logo

شماره پشتیبانی :85524-021

حباب هایی از جنس آتش

97/3/20

دریاچه ای دلفریب که گویا، صدها عروس دریایی در زیر آب یخ زده ی آن، به خواب زمستانی فرو رفته اند. می دانیم که دریاچه است می دانیم که یخ زده اما راز این حباب های حبس شده در این قول یخی را نمی دانیم.
دریاچه حبابی آبراهام
جنس آن از آب است ولی در دل حباب هایش آتشی پنهان قرار دارد که منتظر یک جرقه است. این حباب های کوچک و بزرگ، میان راه یخ زده اند،حباب هایی پر شده از گاز متان که به آن ها حباب گاز متان گفته می شود. از کف رودخانه برخاسته و بر اثر تجزیه شدن برگ ها، گیاهان و جسد حیوانات مرده توسط باکتری ها بوجود می آیند. در فصل های گرم سال، هنگامی که آب در این دریاچه جریان دارد، این حباب ها از اعماق دریاچه به سطح آمده و وارد هوا می شوند. در فصل های سرد سال و در سرمای منفی ۳۰ درجه، بر خلاف اینکه دمای آب در کف دریاچه پایین تر است، اما سطح دریاچه یخ زده میزند.

شاهین گشت
خواب زمستانی حباب ها ...
حباب های آزاد شده از کف دریاچه به لایه یخ شکل گرفته برروی سطح دریاچه برخورد می کنند و مبحوس می شوند. یخ و دمای پایین آب، باعث منجمد شدن حباب ها می شود و در این موقع خواب زمستانی حباب ها آغازمی شود. با گرم تر شدن هوا، یخ دریاچه روبه آب شدن می رود و حباب های متان نیز آزادی خود را بدست می آورند.

آبی به رنگ یخ ...
شفافیت یخ این دریاچه بدلیل بارش کم برف در منطقه می باشد. هرچند که همین مقدار بارش به همراه سردی هوا کافی است که سطح دریاچه همانند یک آینه، صاف شود.

با این تفاوت که در این آینه شما خودتان را نمیبینید، ولی حباب های شکل گرفته شده را می توانید به وضوح ببینید.

این در حالی است که دریاچه در فصول گرم سال، رنگ آبی چسم نوازی دارد که به دلیل جا ماندن بلورهای یخچالی است که از فصول سرد سال به جا مانده است و بخش قرمز طیف نور را به خوبی جذب می کند.

زیبا ولی خطرناک ...
به همان اندازه که سپیدی آنها زیبائی دارند، به همان اندازه خطرناک هستند زیرا قدرت متان حبس شده در آنها حدودا ۲۰ برابر قدرت گاز Co۲ فشرده شده می باشد و این بدان معناست که بر روی دریاچه ای از نارنجک قدم می زنید.این دریاچه در کشور کانادا واقع شده است.

مقالات مرتبط