logo

شماره پشتیبانی :85524-021

تبعیض نژادی در هتل های ایرانی و توهین به گردشگران عرب زبان

برای یک ایرانی شیعه، یعنی اکثر مردم ایران، تبعیض نژادی در هتل های ایرانی توهین به مقدسات و توهین به شیعیان بافرهنگ و عالیقدر عراق و لبنان و پاکستان و هند هم محسوب می شود. حتی اگر صاحبان این هتل ها مسلمان نباشند نیز جای تعجب است که مثلا هتلی در مشهد که حتی وجود فیزیکی و درآمد خود را مدیون یک "عرب" است چگونه دست به چنین تبعیض زشتی علیه صدها میلیون انسان زده است که طبیعتا بهترین و شریفترین انسان ها را نیز می توان بین آن ها یافت. کسانی که تبعیض نژادی علیه اعراب یا افغانی ها و ... انجام می دهند هم از ادب اسلامی و هم از ادب انسانی و هم از ادب ایرانی فرسنگ ها به دور هستند. بعضا همین افراد را می بینید که با دیدن گردشگری از یک کشور ثروتمند و صاحب رسانه های درازدست، دست و پای خود را گم می کنند و به استقبال می روند اما به گردشگران و زائران عربی که خیلی از آنها به فرهنگ ایران و ایرانیان علاقه زیاد دارند بی مهری می کنند.

95/5/27

شاهین گشت: در روز روشن و بطور علنی و زیر نگاه این همه نهاد ناظر، هتل های متعددی در کیش یا حتی مشهد و دیگر شهرها با کمال وقاحت دست به اعمال تبعیض نژادی زده و علنا اعلام می کنند که پذیرای افراد دارای نژاد "عرب" نیستند!برای یک فرد آزاده از هر دین و مذهب و روش معقول، اینگونه تبعیض نژادی نه تنها غیر قابل تحمل است بلکه انسان منصف را در شرایط فعلی به یاد تئوری های توطئه مربوط به ایجاد جنگ و درگیری بین "مردم" منطقه می اندازد.

اگر کسی بخواهد رفتارهای اخیر سعودی ها را محکوم کند نیازی به توهین و تبعیض علیه صدها میلیون عرب از جمله مردم عربستان ندارد. می توان از پذیرش پاسپورت دیپلماتیک سعودی ها خود داری کرد (حداقل بطور نمادین). البته حدس زدن این امر سخت نیست که کسانی که به آن تبعیض نژادی دست زده اند اکثرا خود عمق فکری بالایی ندارند و بازیچه رسانه ها و شبکه های جنگ افروز و تنفر آفرین علیه مردم منطقه شده اند. شاید هم تعدادی از هتلداران از برخی کارهای معدودی افراد بی نظم که بین اعراب نیز وجود دارند (و کلا در کشورهای فقیر تر یا بی نظم تر بیشتر هستند، مستقل از نژاد) خسته شده اند و چاره این امر نیز افزودن قانونی به قوانین هتل جهت جریمه تخلفاتی مانند بی نظمی بیش از حد اتاق است. در همه ملیت ها افراد خاطی هستند و اتفاقا ملیت هایی هستند که بدلیل فقر و بی نظمی بیشتر، احتمال تولید مشکل از طرف آن ها بیشتر است. یک احتمال ضعیف دیگر نیز نگرانی برای حملات تروریستی است که آن هم نیاز به اقامت شبانه یا پاسپورت عربی ندارد و توسط صاحبان پاسپورت پاکستانی و حتی ایرانی نیز ممکن است بدان دست بزنند.

برای یک ایرانی شیعه، یعنی اکثر مردم ایران، تبعیض نژادی در هتل های ایرانی توهین به مقدسات و توهین به شیعیان بافرهنگ و عالیقدر عراق و لبنان و پاکستان و هند هم محسوب می شود. حتی اگر صاحبان این هتل ها مسلمان نباشند نیز جای تعجب است که مثلا هتلی در مشهد که حتی وجود فیزیکی و درآمد خود را مدیون یک "عرب" است چگونه دست به چنین تبعیض زشتی علیه صدها میلیون انسان زده است که طبیعتا بهترین و شریفترین انسان ها را نیز می توان بین آن ها یافت. از طرف دیگر این سوال وجود دارد که نهادهای نظارتی دولتی و نهادهای امنیتی دولتی و حکومتی چگونه پی به زهر کشنده درون چنین حرکت هایی علیه فرهنگ و دین و ملیت ایرانی نمی برند و چرا علی رغم اعلام در دیگر رسانه ها دست به محو چنین جنایت فرهنگی علیه آبروی ملت ایران نزده اند؟

کسانی که تبعیض نژادی علیه اعراب یا افغانی ها و ... انجام می دهند هم از ادب اسلامی و هم از ادب انسانی و هم از ادب ایرانی فرسنگ ها به دور هستند. بعضا همین افراد را می بینید که با دیدن گردشگری از یک کشور ثروتمند و صاحب رسانه های درازدست، دست و پای خود را گم می کنند و به استقبال می روند اما به گردشگران و زائران عربی که خیلی از آنها به فرهنگ ایران و ایرانیان علاقه زیاد دارند بی مهری می کنند. ایرانیان اصیل از هرگونه تبعیض نژادی (بخصوص به اسم ایرانیان) اظهار برائت می کنند و از نهادهای نظارتی استدعا داریم برخورد شدید با این هتل ها و اینگونه اشتباهات فرهنگی انجام بدهند.

برخی باید عمیقا بفهمند که تعداد زیادی از این ایرانی های اصیل عرب هستند، یعنی هموطنان ایرانی دارای نژاد و ریشه و حتی زبان عربی و ملاک اصیل بودن هم دقیقا پرهیز از کارهای غیر انسانی و غیر ایرانی مانند تبعیض نژادی است نه اینکه مثل بنده نام و نژاد و ریشه نزدیک به کوروش و انشان داشته باشید! ایرانی بودن اصیل عضویت در یک فرهنگ ناب آسمانی-انسانی است نه ...بیایید سعی کنیم به این هتل ها نرویم و امیدوار باشیم تا به زودی و با همت مردم یا مسوولین یا هردو شاهد رفع لکه نژادپرستی از صنعت توریسم کشور ( بخصوص در مورد زائران گرامی عرب امام رضا (ع) ) باشیم.

امید است مشاهده چنین پدیده ای، تنها تبعیض نژادی نبوده باشد، و اگر چنین نیست، با اعلام موضع صحیح از چنین اتفاق هایی در کشور اسلامی ایران اعلام برائت شود.

الف

pic921035210001

مقالات مرتبط


 • معرفی بهترین هتل های ترکیه

  مطمئناً یکی از دغدغه‌های مسافران و جهانگردان رزرو هتل هایی با قیمت مناسب است. در این مطلب شما را با سه مورد از هتل‌های استانبول آشنا می کنیم. ترکیه یکی از جذابترین کشورهای دنیا برای گردشگری است و مسئولان کشور نیز زمینه های سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های توریستی را فراهم کرده و امنیت سرمایه آنها را تضمین می کنند. ترکیه در سال گذشته پذیرای 26 میلیون توریست خارجی بوده است.

 • بوتل ها (Botel) نسل جدید هتل ها

  صنعت هتل داری هر روز شاهد تحول و گسترش است. این صنعت دیگر محدود به ارائه اتاق و خدمات رفاهی به مسافران نیست, بلکه ارائه اتاق و خدمات جانبی به عنوان جز اصلی مراکز اقامتی محسوب می شوند که هویت یک مکان را به عنوان جز اصلی مراکز اقامتی محصوب می شوند که هویت یک مکان را به عنوان اقامتگاه مشخص می کنند. یکی از تازه ترین سبک های به وجود آمده در[(link)|هتلداری بوتل ها|http://www.booking.com/hotel/nl/botel.en-gb.html?aid=356980;label=gog235jc-hotel-XX-nl-botel-unspec-gb-com-L:en-O:windowsS81-B:chrome-N:XX-S:bo-U:XX;sid=c6c87ce11fa42e249bd70f55dd179583;dcid=12;dist=0&sb_price_type=total&type=total&] بوتل ها هستند.

 • گرجی ها با کمبود هتل برای اسکان گردشگران ایرانی مواجه شده است

  «تقاضای ایرانی‌ها برای سفر به گرجستان در تابستان امسال حدود ۳۰۰ درصد رشد داشته، به طوریکه برای اقامت مسافران در این کشور با کمبود هتل مواجه شده‌ایم.»

 • ممنوعیت پنج کشور از پذیرش در هتل های جنوب چین

  پلیس چین به هتل‌های شهر «گوانگ ژو» مرکز استان «گوانگ دونگ» دستور داده است تا از پذیرش مسافران کشورهای ترکیه، افغانستان، سوریه، عراق و پاکستان خودداری کنند.