logo

شماره پشتیبانی :85524-021

راز زیارت کربلا

95/7/12

عشق به امام حسين عليه السلام در جان هر شيعه اى نهفته است و ملاك ماندگارى مذهب ما به سبب همين مهرورزى و آموزه هايى است كه از كربلا و عاشورا فرا گرفته ايم.

شاهین گشت

براى زيارت‏ هيچ امامى، به اندازه زيارت حسين بن على (علیه السّلام) در ( كربلا ) تاءكيد نشده است . حتى براى زيارت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) هم آن همه سفارش و دستور نيست . گاهى در روايات، زيارت (كربلا) ، از زيارت (كعبه) هم برتر و بالاتر به حساب آمده است و براى زيارت سيدالشهدا، پاداشى برابر دهها و صدها حج و عمره بيان شده است، بايد راز قضيه را فهميد .

لحن و بيانى‏ كه در احاديث مربوط به زيارت سيدالشهدا (علیه السّلام) به كار رفته است، بسيار جدى و آميخته با تاءكيدات فراوان است . ضرورت‏ زيارت را در هر حال و همواره مطرح مى‏ كند، آن را براى يك شيعه و پيرو امام، در حد يك ( فريضه ) مى‏شمارد، ترك آن را بسيار ناپسند مى ‏داند و هيچ عذر و بهانه و خوف و خطر را مانع از آن به حساب نمى ‏آورد و به رسميت نمى‏ شناسد .

براى زيارت‏ هيچ امامى، به اندازه زيارت حسين بن على(علیه السّلام) در ( كربلا ) تاكيد نشده است . حتى براى زيارت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) هم آن همه سفارش و دستور نيست . گاهى در روايات، زيارت (كربلا) ، از زيارت (كعبه) هم برتر و بالاتر به حساب آمده است و براى زيارت سيدالشهدا، پاداشى برابر دهها و صدها حج و عمره بيان شده است، بايد راز قضيه را فهميد .

لحن و بيانى‏ كه در احاديث مربوط به زيارت سيدالشهدا(علیه السّلام) به كار رفته است، بسيار جدى و آميخته با تاءكيدات فراوان است . ضرورت‏ زيارت را در هر حال و همواره مطرح مى ‏كند، آن را براى يك شيعه و پيرو امام، در حد يك ( فريضه ) مى‏ شمارد، ترك آن را بسيار ناپسند مى ‏داند و هيچ عذر و بهانه و خوف و خطر را مانع از آن به حساب نمى آورد و به رسميت نمى‏ شناسد .

مباهات خدا بر زائر كربلا

از ذريح محاربى منقول است كه گفت : به حضرت امام جعفر صادق (ع ) شكايت كردم آنچه به من مى رسد از قوم و فرزندان من هر گاه به ايشان نقل مى كنيم ثواب زيارت قبر حضرت امام حسين (ع ) را تكذيب من مى كنند و مى گويند:

تو دروغ مى بندى بر امام جعفر (ع ) حضرت فرمود: اى ذريح ! بگذار مردم را كه به هر جا كه خواهند بروند.

والله ، كه حق تعالى مباهات مى كند به زايران حضرت امام حسين (ع ) و آنها كه از راه هاى دور به زيارت آن حضرت مى روند، با ملائكه مقرّبين و حاملان عرش خود حتّى آنكه مى فرمايد به ايشان كه : آيا نمى بينيد زيارت كنندگان قبر حسين بن على (ع ) را كه آمده اند با نهايت شوق به سوى آن حضرت و به سوى فاطمه زهرا(س ).

به عزّت و جلال و عظمت خود سوگند مى خورم كه : واجب گردانم براى ايشان كرامت خود را كه ايشان را گرامى دارم و داخل گردانم ايشان را در بهشتى كه مهيّاكرده ام براى دوستان خود پيغمبران و رسولان خود.

اى ملائكه من ! اينها زيارت كنندگان حسين اند كه محبوب محمّد (ص ) است كه او پيغمبر و حبيب من است

و هر كه مرا دوست مى دارد حبيب مرا دوست مى دارد و هر كه حبيب مرادوست مى دارد محبوب او را دوست مى دارد.

و هر كه حبيب مرا يا محبوب او را دشمن مى دارد بر من لازم است كه او را به بدترين عذاب هاى خود عذاب كنم و به آتش خود او را بسوزانم . و جهنّم را جايگاه او گردانم و او را عذاب كنم كه هيچ يك از عالميان را عذاب نكرده باشم .

خون سيدالشهدا (عليه السلام) و مسئوليت ما

حضرت سيدالشهدا (عليه السلام) هرچه داشت در طبق اخلاص نهاد وبه شكلى استثنايى وبى مانند در راه خداى متعال فدا نمود. از اين رو خداى متعال نيز به ايشان مواردى استثنايى وبى مانندى عطا فرمود كه به هيچ كس قبل يا بعد از ايشان عطا نكرده است. خداى تعالى امام حسين (عليه السلام) را از عطاياى ويژه اى برخوردار ساخت كه حتى كسانى كه از امام حسين (عليه السلام) برترند نيز از آن عطاها بهره مند نيستند: يعنى جد بزرگوارشان محمد مصطفى، پدر ارجمندشان اميرالمؤمنين، مادر والامقام شان فاطمه زهرا وبرادر گرامى شان امام حسن مجتبى (عليهم السلام)، واز اين نكته در دعاها وزيارات بارها سخن به ميان آمده است. البته روشن است كه اين سخن بدان معنا نيست كه فداكارى ديگر ذوات مقدسه در راه خداى سبحان كم تر از ايشان است؛ زيرا آنان نور واحدند ودر عين حال از آن جناب برتر مى باشند، همچنان كه خود حضرت سيدالشهدا (عليه السلام) در كربلا فرمودند: جدي خير منّي، وأبي خير منّي، وأُمّي خير منّي، وأخي خير منّي؛(1) جدم، پدرم، مادرم، وبرادرم بهتر از من هستند».

ولى فداكارى هايى كه خداى متعال براى سيدالشهدا (عليه السلام) مقدر فرمود، برتر وبى مانند بود ولذا خداى متعال آن حضرت را به عطاهايى ويژه مخصوص گردانيد، واگر آنچه براى ايشان مقدر شده بود، براى يكى از آن ذوات مقدس مقدر مى شد، حال ايشان نيز چنين مى بود ومسأله به قدر سرسوزنى تغيير نمى كرد.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

جهت مشاهده تورهای زیارتی کربلا و نجف اینجا کلیک کنید.

منبع: سایت راسخون و سایت امام حسین(علیه السلام)