logo

شماره پشتیبانی :85524-021

کودتای ترکیه: تیر خلاص بر پیکرگردشگری ترکیه

برخی کارشناسان بر این باورند که کودتای جمعه گذشته در ترکیه، تیر خلاص بر پیکر گردشگری این کشور است؛ تا جایی که این رخداد سیاسی نه تنها بر ورود گردشگران خارجی به این کشور تاثیر گذاشته و خواهد گذاشت، بلکه بر سرمایه گذاری در صنعت توریسم این کشور نیز اثرگذار خواهد بود.

95/5/3

شاهین گشت: برخی کارشناسان بر این باورند که کودتای جمعه گذشته در ترکیه ، تیر خلاص بر پیکر گردشگری این کشور است؛ تا جایی که این رخداد سیاسی نه تنها بر ورود گردشگران خارجی به این کشور تاثیر گذاشته و خواهد گذاشت، بلکه بر سرمایه گذاری در صنعت توریسم این کشور نیز اثرگذار خواهد بود.رئیس موسسه تحقیقات جهانی و متخصص بخش ترکیه در موسسه Renaissance Capital لندن می گوید: «گردشگری ترکیه که پس از چند عملیات تروریستی به ویژه آخرین مورد آن در

فرودگاه استانبول دچار چالش های مخاطره آمیزی شده بود، با بروز کودتای نافرجام اخیر بیش از همیشه در معرض بی ثباتی قرار گرفته است.»مایکل هریس خاطرنشان می کند: «درشرایط فرسایش نهادهای سیاسی که خود عامل تشدید ناآرامی ها در ترکیه است، این کشور تعادل و توازنی را که درچند سال گذشته شاهد آن بودیم ازدست داده و این وضعیت می تواند سرمایه گذاران را از این کشور گریزان کند. هم اکنون نیز گردشگری و صنعت سفر درترکیه در وضعیت وخیمی است و از حالا روشن است که صنعت گردشگری ترکیه، فرصت سالانه و فصل اوج سفرها را از دست داده است.»

به گفته وی در چنین شرایطی که مشکلات رو به شدت گذاشته، عجیب نیست اگر هر یک از سرمایه گذاران به فعالیت و حضور خود در این کشور پایان دهند. طی دو ماه گذشته مسیر آشتی که می توانست برای ترکیه مثبت ارزیابی شود، درپیش گرفته شد اما کودتا اثر آن را خنثی کرد. مشاور Hotel Development Resources در دبی نیز می گوید: «شاید دیگر بخش های اقتصادی ترکیه به اندازه گردشگری در برابر این تغییرات آسیب پذیر نباشد و در کوتاه مدت بتوانند ثبات و نیز اطمینان سرمایه گذاران را حفظ کند اما دو بخش هتلداری و گردشگری حساس ترین بخش ها است و اگر ناامنی ها ادامه یابد، بی شک آسیب جدی برای گردشگری ترکیه خواهد داشت.»جان پوداراس معتقد است مقامات ترکیه از هم اکنون باید به فکر برقراری آرامش و انجام اقداماتی باشند که فضای محسوسی از اعتماد و امنیت را دراین کشور نشان دهد تا بتواند اقتصاد این کشور را به مسیر ثبات و رشد بازگرداند.

بر اساس این گزارش، کودتای اخیر سبب افت ارزش لیره ترکیه شده و به استناد آمارهای رسمی، هتلداران در ترکیه اکنون رونق کمتری را در بازار گردشگری این کشور احساس می کنند. طی نیمه نخست امسال، میانگین اشغال هتل ها در استانبول حدود 51.1 درصد بود که بیش از 23 درصد کاهش نسبت به دوره مشابه سال گذشته نشان می دهد. تلاش برای کودتا همزمان با اوج دوران سفر و تعطیلات تابستانی مدرسه ها و دانشگاه ها در بیشتر کشورهای جهانی از جمله در کشورهای منطقه خلیج فارس بوده که همه از بازارهای مهم گردشگری ترکیه هستند.ناظران عمدتا عقیده دارند که بی ثباتی عامل تعیین کننده ای در وضعیت گردشگری است و قطعا ورود گردشگران را به هر مقصدی تحت تاثیر قرار می دهد اما پیش بینی برای آینده صنعت گردشگری ترکیه از هم اکنون اندکی دشوار به نظر می رسد.بی شک نتایج این کودتا پس از عملیات تروریستی اخیر تا مدت ها بر تعادل و شرایط عمومی گردشگری در ترکیه اثر خواهد گذاشت و در این بین سرمایه گذاری در عرصه گردشگری و هتلداری بیش از هر چیز متاثر خواهد شد؛ چه اینکه لازمه سرمایه گذاری ثبات و امنیت اقتصادی است، چیزی که اکنون دسترسی به آن در گردشگری ترکیه تا مدت ها سخت خواهد بود.

shahin gasht

دنیای سفر

pic940035210001

مقالات مرتبط


 • خسارت میلیاردی آژانس‌های مسافرتی: عدم اعلام رسمی دولت برای ممنوعیت تور ترکیه

  حرمت‌الله رفیعی در مورد وضعیت برگزاری تورهای ترکیه گفت: باید متولیان گردشگری یعنی سازمان هواپیمایی کشوری و سازمان گردشگری، ممنوعیت برگزاری تور ترکیه را به صورت رسمی اعلام کنند، در حالی که اکنون این مساله در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

 • در پی کودتا در ترکیه؛پروازهای فرودگاه امام خمینی به ترکیه کنسل شد

  با وضعیت پیش آمده در ترکیه، تا حصول اطمینان امنیتی و انجام پروازهای ایمن و سلامت به مقصد فرودگاه های این کشور هیچ پروازی به ترکیه انجام نخواهد شد.گردشگران ایرانی در ترکیه محل اقامتشان را ترک نکنند.

 • لغو ممنوعیت تورهای گردشگری ترکیه تا لغو روادید ارمنستان - ایران

  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با صدور اطلاعیه‌ای، ممنوعیت سفر گردشگران ایرانی به ترکیه را لغو کرد.به دنبال لغو ممنوعیت سفر گردشگران ایرانی به ترکیه از سوی وزارت خارجه، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

 • خدمات رسانی ضعیف گردشگری ترکیه به گردشگران ایرانی

  خدمات ضعیف بخش گردشگری ترکیه به گردشگران ایرانی از مدت‌ها پیش موضوع اعتراض بسیاری از ایرانی‌هایی بود که ترکیه را به‌عنوان مقصد گردشگری انتخاب می‌کردند.هواپيمايي تركيه از مدت‌ها پيش فرودگاه‌هاي خارج از شهر را با هدف افزايش درآمد حمل‌ونقل از گردشگران ايراني، انتخاب كرده و مذاكره بر سر انتقال اين فرودگاه‌ها با طرف‌هاي ترك هنوز به نتيجه نرسيده است.

 • توصیه‌های سرکنسول ایران در استانبول برای گردشگران ایرانی

  ایجاد فضای امن و به دور از دلهره و پرداخت خسارت به دفاتر و شرکت‌های ایرانی که به واسطه کودتا دچار خسارت شده‌اند از جمله مواردی است که انتظار می‌رود دولت ترکیه با توجه به سود سرشاری که سفر سالانه یک میلیون و 600 تا یک‌ میلیون و 800 هزار گردشگر ایرانی برای آن‌ها به دنبال دارد در جهت تحقق‌شان اقدام کند.