logo

شماره پشتیبانی :85524-021

دره مقدس چاهکوه - یکی از عجایب هفتگانه جزیره قشم

96/10/02

طبیعت، همواره با زیبایی‌های خود روحمان را نوازش می‌کند و آرامشی وصف‌نشدنی به ما هدیه می‌دهد.

گاهی نیز مانند دره مقدس چاهکوه، با پدیده‌های شگفت‌انگیزش ما را متحیر می‌کند.

شاهین گشت

صدها کیلومتر دورتر از هیاهوی شهرهای بزرگ و مدرن ایران نظیر تهران یا شیراز، یکی از عجایب هفتگانه‌ی جزیره قشم که بخشی از ژئو پارک جزیره است، شما را به سفری متفاوت در این سرزمین اسرار فرا می‌خواند.

شاهین گشت

دره مقدس چاهکوه که در ۷۰ کیلومتری شهر قشم و در نزدیکی روستای چاهو قرار دارد، منزلگاه پدیده‌ای طبیعی است که در نتیجه سالها فرسایش سنگهای رسوبی به وسیله باد و باران و نور آفتاب، شکل گرفته است و امروزه به یکی از جاذبه‌های منحصربفرد طبیعی در جزیره قشم تبدیل شده است. شما در دره مقدس چاهکوه دو دره عظیم با حفره‌های کروی و بیضی شکل زیبا را مشاهده خواهید کرد که تنها در برخی نقاط دنیا نظیر آلمان، انگلیس، چین و آمریکا می توان مشابه آن را یافت.

شاهین گشت

شاهین گشت

از دیر‌باز این حفره‌ها علاوه بر زیبایی که به این منطقه بخشیده‌اند، محل تجمع آب شیرین باران نیز بوده‌اند، ضمن اینکه مردم منطقه ۴حلقه چاه نیز در ورودی این دره حفر کرده‌ و اینجا را به منبع آب مردم منطقه تبدیل کرده‌اند. از همین روست که اینجا را دره مقدس چاهکوه می‌نامند.

شاهین گشت

شاهین گشت

برای رفتن به دره‌مقدس چاهکوه، ابتدا باید از جاده آسفالتی که به این منطقه منتهی می‌شود عبور کنید و سپس حدود ۲ کیلومتر از جاده خاکی عبور کنید که اینگونه می توانید از قسمت شمالی وارد تنگه شوید و سپس به سمت جنوب حرکت کنید. در ابتدای دره ها فضا بازتر است و راه رفتن نیز آسان می‌باشد، سپس فاصله دره‌ها کمتر می‌شود.

شاهین گشت

شاهین گشت

اما با خیال آسوده در این منطقه قدم بگذارید، زیرا مسیولین تلاش می‌کنند که این منطقه مورد تأیید سازمان جهانی یونسکو قرار بگیرد، از همین رو این منطقه به امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی، تابلوهای آموزشی و زیست محیطی، سطل زباله، پارکینگ و کیوسک نگهبانی مجهز شده است. تنها مشکل شما آنتن تلفن همراه خواهد بود.

شاهین گشت