logo

شماره پشتیبانی :85524-021

درمان مشکلات گوارشی در ایام نوروز

97/1/10

مصرف آجیل و تنقلات در ایام عید می‌تواند باعث بروز مشکلات گوارشی و دل درد شود که دلیل اصلی‌ آن اضافه شدن مواد غذایی و کالری افزون بر رژیم غذایی روزانه مصرفی افراد می باشد.

خوردن آجیل و شیرینی‌جات که مخصوص ایام عید نوروز و تعطیلات است، از کالری و چربی زیادی برخوردار می باشد و باعث ایجاد مشکلاتی در افراد مصرف کننده می‌شود. حاج محمدخانی معتقد است که فصل بهار زمان پاکسازی بدن به خاطر نبود فعالیت مناسب در فصل پاییز و تجمع چربی‌ در اطراف بافت‌های بدن است به همین دلیل افراد باید زمان دید و بازدیدهای نوروزی به جای مصرف آجیل و شیرینی میوه بیشتر مصرف کنند و فاصله بین خوردن میوه و آجیل حداقل باید حدود 3 ساعت باشد. همچنین وی ادامه داد: در ایام نوروز مصرف تخمه‌ها برای دستگاه گوارش مناسب نیست و به همین دلیل با مصرف بیش از حد آجیل افراد دچار درد و زخم معده و حتی التهاب و در نتیجه دچار تهوع می‌شوند. از طرفی بادام هندی و بادام زمینی هم سبب تولید خلط غلیظ شده و چربی خون را بالا می‌برد.

درمان خانگی مشکلات گوارشی

برای درمان مشکلات گوارشی باید از دمنوش‌های خالصی مانند بومادران، بابونه، عرق نعنا، شیرین بیان، زنیان استفاده کنید.

اگر کودکان به دلیل مصرف بیش از حد آجیل و شیرینی در مهمانی‌ها دچار تب و تهوع شدند باید به مدت 3 روز اطراف ناف کودک را به سمت عقربه‌های ساعت ماساژ دهند و هر روز خاکشیر به کودکان داده شود.

شاهین گشت