logo

شماره پشتیبانی :85524-021

درختی عجیب که در قدیم به عنوان زندان استفاده میشد

96/1/26

در غرب استرالیا درختی وجود دارد که با هر درختی که تا به امروز دیده یا نامش را شنیده اید متفاوت است. گیاهی که با لقب درخت زندان صاحب شهرت شده و سالانه هزاران گردشگر را به سوی خود می کشاند تا از نزدیک این گیاه عجیب و کهن را ببینند.

شاهین گشت: درخت کهن زندان از نوع بائوباب است ، نام علمی بائوباب آدانسونیا (Adansonia) می باشد و به هشت گونه ی مختلف تقسیم می شوند. از این ۸ گونه تقریبا ۶ نوع آن تنها در قاره ی آفریقا می رویند و در دیگر نقاط دنیا دیده نشده اند. دو نوع باقی مانده هم غالبا در استرالیا و شبه قاره ی عربستان وجود دارند. بنابراین این درخت از نظر پراکندگی نیز گیاهی بسیار خاص است و با گذشت صدها سال از وجودش هنوز هم تنها در برخی کشورهای دنیا دیده می شود.

شاهین گشت

آشنایی با درخت زندان

در حقیقت دو درخت با عنوان درخت زندان در استرالیا شناخته می شوند. یکی از آن ها در ویندهام و دیگری در شهر دربی واقع شده است. درخت زندان موجود در دربی گیاه اصلی است و دیگری به دلیل شباهت و نزدیکی داستان زندگیش لقب درخت زندان را از آن خود نموده، در ادامه این دو درخت را به صورت جداگانه معرفی می کنیم:

۱- درخت بائوباب زندان یا پریزن تری (Boab Prison Tree) در دربی:

داخل این درخت کاملا خالی و ظاهرش دایره ای شکل می باشد. افراد محلی استرالیا عقیده دارند این درخت شبیه به بطری است به همین علت به آن درخت بطری یا باتل تری (Bottle tree) نیز می گویند. اما چرا به این درخت لقب زندان داده اند؟

محیط تنه ی درخت زندان حدودا ۱۴ متر می باشد و داخل آن حدودا ۹ متر مربع مساحت دارد به عبارت دیگر درون این درخت به اندازه ی یک اتاق کوچک جا دارد، دلیل نام گذاری آن هم به همین موضوع برمی گردد زیرا از این اتاقک درختی در قدیم به عنوان زندان استفاده می کردند و خلافکاران در این درخت نگهداری می شدند..

۲- درخت زندان ویندهام:

این گیاه از درخت زندان ویندهام باریک تر است اما بیشتر شبیه به بطری می باشد و در آن یک بریدگی کاملا شبیه به پنجره مشاهده می شود. متاسفانه تقریبا از این درخت هیچ محافظتی نمی گردد و ارتفاع این درخت ۶ متر می باشد.

تاریخچه جالب درخت زندان

در سال ۱۸۹۰ میلادی پلیسانی که در اطراف درخت زندان در حال گردش بودند متوجه می شوند شاخه های درخت زندان تو خالی هستند، با کمی دقت و جستجو می فهمند درخت کاملا تو خالی می باشد و سوراخی هم شبیه به جای قفل روی آن وجود دارد. آن ها از آن پس تصمیم می گیرند از این درخت به عنوان زندانی برای مردمان محلی و بومی ها استفاده نماید. این اطلاعات در مقاله ای علمی و تاریخی در سال ۱۹۳۱ میلادی منتشر شد و شواهد و قرائن نیز صحت این ماجرا را تایید می کنند.

حتی گفته می شود قبل تر از سال ۱۸۹۰ نیز از این درخت به عنوان زندان سیاه پوستان مجرم استفاده می شد. در مقاله ای که در سال ۱۹۳۱ میلادی منتشر شد همچنین آمده است که در این درخت ۳۰ نفر به صورت هم زمان زندانی می شدند که به احتمال زیاد در این آمار بزرگنمایی شده و اصل داستان اینچنین نبوده است. اگر کمی با دقت تر به تصاویر توجه کنید خواهید دید که دو سوراخ طبیعی در بالای تنه ی درخت و یک سوراخ هم شبیه به پنجره روی تنه وجود دارد که به نوعی تهویه ای طبیعی برای زندانیانی بوده که در آن حبس می شدند.

شاهین گشت

موقعیت جغرافیایی:

استرالیا، غرب استرالیا، دربی، ۷ کیلومتری دربی، جاده ی بروم دربی.

مقالات مرتبط