logo

شماره پشتیبانی :85524-021

جاده موسی|جذاب ترین قطب گردشگری فرانسه

این جاده پسیج دو گوا ( Passage du Gois ) نام دارد و از جذاب ترین اماکن فرانسه محسوب می شود که در دهه ی اخیر گردشگران را به سوی خود می کشاند. اگر شما هم کنجکاو شدید تا سر از راز این جاده ی در بیاورید با شاهین گشت همراه شوید.

آشنایی با جاده پسیج دو گوا ( Passage du Gois )

شاهین گشت

شاهین گشت

در ابتدا جاده ی خارق العاده ی پسیج دو گوا ( Passage du Gois ) در فرانسه برای مرتبط کردن خلیج برنیف ( the Gulf of Burnёf ) به جزیره ی نوآموچی ( Noirmoutier ) در اقیانوس اطلس ساخته شد و سازندگانش هیچ گاه تصور نمی کردند که در حال ساخت اثری عجیب و منحصر به فرد در سطح جهان باشند.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

اما در حال حاضر تنها دو بار در روز آن هم تنها چند ساعت می توان از پسیج دو گوا استفاده کرد و این جاده ی شیطانی پس از آن ۱٫۵ الی ۴ متر زیر آب ها پنهان می شود.

این جاده آن قدر مشهور شده که گردشگران از نقاط مختلف جهان به فرانسه می آیند تا بتوانند چند لحظه پسیج دو گوا را ببینند. در سال ۱۷۰۱ میلادی برای اولین بار پسیج دو گوا به عنوان جاده ی ارتباطی روی نقشه ها ثبت شد و حدود سال ۱۸۴۰ میلادی بود که این جاده ماشین رو شد و تا جایی پیش رفت که امروزه طول آن به ۲٫۵۸ مایل، حدودا ۴,۱۲۵ متر رسیده است.

ظاهر این جاده کاملا عادی ایست اما در حقیقت از خطرناک ترین جاده های جهان می باشد و همه ساله مسافران زیادی را در خود زندانی می کند. برای کمک به آن ها در سراسر جاده برج های نجاتی ساخته اند تا مسافران امن تر باشند، اما اگر ازدحام جمعیت و ترافیک شد چه می شود؟

مطمئنا اولین نکته ای که مسافران گرفتار به آن می اندیشند جانشان و خداحافظی با ماشین هایشان است …

دلیل ناپدید شدن جاده موسی

دو سمت دو گوا را آب فرا گرفته است به همین دلیل در زمان هایی که جزر و مد با شدت بیشتری اتفاق می افتد جاده را کاملا در خود فرو می برد. تا به حال تابلو های خطر و اجتناب از استفاده ی جاده در ساعاتی که احتمال آب گرفتگی بیشتر است در همه جای جاده نصب شده اند اما باز هم مسافران طعمه ی آن می شوند.

جزر و مد اجازه می دهد که تنها دو بار در روز آن هم به اندازه ی ۱ ساعت و نیم جاده در میان اقیانوس اطلس نمایان شود.

نکته ی جالب توجه در رابطه باپسیج دو گوا این است که گردشگران با وجود این که از خطرات این مکان آگاه اند به راحتی حاضر می شوند جانشان را به خطر بیاندازند و روی این جاده رانندگی و یا حتی پیاده روی کنند. امروزه پسیج دو گوا به عنوان یک سازه ی ملی فرانسه و از برترین قطب های گردشگری آن به حساب می آید.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

خطرات و قوانین جاده موسی

اگر در چند روز آینده قصد سفر به فرانسه را دارید پیش از حرکت حتما مطمئن شوید که جاده هایی که از آن ها استفاده می کنید ناپدید نمی شوند!

شاید افرادی پیدا شوند که از مسافرت به جزیره بترسند اما این بار چیزی که ترسناک است، جاده ی منتهی به جزیره می باشد، اگر در زمان نامناسبی روی آن باشید حدود ۴ متر زیر آب می رود و شما را میان آب های بی انتها و شور اقیانوس اطلس تنها می گذارد.

بر روی این جاده ایستادن و یا پارک ماشین اکیدا ممنوع می باشد و با متخلفان برخورد شدید قانونی می شود. رانندگان باید بسیار آهسته حرکت کنند و از ترمز زدن تا جایی که می توانند خود داری کنند چون دو گوآ در اکثر مواقع لغزنده است و خطر سر و لیز خوردن با شدت زیاد می باشد.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

برای جلوگیری از غرق شدن در آب رانندگان باید مراقب باشند که اگر مه جاده را فرا گرفت حتما چراغ مه شکنشان را روشن کنند تا از تصادفات ناگهانی جلوگیری کرده باشند.

لغزندگی جاده تنها به دلیل خیس بودن آن نیست بلکه جلبک و خزه ها روی جاده را می پوشانند و گاهی هم زباله ها رو ی آن قرار می گیرند و بر خطر آن می افزایند و حتی گاهی زباله ها سد معبر می کنند.

علاوه بر مه، لغزندگی و جزر و مد پالش های دیگری هستند که خطر گوآ را دو چندان می کند عرض کم جاده است، این جاده آن قدر باریک است که اگر یک کامیون قصد عبور از آن را داشته باشد، هیچ جایی برای عبور اتومبیل دیگری وجود نخواهد داشت.

اگر روی پسیج دو گوا گرفتار شدید باید بدانید که برج های نجات برای شماست، از آن ها بالا بروید منتظر شوید به کمکتان بیایند یا آن قدر صبر کنید تا دوباره جاده پدیدار شود.

تاریخچه جاده موسی

پیش از ساخته شدن جاده ی پسیج دو گوا، تنها راه رفت و آمد از برنیف به دواموچی استفاده از قایق و کشتی بود. به تدریج جاده ای بسیار باریک که تنها مردان و برخی حیوانات قادر به عبور از آن بودند را ساختند. افرادی که از این راه رفت و آمد می کردند همیشه پاهایشان خیس می شد به همین دلیل به این راه ( Gois ) که از فعل ( goiser ) می آمد اطلاق شد. این فعل به معنای راه رفتن و قدم زدن در حالی که پاها خیس و نم دار است می باشد، این روند ادامه داشت تا بالاخره در سال ۱۷۰۱ میلادی این آب راهه در نقشه به عنوان جاده ای ملی شناخته شد.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

هرچه بر قدمت جاده افزوده می شد به دلیل امواج سهمناک که از دو طرف به جاده حمله می کردند، راه پر از گل و لای و زباله می شد و مردم و بعدها مسئولان مجبور به پاک سازی گل و لای از جاده می شدند و این روند ادامه داشت و مسافران را آزار می داد.

تا حدود یک قرن پیش شروع به ساخت پسیج دو گوا در محل کنونی اش کردند. در جاده ی کنونی به دلیل جلوگیری از صدمه زدن گل و لای به بافت جاده، پسیج دو گوا را سنگ فرش کردند و در سال ۱۸۴۰ میلادی جاده کاملا تمیز و نو شده بود.

مقالات مرتبط


  وقتی بستنی جاذبه گردشگری می شود

  خوشمزه ترین و خاص ترین بستنی های دنیا را فقط در این کشورها خواهید خورد. در ادامه 7 کشوری را به شما معرفی می کنیم که می توانید بهترین بستنی های دنیا را در آنها بچشید. ‏

  توریست‌های جهانی روی ریل رجا

  در راستای توسعه فضای گردشگری ریلی ایران، تجار و گردشگران خارجی این بار با قطار تشریفات رجا به قم سفر می‌کنند.

  گشت و گذار در عجیب ترین بازارهای آبی تایلند

  اگر قصد سفر به بانکوک و دیدن از شهر را دارید، بازار شناور تایلند ( بانکوک ) یکی از مکان های جذاب و دیدنی هست که شما مسافران و گردشگران که باید از دست ندهید. همه کالاها توسط قایق خرید و فروش می شود. این نوع بازار می تواند فرهنگ خرید رودخانه ای و تجربه فروش آبی را برساند.با ما همراه باشید تا با هم گشت و گذاری در این بازار داشته باشیم.