logo

شماره پشتیبانی :85524-021

خالق مجسمه کوهنورد دربند درگذشت

رئیس سازمان زیباسازی از درگذشت رضا لعل‌ ریاحی، خالق مجسمه «کوهنورد» واقع در دربند خبر داد.

95/10/15

shahin gasht

شاهین گشت: عیسی علیزاده اظهار کرد: رضا لعل ریاحی ساکن بروکسل بود و به نوشته برخی سایت های خارجی، این هنرمند در سن 98 سالگی در بروکسل درگذشته است.

او ادامه داد: مجسمه دربند تهران که تندیسی از یک کوهنورد است، معروف ترین مجسمه این هنرمند به شمار می رود که افراد زیادی از آن خاطره دارند. سال قبل این مجسمه توسط سازمان زیباسازی، مرمت و از آن، قالب گرفته شد که در مجموعه نگارخانه برگ نگهداری می شود تا اگر اتفاقی برای مجسمه افتاد، بتوانیم از آن قالب استفاده کنیم. وی همچنین گفت: به دلیل ساکن بودن این هنرمند در خارج از کشور و این که ارتباطی با خانواده او نداریم، اطلاعات ما درباره درگذشت او، در حد همان خبرهایی است که در برخی سایت ها منتشر شده است.

گفتنی است؛ سابقه ساخت مجسمه کوهنورد به سال 1337 بر می گردد. در این سال، کوهنوردان باسابقه ی کشور پیشنهادی را مبنی بر ساخت و نصب یک مجسمه با موضوع کوهنوردان ایرانی به فدراسیون کوهنوردی دادند. سرهنگ بیات که در آن سال ها رییس فدراسیون کوهنوردی بود، با این پیشنهاد موافقت کرد و با همکاری و حمایت مالی شهرداری تهران کار ساخت مجسمه آغاز شد.

سرهنگ بیات، امیر شاه قدمی را به عنوان مدل به استاد رضا لعل ریاحی، مجسمه ساز و استاد دانشکده هنرهای زیبا، معرفی کرد. شاه قدمی حدود 8 ماه و روزی هفت ساعت نزد ریاحی می رفت و به شکلی که گفته شده بود، ژست می گرفت تا پیکر مجسمه تراشیده شود.

اولین بار در سال 1338 مدل گچی این مجسمه در میدان نصب شد، اما زمستان همان سال به دلیل بارندگی و یخ زدگی، بخش هایی از مجسمه آسیب دید. در سال 1341 مدل سیمانی مجسمه ساخته و جایگزین مجسمه قبلی شد. بعدها به مجسمه رنگ مسی زده شد و سال هاست که در میدان دربند پابرجا و نماد کوهنوردان ایرانی است.

منبع: ایسنا

pic297676210001

مقالات مرتبط