logo

شماره پشتیبانی :85524-021

حمله تروریستی دو بابانوئل در یک کلوب شبانه در استانبول

ضاربان دو نفر بوده‌نداناند که با لباس بابانوئل وارد کلوب شده بودند. فرماندار استانبول آمار قربانیان را تایید کرده و این حمله را تروریستی توصیف کرده است.

95/10/12

shahin gasht

شاهین گشت: دست کم ۳۵ نفر در حمله مسلحانه به یک کلوب شبانه در استانبول ترکیه کشته و ۴۰ نفر هم زخمی شده‌اند. فرماندار استانبول آمار قربانیان را تایید کرده و این حمله را تروریستی توصیف کرده است.

به گزارش رویترز، ضارب پیش از ورود به کلوب شبانه یک مامور پلیس و یک شهروند را به ضرب گلوله از پای درآورده بود. این حمله در محله «اورتاکوی» استانبول رخ داد.

شبکه «سی.ان.ان. تُرک» گزارش داده ضاربان دو نفر بوده‌نداناند که با لباس بابانوئل وارد کلوب شده بودند. بر این اساس، دست کم یکی از این دو نفر همچنان در ساختمان است و نیروهای پلیس خود را برای یورش به درون کلوب آماده می‌کنند. ترکیه در ماه‌های اخیر هدف چند حمله تروریستی بوده است. گروه حکومت اسلامی، داعش، و حزب کارگران کردستان، پ.کا.کا.، مسئولیت حملات جداگانه را پذیرفته‌ بودند.

shahin gasht

امدادگران در حال انتقال زنی که در جریان تیراندازی زخمی شده‌است. دست‌کم ۴۰ نفر در این حمله زخمی شده‌اند.

ده‌ها آمبولانس و خودروی پلیس در محل حضور دارد. کلوب رینا در منطقه اورتاکوی، در تنگه بسفر قرار دارد. بنا بر گزارش‌ها در جریان تیراندازی، شماری از حاضران در کلوب، برای نجات جان خود داخل آب پریده‌اند تا پلیس و نیروهای امدادی در نهایت برای کمک رسیده‌اند.

«رینا» از کلوب‌های مشهور استانبول به شمار می‌رود و معمولا هم شهروندان ترکیه‌ای و هم گردشگران در آن حضور دارند. هنوز مشخص نیست دقیقا چه کسی یا کسانی دست به تیراندازی زده‌اند. ترکیه در سال گذشته میلادی، مرکز وقوع چندین حمله مرگبار ، بمب‌گذاری و نیز تیراندازی و درگیری مسلحانه بوده‌است. شماری از این حملات به گروه موسوم به «حکومت اسلامی» و یا شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه نسبت داده شده و یا این دو گروه مسئولیت آن‌‌ها را پذیرفته‌اند.

واکنش‌ها

روزنامه حریت، چاپ ترکیه، می‌گوید رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از طریق فرمانداری استانبول، در جریان حمله قرار گرفته است. باقر بزداغ، وزیر دادگستری ترکیه گفته است «هیچ حمله تروریستی همبستگی و برادری ملت ما را از بین نمی‌برد».

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده ضمن ابراز همدردی و تسلیت، گفته کشور کمک‌هایی که لازم باشد به مقام‌های ترکیه ارائه می‌کند. اریک شولتز، سخنگوی کاخ سفید، گفته است «رئیس‌جمهوری در بعد از ظهر (به وقت آمریکا) از طرف تیم امنیت ملی خود در جریان حمله استانبول قرار گرفت». به گفته آقای شولتز، باراک اوباما، از تیم امنیت ملی خود خواسته کمک‌های مقتضی در این زمینه را به مقام‌های ترک ارائه کنند. رئیس‌جمهوری ایالات متحده در حال حاضر در تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادری در هاوایی به‌سر می‌برد.

pic097676210001

مقالات مرتبط