logo

شماره پشتیبانی :85524-021

جلوه هایی از حيات،نور و رنگ در خليج فارس

خليج هميشه فارس جلوه هاى فراوانى از حيات، نور و رنگ را به ايرانيان هديه داده است؛ جلوه هايى كه ديدن تصاوير آنها براى هر بيننده اى يادآور زيبا آفرين متعال هستى و خلقت نيكوى آفرينش خلقت نيكوى آفرينش است. آبهاي گرم خليج فارس پناهگاه موجودات دريايى، به ويژه آبزيان كوچك و مكانى آرام براى گونه هاى مختلف آبزياني است كه از هزاران سال پيش تا امروز به زندگى خود ادامه داده اند. آب و هوای خلیج فارس خشک و نیمه استوایی است.

خليج هميشه فارس جلوه هاى فراوانى از حيات، نور و رنگ را به ايرانيان هديه داده است؛ جلوه هايى كه ديدن تصاوير آنها براى هر بينند هاى يادآور زيباآفرين متعال هستى و خلقت نيكوى آفرينش خلقت نيكوى آفرينش است. جزایر زیادی در خلیج فارس وجود دارند که برخی از آن‌ها از اهمیت کم و برخی از اهمیت بالایی برخوردارند. اکثر جزایر مهم خلیج فارس متعلق به ایران است. جزایر مهم خلیج فارس عبارت‌اند از: قشم، بحرین، کیش، جزیره خارگ، ابوموسی، تنب بزرگ، تنب کوچک و جزیره لاوان.

از میان جزایر خلیج فارس بیش از ۳۰ جزیره مسکونی و غیر مسکونی آن متعلق به کشور ایران است. برخی از این جزایر به علت کشند آب (جذر و مد) در زیر آب قرار می‌گیرند و غیر مسکونی هستند. جزایر غیر مسکونی خلیج فارس به عنوان زیستگاه مرجان‌های دریایی، محل تخم‌گذاری پرستوهای دریایی و لاک پشت‌ها و هم چنین زیستگاه انواع پرندگان مهاجر از اهمیت ویژه جهانی برخوردار است. بزرگ‌ترین جزیره این خلیج قشم نام دارد. آبهاي گرم خليج فارس پناهگاه موجودات دريايى، به ويژه آبزيان كوچك و مكانى آرام براى گون ههاى مختلف آبزياني است كه از هزاران سال پيش تا امروز به زندگى خود ادامه داده اند.خليج فارس درياى نيمه بسته اى است كه با مساحتى برابر با 40 هزار كيلومتر مربع از طريق تنگه هرمز به اقيانوس هند مى پيوندد و با وجود تمامى مشكلات محيطى و اقليمى كه بر آن حاكم است، تنوع زيستى بالايى دارد، به گون هاى كه زيستگاه 400 تا 450 گونه ماهى به شمار مى آيد. كه تعداد زيادى از آنها بهره بردارى اقتصادى دارند. علاوه بر ماهى ها، بيش از 300 تا 450 نوع ديگر آبزى نيز در خليج فارس زندگى مى كنند و اين عامل باعث شده است تا اين خليج از نظر تنوع زيستى، جزو مناطق كم نظير جهان معرفى شود. در آ بهاى خليج فارس بيش از 400 گونه ماهى زندگى مى كنند كه تعداد زيادى از اين ماهى ها مصرف غذايى دارند. در عين حال، خليج فارس داراى صدها گونه ماهى تزيينى است كه برخى در دنيا، بسيار امپراتوراز نمو نه هاى آن مانند نادر است. از ديگر ماهى هاى تزيينى مى توان به جراح دم زرد، آنتن دار، دلقك آبى، كاردينال، هامور، دم گارى، نئون، آرايشگر، صندوق ماهى شاخدار، خروس دريايى، پيكاسو، ملوان، چيتى، شقايق، ژله، پيكاسوى مشكى و زمرد دم جارويى اشاره كرد.

آكواريوم ماهى هاى آب شور:

بیش از ۱۵۰ نوع ماهی متفاوت در خلیج فارس یافت می‌شود. مرجان ها محل زندگى و زيستگاه ماهيان كوچك تزيينى مى باشند. در سراسر آب هاى خليج فارس مى توان از ماهيان رنگارنگ و زيبا نشانى يافت. خصوصاً آبهاى اطراف جزاير ابوموسى، شيدور، كي و هرمز مراكز تجمع تعداد بسيارى از زيباترين ماهيان كوچك و زيباى خليج فارس هستند. زيباترين ماهيان آب شور دنيا به وفور در اين خليج يافت مى شوند. به همين جهت مى توان خليج فارس را آكواريوم ماهى هاى آب شور دنيا دانست. خليج فارس اگرچه ممكن است از نظر ذخاير ماهى و ديگر آبزيان جزء درياهاى خوب جهان نباشد، اما شرايط اقليمى مخصوص به آن سبب شده است تا از نظر تنوع آبزيان يكى از درياهاى استثنايى جهان باشد.

زُمرد ماهى:

به اين ماهى زيبا با رنگها زمرّدماهى دم جارويى، و شكل عجيبش مى گويند. زمرّدماهى گوشت خوار است. بدني نسبتا مرتفع دارد و چهار نوار دوگانه تيره روى بدن و سه خال تيره در طول خطى كه در طرفين از ميان بدن مى گذرد. آخرين خال روى قاعده دم واقع شده و سرپوش آبششى سياه رنگ با يك لكه تقريبا عمودى زرد روشن است. باله پشتى دو قسمت خاردار و نرم متصل به هم است. باله پشتى پيوسته با 9 شعاع سخت و 10 شعاع نرم و باله مخرجى با 3 شعاع سخت و 8 شعاع نرم و باله دمى معمولا بريده يا لب هدار است. باله سين هاى در انتها گرد و باله شكمى يك شعاع سخت و 5 شعاع نرم دارد. فلس ها بزرگ و مدور و به طور خفيف شان هاى بوده و تا روى سر و گونه ها و سرپوش آبششى را مى پوشانند. خط جانبى در زير قاعده بخش عقبى باله پشتى از هم گسيخته مى شود و كلا داراى 22 تا 23 فلس است.

دهان انتهايى، كوچك و اندكى قابل ارتجاع، لب ها كلفت و فكين داراى دندانهاى كوچك مخروطى كه غالبا در جلو بزرگ شده و به صورت نيش درآمده است. حداكثر طول بدن 40 سانتى متر مي باشد. دهانه هاى آبششى وسيع و پيش سرپوش آبششى غالبا دندانه دار و يا لبه با دندا نهاى بسيار ريز دارد. سرپوش آبششى داراى لبه كامل است. بسيارى از آنها رنگ هاى درخشنده اى دارند و غالبا جنس هاى نر و ماده و نمونه هاى بالغ و جوان داراي رنگ هاى مختلفى هستند. اين ماهى ارزش غذايى زيادى دارد و گوشت آن از كيفيت و مرغوبيت خوبى برخوردار است. همچنين از لحاظ نگهدارى در آكواريوم نيز اهميت فراوان دارد و جزء ماهيان زينتى محسوب مى شود.

شاهین گشت

ماهى خوشمزه جنوب - راشگو يا آهوى دريا:

يكى از ماهيان ممتاز جنوب، ماهى راشگو است و به جرات مى توان گفت يكى از زيباترين ماهى هاى دريا محسوب مي شود و بى دليل نيست كه لقب آهوى دريا را به اين ماهى داده اند. هيچ ماهى به خوشمزگى و خوش تراشى قامت معتدل و زيباى راشگو نيست. نامى بر رنگ هاى ملايم و موزون او نمى شود گذاشت. گويى طلا را به ارغوان آغشته اند. در بعضى از بنادر جنوب به نيز مى گويند. از نظر شكل ظاهرى تقريبا شبيه شوريده است، ولى دهانش مثل شوريده طاهر آن جلو نيست. دهان راشگو تمايل به پايين دارد. رنگ بدنش از پشت خاكسترى و در پهلوها نقره اى و در قسمت شكم سفيدرنگ مى باشد. يكى ديگر از مشخصه هاى ماهى راشگو، چشم هاى اين ماهى است كه پلك سوم دارد و توسط يك پرده ژلاتينى پوشيده شده است. اين ماهى گوشت بسيار لذيذ و تردى دارد و معمولا براى سرخ كردن و كبابى مورد استفاده قرار مى گيرد. البته براى شكم پر و ته چين بندرى هم بى نظير مى باشد. ماهى راشگو در زمان هايى كه هوا معتدل است، در آبهاى كم عمق ساحل روى بسترهاى گل و شن زندگى مى كند. زمانى كه هوا خيلى گرم يا سرد مى شود، نزديك ساحل مى آيد و وارد خورها و خليج مى شود. شكل دوكى، پوست نقره اى روشن با فلس كوچك، دم دو فاق، اطراف چشم و پوزه آن گاهى به رنگ سرخ است. ضايعات راشكو، ماهى مرغوب جنوب كم و گوشت آن سفيد و لطيف است. اين ماهي براى هر نوع پخت وپز سرخ كرده، بخارپز، كبابى و قليه به كار مي رود.

شاهین گشت

شاهین گشت

مقالات مرتبط


  سقف های ایران از دید گردشگر فرانسوی

  بررسی‌ها و کاوش‌های باستانشناسی حکایت از آن دارد که سابقه معماری ایران به حدود هزاره هفتم قبل از میلاد می‌رسد. شاید در دهه های گذشته ، ایران توریست های محدودی را می دید و افراد کمی از زیبایی های این کشور خبر داشتند. اما اخیرا ‏تعداد این توریست ها افزایش یافته و هر یک از آنها تصاویری یه یاد ماندنی از ایران در سایتهای مختلف منتشر می کنند.‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏

  خروج دلارهای ایرانی از کشور با ارسال گردشگر به کشورهای خارجی

  به طور کلی ارسال گردشگر برای یک کشور مفید نیست چراکه موجب خروج ارز از کشور می شود اما جذب گردشگر برای اقتصاد کشور مفید است.

  ساعتی یک میلیون دلار; درآمد ایران از گردشگری

  رئیس سازمان توسعه تجارت کشور، در هم‌اندیشی جامعه تورگردانان بخش خصوصی و دولتی گفت:درآمد گردشگری از ابتدای سال ۹۵ تا کنون را ۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار را اعلام کرد.