logo

شماره پشتیبانی :85524-021

تنگه زینه گان ایلام، غاری که سقفش آسمان است

96/2/12

مسافرانی که از مرز مهران به عتبات می روند در مسیر خود می توانند تنگه زینگان ایلام را ببینند که اهالی مهران آن را «دروازه بهشت» می نامند.

یکی از المان های غار بسته بودن فضای درونی غار است اما در این مکان کمتر جایی دیده می شود سقف آن بسته باشد. در تمام طول مسیر سقف این جاذبه باز است و گاهی دیوارها به هم می رسند. این جاذبه طبیعی توسط اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام ثبت خواهد شد.

شاهین گشت: در 52 کیلومتری جنوب غربی ایلام و در 5 کیلومتری جنوب شرقی صالح آباد درست در شهرستان مهران یعنی جایی که مردم ایران بیشتر آن را با همجواری اش با کشور عراق و تردد در مرز مهران در زمان سفرهای عتبات عالیات می شناسند، جاذبه ای گردشگری وجود دارد که جز مردم استان ایلام و فعالان گردشگری کمتر کسی به تماشای آن می رود.

یکی از این جاذبه ها تنگه ای است که بیشتر از آن به عنوان غار یاد می کنند. تنگه زینگان یکی از عجایب زمین است که کیلومترها از شهر فاصله دارد به همین دلیل باید برای رفتن به آنجا تا شهرستان مهران سفر کرد و از آنجا به صالح آباد رفت.

شاهین گشت

عبدالمالک شنبه زاده مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام با بیان اینکه دیگر همه این مکان را به نام غار می شناسند و ما هم باید از آن به عنوان غار یاد کنیم درحالی که تنگه است به خبرنگار مهر می گوید: پرونده ثبت ملی این غار تهیه و ارسال شده است. غار زینگان دارای یک هزار و 800 متر طول و عرض آن بین نیم متر تا سه متر متغیر است که می تواند مورد توجه گردشگران خارجی خصوصا گردشگران عرب قرار گیرد. در همین ارتباط چندی پیش گروهی از فعالان گردشگری کشور عراق به منظور آشنایی هرچه بیشتر با این غار زیبا از این منطقه بازدید کردند.

شاهین گشت

شاهین گشت

مقالات مرتبط


 • سقف های ایران از دید گردشگر فرانسوی

  بررسی‌ها و کاوش‌های باستانشناسی حکایت از آن دارد که سابقه معماری ایران به حدود هزاره هفتم قبل از میلاد می‌رسد. شاید در دهه های گذشته ، ایران توریست های محدودی را می دید و افراد کمی از زیبایی های این کشور خبر داشتند. اما اخیرا ‏تعداد این توریست ها افزایش یافته و هر یک از آنها تصاویری یه یاد ماندنی از ایران در سایتهای مختلف منتشر می کنند.‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏

 • روستایی نیمه ایرانی- نیمه اروپایی در تهران

  بدون شک عجیب‌ترین روستای ایران روستای زرگر است.اهالی این روستا هم ‌ایرانی‌اند هم اروپایی، هم فارسی می‌دانند هم ترکی؛ صورتشان هم شبیه آریایی‌هاست.مردم روستای «زرگر» زبان مادری‌شان «رومانو» است.

 • ساعتی یک میلیون دلار; درآمد ایران از گردشگری

  رئیس سازمان توسعه تجارت کشور، در هم‌اندیشی جامعه تورگردانان بخش خصوصی و دولتی گفت:درآمد گردشگری از ابتدای سال ۹۵ تا کنون را ۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار را اعلام کرد.

 • بلغارستان مقصد جدید گردشگران ایرانی

  بلغارستان جزو مقاصد جدید گردشگران ایرانی به شمار می‌آید که پس از کودتای ترکیه و اعمال ممنوعیت سفر، در بازار ایران تا حدی شکفته شد؛ اما نگرانی‌هایی از بابت تکرار آسیب‌ها و سوءاستفاده‌هایی که قبلا در مقاصدی چون ترکیه متوجه مسافران ایرانی شده وجود دارد

 • سفری شگفت انگیز به هلند ایران

  شهرستان 50‌هزار نفری محلات در استان مرکزی قرار گرفته و سالیان سال است که به‌عنوان هلند ایران نامگذاری شده است. علت نامگذاری این شهرستان به‌عنوان هلند ایران به سال 1300 شمسی بر‌می‌گردد که در این منطقه گل‌کاری و پرورش گل به‌عنوان یک صنعت در‌این منطقه از ایران شروع شد.