند چین برای کشورهای فعال در حوزه گردشگری بازار مناسبی به‌شمار می‌رود. یکی از موارد ضروری برای گردشگران چینی وجود مترجم‌های چینی است چراکه به‌طور معمول چینی‌ها به زبان انگلیسی تسلطی ندارند و بیشتر علاقه‌مند هستند تا به زبان مادری اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنند. همچنین گردشگران چینی به گردشگری لوکس، اقامت در هتل‌های لوکس و خرید علاقه دارند که البته امکان آن در کیش وجود دارد. گردشگران چینی به‌طور معمول در گروه‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفره سفر می‌کنند و امکانات لازم برای اقامت و حمل‌ونقل آنها وجود ندارد.

با توجه به موازنه منفی گردشگری ورودی و خروجی در ایران شاید بتوان با جذب گردشگران چینی این موازنه را بهبود بخشید. سال گذشته ۷میلیون و ۲۰۰هزار گردشگر ایرانی به سفرهای خارجی پرداخته و ۵میلیون و ۲۰۰هزار گردشگر خارجی وارد کشور شدند. موازنه منفی یکی از نگرانی‌های مقامات و مدیران گردشگری کشور به‌شمار می‌رود اما جذب گردشگران خارجی نیازمند زیرساخت‌هایی است که در ایران وجود ندارد. به‌عنوان نمونه کمبود هتل و اماکن اقامتی، نبود وسیله نقلیه و امکانات مورد نیاز برای حمل‌ونقل گردشگران خارجی از مشکلات زیرساختی گردشگری کشور به‌شمار می‌روند. پرسش اینجاست که چگونه با وجود چنین کمبودهایی مدیران دولتی در تلاش برای جذب گردشگران خارجی هستند. شاید بهتر باشد پیش از دعوت از گردشگران خارجی به کشور به توسعه امکانات گردشگری بپردازند.

نبود امکانات برای گردشگران چینی:

می‌توان به جذب گردشگران چینی پرداخت و از آنها برای بازدید از کشور دعوت کرد اما به عقیده کارشناسان مشکل اصلی گردشگری کشور نبود زیرساخت‌های مناسب مانند هتل و وسیله نقلیه است. مجیدرضا حریری، نایب رییس اتاق مشترک ایران و چین به صمت می‌گوید: به طور بالقوه فرصت برای جذب و دعوت از گردشگران چینی وجود دارد اما برای بالفعل کردن آن باید زیرساخت‌های لازم را در کشور فراهم کنیم. او می‌افزاید: با همین گردشگران خارجی که بیشتر در قالب هیات‌های تجاری به کشور سفر می‌کنند در بیشتر مواقع مشکلاتی در زمینه اقامت و کمبود هتل در شهرهای بزرگ کشور مانند شیراز، تبریز، تهران و اصفهان داریم. به هر روی گردشگران خارجی نیاز به آرامش دارند و با نبود اماکن اقامتی به میزان کافی آرامش مورد نیاز نیز برای آنها وجود نخواهد داشت.حریری عنوان می‌کند: از ۱۰۰میلیون نفر گردشگران چینی اگر تنها یک هزارم آنها را نیز جذب کنیم بسیار به نفع گردشگری کشور خواهد بود و حدود ۱۰۰هزار گردشگر خارجی را روانه کشور خواهد کرد. او اضافه می‌کند: این امکان وجود دارد که موازنه منفی گردشگری کشور با جذب گردشگران چینی بهبود یابد.

به عقیده نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران و چین؛ به طور کلی ایران مکان مناسبی برای گردشگران فرهنگی است اما برای گردشگران تفریحی از جذابیت چندانی برخوردار نیست و به‌طور حتم اولویت نخست آنها سفر به ایران نیست. اما برای طبیعت‌گردان و گردشگران فرهنگی ایران می‌تواند مقصد سفر خوبی به‌شمار رود. او می‌افزاید: مشکلات زیرساختی صنعت گردشگری بسیار هستند و نه تنها هتل به میزان کافی در کشور وجود ندارد بلکه اماکن اقامتی بومگردی و مکان‌های اقامتی در طبیعت نیز وجود ندارند. همچنین خودروهای مناسب برای حمل‌ونقل گردشگران خارجی نیز در کشور وجود ندارد. وسیله نقلیه کشور یا اتوبوس‌های فرسوده است که مناسب گروه‌های ۴۰ نفره است و یا ون داریم که مناسب حمل‌ونقل گروه‌های ۵ یا ۶ نفره است. حریری در ادامه می‌گوید: وسیله نقلیه مناسب برای حمل‌ونقل گروه‌های ۱۰ تا ۲۰ نفره که بیشتر گردشگران خارجی را شامل می‌شود در کشور وجود ندارد.

در جست‌وجوی لوکس‌ترین امکانات و مراکز :

به گفته کارشناسان؛ جذب گردشگران چینی نیازمند امکانات، زیرساخت‌ها و خدماتی است که در ایران وجود ندارد. همچنین گردشگران چینی بیشتر علاقه‌مند به گردشگری لوکس هستند که ایران مکان مناسبی برای این نوع از گردشگری به‌شمار نمی‌رود. البته مناطق آزادی مانند کیش برای گردشگری لوکس و خرید، مقصد سفر خوبی هستند.

عماد عزتی، کارشناس گردشگری به صمت می‌گوید: مهم‌ترین اقدام برای جذب گردشگران چینی تحقیق و بررسی درباره علاقه‌ها و گرایش‌های چینی‌ها در صنعت گردشگری است.او می‌افزاید: باید بررسی کرد که گردشگری ایران و خدماتی که در این صنعت ارائه می‌دهیم برای گردشگران چینی جذاب است یا خیر؟ همچنین امکانات و زیرساخت‌های گردشگری کشور پاسخگوی حجم انبوه گردشگران چینی نیست چراکه گردشگران چینی به‌طور معمول در حجم انبوه وارد کشورهای دیگر می‌شوند و تورهای آنها ۱۰۰ یا ۲۰۰ نفره است.

عزتی عنوان می‌کند: اکنون در تامین هتل و مکان اقامتی و حمل‌ونقل آنها با مشکلات بسیاری مواجه هستیم. و امکانات لازم برای پذیرایی از گردشگران چینی را نداریم.

به عقیده او یکی از موارد مهم در خدمات‌رسانی به گردشگران چینی وجود مترجم‌های زبان چینی است و اضافه می‌کند: تعداد مترجم‌های زبان چینی برای گردشگران چینی در کشور بسیار محدود هستند. چینی‌ها نیز بیشتر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات به زبان چینی هستند و به زبان انگلیسی نیز تسلط چندانی ندارند.

این کارشناس گردشگری اظهار می‌کند: اگرچه پروازهای مستقیم به چین داریم اما این موانع را باید رفع کنیم و سپس برای جذب گردشگران چینی اقدام کنیم.

به گفته عزتی با توجه به افزایش درآمد و امکانات مالی چینی‌ها، آنها بیشتر علاقه‌مند به تجربه سفرهای لوکس هستند و تصریح می‌کند: گردشگران چینی علاقه‌مند به اقامت در هتل‌های لوکس و خرید محصولات لوکس هستند که متاسفانه در ایران این موارد وجود ندارد و به همین منظور ممکن است موفق به جذب بخش عظیمی از گردشگران چینی نشویم.

او در ادامه می‌گوید: جاذبه‌سازی و ارائه جاذبه‌های مدرن و لوکس به گردشگران کار سختی نیست و می‌توان برای گردشگران خارجی جاذبه‌سازی کرد، به ویژه با وجود دارا بودن اقامتگاه‌هایی که در طبیعت داریم و جزیره کیش و مناطق آزاد نیز مکان‌های مناسبی برای خرید و گردشگری لوکس هستند.عزتی می‌افزاید: اکنون ایران نمی‌تواند پذیرای گردشگران چینی باشد چراکه امکانات مناسب برای این گردشگران را نداریم.

نبود امکاناتی مانند هتل، وسیله‌های حمل‌ونقل و مترجم چینی حتی جذب گردشگران چینی را مشکل کرده است. البته این موارد می‌توانند با برنامه‌ریزی و انجام اقدامات لازم رفع شوند و به جذب گردشگران انبوه چینی امیدوار شد.

shahin gasht

صمت

pic610035210001

مقالات مرتبط