logo

شماره پشتیبانی :85524-021

خدایی در آتن

97/3/23

تندیس زئوس با ارتفاعی حدودا ۱۲ متر (۳۹ پا) یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان می باشد که هرودوت، مورخ معروف یونانی آن را در فهرست خود ثبت کرده است.
بنا به گفته ی وی، این مجسمه در ۱۵۰ کیلومتری غرب آتن و در معبدی در شهر المپیا قرار داشت. المپیا شهری در کشور یونان است که اولین بازی های المپیک در آنجا جشن گرفته میشده. مجسمه ی زئوس توسط پیکر تراشی یونانی با نام فیدیاس _سازنده ی مجسمه ی آتنا در پارتونون_ و به افتخار پادشاهی خدایان یونانی ساخته شده است. این مجسمه مدت های طولانی به عنوان مشهورترین تندیس یونان محسوب می شد. این مجسمه از جنس عاج بود که با روکشی از طلا احاطه شده بود. مردمانی که زئوس را در قرن دوم قبل از میلاد دیده بودند خصوصیات وی را چنین توصیف کرده اند : زئوس بر تختی حیرت انگیز نشسته که از چوب سدر است که با آبنوس، طلا و سنگ های قیمتی و عاج فیل مزین شده است. در سمت راست او نشانی از پیروزی و در سمت چپ او عصای سلطنتی قرار داشت که با فلزات و جواهرات گران قیمت تزئین شده بود که روی آن عکس عقابی به چشم میخورد. تخمین زده میشود معبدی که تندیس زئوس در آن قرار داشته چیزی حدود ۲۵۶ تا ۲۶۶ سال قبل از میلاد توسط به نام “لیبون” معمار یونانیِ زاده ی اِلیس ( شهری در نزدیکی المپیا ) با سبک و سیاقی مانند پارتون آتن شکل گرفته است.

شاهین گشت

اما بخش اصلی معبد که مد نظر است، تندیس زئوس است که در حدود سال ۴۳۲ میلادی بوسیله فیدیاس ساخته شده. یونانی ها بر این باور بودند که تندیس زئوس خدای مجسم آنها است و به همین علت آن را بسیار زیبا و به سبک مجسمه های بزرگ آن زمان ساختند . بنا به روایات از فیدیاس درباره مورد الهامی که به او شد تا این تندیس باشکوه را بسازد سوال پرسیدند که آیا او نزد زئوس رفت یا زئوس از آسمان ها به نزد او آمد . در پاسخ به سوال آنها فیدیاس گفت : “از طریق الهامی که از یکی از نشانه های ایلیاد هومر گرفتم ، پسر کرونوس با آن ابروهای سیاه پر پشتش سری به سوی من تکان داد که انگار تمام المپیا با این کارش به لرزه در آمد و با این کارش مرا مامور ساخت این مجسمه کرد “. از آنجا که آب و هوای المپیا بسیار مرطوب و نمناک بود، مجسمه زئوس به مراقبت های شدیدی نیاز داشت تا بر پیکره ی او هیچگونه خللی وارد نشود . ازین رو فیدیاس خود وظیفه نگهداری از مجسمه را پذیرفت و هر بار با روغن مخصوصی آن را جلا می داد و باعث سالم ماندن آن میشد.

مقالات مرتبط