logo

شماره پشتیبانی :85524-021

معرفی جاذبه ها و مراکز تفريحي جزيره کيش

جزیره کیش یکی از جزیره‌های خلیج فارس و از توابع بخش کیش، شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. در گذشته، این جزیره را به نام «قیس» می‌خواندند. شکل این جزیره بیضی‌مانند است و در ۱۲کیلومتری کرانهٔ شیبکوه جای گرفته‌است. این جزیره سالانه یک میلیون نفر گردشگر را به خود جذب می‌کند.

از امکان و جاذبه‌های تاریخی کیش می‌توان به شهر تاريخي حريره كلبه هور درخت سبز آكواريم و پارك آهوان پارك دلفين و باغ پرندگان روستاي باغو آب انبارها سنتي اسكله تفريحي كشتي يوناني مزرعه هايدروپانيك پارك پنگوئن مسجد تاريخي ماشه پارک ساحلي مرجان سوار کاري ساحلي سواحل مرجاني كيش ورزش های دریایی خانه اعیانی آکواریوم های پهناور، پایاب و کاریز اشاره کرد.

حریره:

شاهین گشت

حریره، نام شهر ویرانه‌ای است خالی از سکنه و مربوط به دوران قیاصره که نام آن از نام بانویی که ملکه شهر بوده برگرفته شده است. بقاياي شهر تاريخي حريره حدود 120 هكتار وسعت دارد و دربخش شمالي جزيره با قدمتي 800 ساله قرار گرفته است. هم‌اکنون بخشی از شهر که عمارت کاخ بانوی حریره بوده مرمت شده است. مهمترین ابنیه کشف شده در این مجموعه عمارت اعیانی، حمام، آب‌انبار، قنات و بقایای مسجد جامع حریره می‌باشند.

پاياب كيش از قدمتي 2000 ساله برخوردار است، دهليز يا نقبي است با شيب تند و تعداد زيدي پله به سمت قنات سرازير ميشود و در اطراف آخرين پله داراي محوطه ايست كه در روزهاي گرم تابستان هوايي مرلايم و دلپذير دارد.

کاریز:

شاهین گشت

شهر زیر زمینی کاریز یکی از شگفت انگیزترین شهرهای زیرزمینی است که تا به حال کشف شده است. این شهر با 2500 سال قدمت دارای قنات های شگفت انگیزی است که در آن زمان هم می توانسته است آب شیرین را همیشه در اختیار ساکنین قرار دهد. این شهر نزدیک به 10 هزار مترمربع وسعت دارد و در فاز یک آن شامل غرفه های صنایع دستی و رستوران های مختلفی مخصوص گردشگران است. این شهر همچنین شامل حمام های باستانی با صحن و حصاری 500 متری است که بیار زبیا و جالب است.

اين شهر زيرزميني در مسير قنات ها با وسعتي با وسعتي بيش از 10000 متنر مربع و در عمق 16 متري زمين قرار دارد، سقف كاريز از كف قنات 8 متر ارتفاع داشته و مملو از سنگواره ، صدف و مرجانهايي است كه قدمت آنها بين270تا570 ميليون سال تخمين زده شده است.

كلبه هور:

در اين مجموعه آب شوري كه توسط انرژي باد از اعماق زمين به بالا كشيده ميشود با استفاده از انرژي خورشيد شيرين و قابل استفاده ميگردد.

درخت سبز:

با توجه به اينكه آبهاي سطحي جزيره به قسمتي از منطقه شمالي كيش كه به دره پرتغالي ها معروف از سرازير ميشود لذا اين منطقه از سرسبزي خاصي برخوردار است و به همين دليل در اطراف يكي از كهنسال ترين درختان لور مجموعه احداث شده است.

آكواريم :

مجموعه اي كم نظير شامل ماهيان آبهاي شور و شيرين ، خزندگان عظيم الجثه ايران و جهان و پرندگان كمياب ، پارك آهوان و ... مي باشد.

پارك دلفين و باغ پرندگان:

پارك دلفين ها با وسعتي معادل يك ميليون متر مربع و بيش از 12000 اصله درخت نخل و گونه اي گياهي ديگر در شرق جزيره واقع شده د راين باغ پرندگان نادر دنيا آزادانه حركت مي كنند و دلفين ها و شيرهاي دريايي براي نمايش آموزش داده شده اند.

روستاي باغو:

از آبا ديهاي قديمي و سرسبز كيش مي باشد و از زيباييهاي اين منطقه درختان لور قديمي مي باشند.

آب انبارها سنتي:

شاهین گشت

اين آب انبار ها در انتها ي آبگير هاي طبيعي در عمق زمين ساخته شده است.

پارك ساحلي مرجان:

اين پارك بازار مرجان را به دريا ارتباط مي دهد، آلاچيق ها و محوطه سازي جذاب از ويژگيهاي منحصر به فرد اين مجموعه است.

کشتی یونانی:

شاهین گشت

در غرب جزیره کیش کشتی بزرگی به گل نشسته است که دیگر نیازبه معرفی ندارد چرا که به عنوان یکی از نمادهای گردشگری کشور به حساب می آید اما بهتر است بگوییم که نامش کشتی یونانی است. این کشتی در سال 1345 راهی یونان بود که بنا به شرایط به گل نشست و 80 روز تلاش برای در آوردن آن به هیچ نتیجه ای نرسید تا این کشتی برای همیشه در آنجا بماند و به نماد جزیره کیش تبدیل شود.

اسكله تفريحي:

در اين اسكله امكانات تفريحي مانند: دوچرخه، انواع قايق، ساير امكانات جهت تفريحات دريايي موجود مي باشد.

مزرعه هايدروپانيك:

در سيستم آب كشت (هايدرو پانيك) مواد مورد نياز براي رشد همراه با آب دراختيار گياه قرار مي گيرد. و انواع سبزيجات و صيفي جات بدون نياز به خاك تنها با استفاده از سيستمهاي خاص آبياري ، توليد ميشوند.

نمایشگاه خزندگان:

در این نمایشگاه بیش از 100 گونه خزنده از خانواده های مختلف و مارها به نمایش گذاشته شده است. مارهای عظیم بوآ، پیتونآفریقا و سوسمارهای ماداگاسکار از جمله حیواناتی هستند که می توان در این نمایشگاه دید. بازدید از این نمایشگاه برای آن افرادی که علاقه خاصی به حیوانات دارند حتما توصیه می شود.

ورزش های دریایی:

یکی از جاذبه های کیش انواع ورزش ها و تفریحات آبی است که می توان در آن انجام داد. آب های آرام این امکان را می دهد تا بسیاری از ورزش ها از جت اسکی تا غواصی در آن انجام شود. افرادی که دوست دارند کمی دریاهارا در اختیار خودشان بگیرند باید این ورزش ها را امتحان کنند چرا که تجربه آن در نقاط دیگر امکان پذیر نیست. البته این نکته را نیز باید بگوییم که ورزش های دریایی کیش کمی از باقی تفریحات آن گران تر است.

آکواریوم های پهناور:

شاهین گشت

خلیج فارس زیستگاهی برای ماهی های بسیار زیبا است که به مانند آکواریومی پهناور گونه های مختلف را در خود نگه می دارد. افرادی که برای گردش به کیش سفر می کنند بهتر است سری هم به اسکله بزنند و از آنجا زیستگاه ماهی های زیاد را در اب زلال خلیج فارس ببینند. غواصی و قایق های شیشه ای نیز از دیگر راه های آشنایی با تمامی آنچه است که باید از دنیای زیر آب بدانید.

بوستان آهوان:

شاهین گشت

اگر علاقه به باغ وحش دارید می تونید سری به بوستان آهوان بزنید. جایی که بوستانی 2 هکتاری با فضای سبز خوب و البته انواع حیوانات مختلف نگهداری می شود. در این بوستان همه حیوانات به جز اهوها در قفس نگهداری می شوند. اهوهایی کوچ و بزرگ به

صورت آزادنه در سرتاسر جزیره حرکت می کنند و با کودکان بازی می کنند.

خانه اعیانی:

شاهین گشت

خانه اعینی یکی دیگر از جاذبه های کیش است که کمتر به آن پرداخته می شود و اسم زیادی از آن برده نمی شود. این خانه یادآور خانه های چند خانواری و باستانی است که در گذشته بیشتر در یزد و کاشان دیده می شده است. وسعت خانه بسیار زیاد است و همچنین آثاری که از این خانه بدست آمده است به نظر مربوط به دوره ایلخانی است.

لیلی چاوشی

95/4/19

مقالات مرتبط