logo

شماره پشتیبانی :85524-021

10 کاری که در وارنا باید انجام دهید

در سال های اخیر بلغارستان یکی از مراکز مهم گردشگری ایرانیان تبدیل شده است، به همین دلیل می خواهیم به این کشور زیبا و جذاب سفر کوتاهی داشته باشیم تا بیشتر با جاذبه های گردشگری این کشور آشنا شویم.

وارنا ، جذاب ترین شهر در سواحل دریای سیاه، دارای قدمتی 5 هزار ساله می باشد. و یکی از مهمترین مراکز تجاری و گردشگری در بلغارستان است.این شهرستان متعلق به خلیج وارنا در یک دره عمیق بین فلات Frengen و فلات Avren قرار دارد که با باغ های زیبا و تاکستان ها احاطه شده است. کوله بار سفر را به همراه مجله گردشگری شاهین گشت ببندید تا این بار هم به بهشتی در اروپا سفری کرده باشیم.

وارنا پس از سوفیا و پلوودیو سومین شهر بزرگ بلغارستان است.این شهر بر کرانه دریای سیاه در نزدیکی دریاچه وارنا واقع شده و بندر مهمی در بخش شرقی بلغارستان بشمار می‌رود. این شهر در 470 کیلومتری شمال شرقی صوفیه قرار دارد و شهر های مهم اطراف دوبریخ ، شومن و بورگاس هستند.وارنا،یکی شهرهای بندری و زیبای کشور بلغارستان است.

جای تعجب نیست که این کشور بسیار مورد توجه گردشگران آسیایی قرار گرفته است چون در واقع بلغارستان از همه چیز کمی بهره برده است و انواع جاذبه های گردشگری را در خود جای داده ، در عین حال هزینه ی سفر به این منطقه هم به نسبت دیگر کشورهای اروپایی بسیار مناسب است.

شاهین گشت

وارنا که روزهایی از قرن 14 میلادی تحت سلطه ی امپراتوری عثمانی بوده است، اکنون مردم آن دارای فرهنگ ترکی و اروپایی می باشند و این روزها این شهر میزبان بسیاری از رویدادهای معتبر فرهنگی می باشد.

امروزه وارنا بزرگترین شهرسواحل دریای سیاه در بلغارستان می باشد که به دلیل وجود استراحتگاه ساحلی بسیار محبوبش نظیر شنهای طلایی، سنت کنستانتین و هلنا، تبدیل به بندرگاه اصلی حمل و نقل دریایی و تجاری شده است، و البته همسایگی نزدیک با آلبنا و بالچیک.

در این تفریحگاه ساحلی بسیار زیبا، قدیمی ترین گنج طلای دنیا که متعلق به 4500 سال قبل از میلاد بوده کشف شده است.

این گنج در گورستان باستانی با 280 مقبره و حدود 3 هزار شی طلا با وزنی بیش از 6 کیلوگرم که به گفته کارشناسان قدیمی ترین زیورآلات طلا است که تا کنون در اروپا پیدا شده است.

شاهین گشت

پارک Sea Garden

پارک سی گاردن، محبوبترین، قدیمی ترین و بزرگترین پارک بلغارستان می باشد که دارای منظره ای بسیار زیبا و جذاب است.

پارکی عظیم در امتداد سواحل شهر بندری وارنا، که به دلیل مسیر پیاده روی طولانی و نیز درختان کهنسال و بلند در دو طرف مسیر، منحصربفرد می باشد که لذت قدم زدن در آن را نباید از دهید.

پارک سی گاردن به دستور شهردار عثمانی شهر وارنا ساخته شده است. قدیمی ترین پارک بلغارستان که یادبود ملی از معماری بلغاری است.این پارک در اوایل قرن 20 ام توسط پروژه آنتون لان نوواک بازسازی شده و به همین دلیل این پارک قدیمی اما بسیار مدرن می باشد.

درست قبل از مسیر اصلی پیاده روی در پارک ، پل آرزوها قرار دارد که مردم بلغارستان باور دارند که اگر چشمان خود را ببندید و رو به عقب گام برداشته و از پل عبور کنید به آرزوهای خود میرسند.

پارکی بسیار زیبا و پهناور در امتداد سواحل دریای سیاه که یک اثر معماری ملی نیز می باشد و یکی از جاذبه های مهم گردشگری در وارنا نیز می باشد.

امروزه پارک سی گاردن یکی از تاثیرگذارترین پارک های بلغارستان می باشد که شما میتوانید از موزه علوم طبیعی، موزه نیروی دریایی، آسمان نمای مجتمع ستاره شناسی کوپرنیکس ( اولین آسمان نما در کشور) ، باغ وحش، گلخانه، و همچنین تنها پارک دلفین و آکواریوم کشور بلغارستان دیدن کنید.

البته پارک سی گاردن مجهز به تمامی امکانات تفریحی از تئاتر روباز تا سالن تیراندازی و باشگاه می باشد.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

کلیسای جامع ویرجین cathedral of the assumption of the virgin

این کلیسای جامع که یکی از نمادهای اصلی بلغارستان و شهر وارنا می باشد با گنبدهای مسی کلسیا و درخشش طلایی رنگ خود در تمام شهر، یکی از مکان های منحصربفرد در پایتخت دریایی بلغارستان می باشد که سبک معماری سنتی مسیحی را به نمایش میگذارد.

شاهزاده الکساندر باتنبرگ اول پیشنهاد مکانی جدید برای کلیسا را داد و سرانجام فضای خالی بین پادگان در آن زمان انتخاب شد. آنها میخواستند محل جدید محلی کلیسا به صورتی باشد که از نقاط مختلف شهر دیده شود.

گروهی از هنرمندان بلغاری و روسی دیوارهای داخلی کلیسا را نقاشی آبرنگی کشیده اند و با شیشه های رنگی زیبا آن را مزین کرده اند.

شاهین گشت

دشت سنگی stone forest

پدیده ی طبیعی در 18 کیلومتری غرب شهر وارنا با 300 ستون آهکی که شاید آن را با نام بغاری اش “Pobitikamani” می شناسید.

دشت سنگی در ابتدا شبیه خرابه های معابد باستانی به نظر میرسد، اما این ستون های سنگی که ظاهری تراش خورده دارند، همگی به طور طبیعی اینگونه اند و مانند ستون ایستاده اند.

سنگ ها،بر خلاف ظاهرشان، ستون های تو خالی پر از شن و ماسه هستند که به صورت گروهی در امتداد مناطقی از ساحل دریای سیاه در شمال بلغارستان به وسعت 8 کیلومتر پخش شده اند.

این صخره های سنگی آهکی که با ارتفاع 5 تا 7 کیلومتر، و قطر 30 سانتی متر تا 30 متر، به طور طبیعی ایستاده اند و منظره ی جالبی را بوجود آورده اند که شاید هرگز مشابه آن را ندیده باشید.

شاهین گشت

شاهین گشت

حمام آبگرم رومی Roman Thermae

حمام آبگرم رومی که بزرگترین اثر به جای مانده از روم باستان در بلغارستان می باشد.

این حمام باستانی ترکیبی از چندین سبک مختلف ساختمان سازی با سیمان و آجر می باشد.

در روم باستان دو نوع حمام وجود داشته است، یکی حمام بالنی Balneae که حمام خصوصی بوده و دیگری حمام ترمی نظیر همین حمام به جا مانده در وارنا می باشد.

حمام ترمی رومی، مجتمعی متشکل از حمام های امپراطوری بوده که در زمان رووم باستان در هر شهر حداقل یکی از این حمام موجود بوده سات.

حمام ترمی نه تنها حمامی مجهز برای اشراف زادگان و خانواده سلطنتی بوده، بلکه مکانی مناسب برای تبادلات اجتماعی در آن زمان بوده است.

شاهین گشت

شاهین گشت

ساحل ماسه های طلایی golden sands

در افسانه های قدیمی مردم بلغارستان گفته می شود که دزدان دریایی گنجی را که دزدیده بودند به این ساحل می آورند و در زمین این ساحل دفن میکنند.

روزی زمین برای گرفتن انتقام از این دزدان دریایی، طلاها و گنج دزدان دریایی را تبدیل به ماسه میکند و مردم این مناطق باور دارند که دلیل رنگ طلایی و زیبای این ماسه می باشد.

البته مقدار طلاها میبایست خیلی زیاد باشد تا بتواند تمامی این ساحل که طولی 4 کیلومتری و عرضی 100 متری دارد را بپوشاند.

ساحل ماسه های طلایی، استراحتگاهی ساحلیمی باشد که در 17 کیلومتری شمال بلغارستان واقع شده است و به دلیل آب و هوای گرم، مناظر زیبا، و بهتربن قیمت یکی از محبوبترین سواحل دنیا می باشد.

یکی از مزایای ساحل ماسه های طلایی، نزدیکی به فرودگاه بین المللی وارنا و همچنین دسترس آسان به این اقامتگاه از طریق خطوط مستقیم و بسیار منظم اتوبوسرانی می باشد.

شاهین گشت

شاهین گشت

این استراحتگاه ساحلی دارای نشان پرچم آبی اقامتگاه های تفریحی می باشد و به این معناست که تمیزی و نظافت آب دریا و سواحل تضمین شده است.

ساحل ماسه های طلایی مجهز به تخت های مخصوص حمام آفتاب میباشد که به راحتی در دسترس گردشگران است و که البته میتوان فرصت را غنیمت شمرد و در یکی از تمیزترین آبهای جهان شنا کرد.

امکانات بی نظیر این سواحل، و سکوت و آرامش وصف ناپذیر آن، فرصت لذت بردن از تماشای دریایی کریستالی و روشن همراه ماسه های به رنگ طلا را در اختیارتان قرار میدهد.

شاهین گشت

نگران نباشید.

بیشترین مناطق این ساحل رایگان می باشند، که یکی از دلایل ارزان بودن سفر به بلغارستان می باشد. البته این ساحل دارای بخشهایی با خدمات ویژه و بیش از صدها هتل لاکچری و با امکانات بی نظیر نیز می باشند.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

مراکز خرید وارنا

قبل از ترک شهر زیبای وارنا، خرید کردن از فروشگاه های وارنا ما، گرند مال وphofe mall را فراموش نکنیدو غذاهای لذیذ گرجی را نیز در گوشه و کنار شهر امتحان کنید.

شاهین گشت

سخن اخر

آیا تا به حال به بزرگترین شهر بلغارستان، وارنا سفر کرده اید؟

تجربیات و خاطرات سفر به وارنا را با ما به اشتراک بگذارید تا با نام خودتان در مجله گردشگری شاهین گشت ثبت کنیم.

نویسنده: مجله گردشگری شاهین گشت