logo

شماره پشتیبانی :85524-021

راهنمای کامل برای انتخاب بهترین اقامت در سفر

پیشنهاد می کنیم که مثل معروف هر چه بادا، باد را فراموش کنید و با گذاشتن کمی وقت، قبل از سفر پیش بینی های لازم را انجام دهید. شاید به انتخاب هایی برسید که پیش از این حتی به آن فکر هم نمی کردید و یا اصلا با آن آشنایی نداشتید.

نکات مهم در انتخاب نوع اقامت در سفر

شاهین گشت

سفر و جابه جایی بخش مهمی از زندگی انسان ها بوده که امروزه شکل سازمان یافته تری به خود گرفته است. مردم برای سفرهایشان برنامه ریزی می کنند تا بیشتر از آن لذت ببرند. پیش تر مجله گردشگری شاهین گشت به موضوعات سفر و راهنمای سفر پرداخته است که برای دسترسی به این مقالات نمونه در زیر ذکر شده است.

1. با انجام این روش های کاربردی از هزینه سفرهای خود بکاهید

2. نکات ضروری سفر جاده ای در زمستان

3. راهنمای کامل ملزومات سفر

4. مزیت آیفون 7 جدید در زمینه سفر و گردشگری

5. با داشتن این ربات دیگر نگران حمل بار در سفر نباشید

در مورد انتخاب #اقامت حتما با همسفرانتان به یک تصمیم مشترک برسید و توانایی های همه ی افراد گروه را در نظر بگیرید.

ممکن است برای یک سفر مجبور به اقامت در مکان های مختلف شوید و حتی انواع متفاوتی از اقامت را تجربه کنید. این مسئله را حتما در نظر بگیرید.

آرمان گرا نباشید. گاهی پیش می آید که یک نوع اقامت همه ی نیاز های شما را بر طرف نکند و یا اینکه در مکان مورد نظر بهترین نوع اقامتِ در دسترس نیز رضایت ۱۰۰ درصدیِ شما را فراهم نکند. پس کمی انعطاف داشته باشید و اگر نمی توانید رفتن به آن مقصد را فراموش کنید.

به یک نوع اقامت وابسته نباشید و همیشه امکانات مختلف اقامتی را بررسی کنید. شاید پیشنهادات بهتری در انواع دیگر اقامت انتظار شما را بکشد.

1- برای سفر خود هدف گذاری کنید

در نظر گرفتن هدف سفر مسئله ای است که باید به صورت مداوم مورد توجه شما باشد.

این که هدف شما از سفر چیست تاثیر مستقیمی بر روی نوع اقامت نیز دارد پس قبل از اینکه دچار سر درگمی شوید ببینید چه چیزی در سفر برای شما مهم است؟ راحتی و آسایش؟ تجربه ی زندگی در طبیعت و رویارویی با چالش ها؟ و یا ترکیبی از این دو؟ شاید هم هدف دیگری برای سفرتان دارید.

فقط می خواهید تعطیلات خوبی را بگذرانید یا اینکه سفرتان کاملا کاری و تجاری است؟ یا اینکه در طول یک سفر کاری قصد استراحت و کسب آرامش و گشت و گذار را هم دارید؟

به دنبال تجربه یک سفر ماجراجویانه هستید و می خواهید کمی خطر را هم چاشنی سفرتان کنید؟ یا می خواهید همه چیز کاملا برنامه ریزی شده و آماده باشد؟

پاسخ به این سوالات و کشف نیاز های شما در کاهش مصرف زمان و پول به شما کمک شایانی خواهد کرد. پس قبل از اقدام به رزرو، تصمیم خود را قطعی کنید.

شاهین گشت

بازه زمانی اقامت مهمترین بخش سفر است

اینکه چه مدت را می خواهید در سفر بگذرانید نقش مهمی را در انتخاب اقامت بازی می کند. سفر های طولانی اقامت تاثیر بسزایی بر روی هزینه ی سفر دارد و ممکن است شما را با محدودیت هایی مواجه کند. بر عکس سفر های کوتاه تر قدرت مانور بیشتری را در مورد اقامت و هزینه های آن به شما می دهند.

شاهین گشت

برنامه ی دقیق برای هزینه های سفر

مهم ترین مسئله در اینجا، بودجه ی شما می باشد. هیچوقت بر روی پولی بیشتر از بودجه ی خود حساب باز نکنید. تصمیم بگیرید که برای قسمت های مختلف سفر چه هزینه ای را می توانید در نظر بگیرید و سهم اقامت را مشخص کنید.

شاهین گشت

گزینه های پیش رو را بررسی کنید

1. هتل ها

اقامت در هتل به این افراد پیشنهاد می شود:

* افرادی که به قصد تجارت و کار سفر می کنند.

* خانواده هایی که دچار محدودیت هایی از جمله افراد ناتوان در خانواده هستند و به شدت به خدات خاص وابسته اند.

* کسانی که قصد یک سفر مجلل و لوکس را دارند.

* آن دسته از گردشگرانی که به ارتباطات فرهنگی با مقصد چندان اهمیت نمی دهند.

شاهین گشت

2. هاستل ها یا هتل های ارزان قیمت

در ایران و خارج از آن اقامت گاه هایی شبیه به هتل ها وجود دارد که علاوه بر کم هزینه بودن امکانات اقامتی مناسبی را به شما ارائه می دهند. شاید مهمانسرا در ایران نزدیک ترین مفهوم به هاستل در خارج از کشور باشد.

اقامت در این نوع اقامت گاه ها به افراد زیر توصیه می شود:

* افرادی که به هزینه ی سفر بیش از ابعاد دیگر توجه می کنند.

* آنهایی که تنها سفر می کنند.

* گردشگرانی که به ئنبال تجاربی در خارج از محل اقامت خود هستند و تنها برای استراحت شبانه از اقامتگاه خود استفاده می کنند.

3.آپارتمان و خانه های اجاره ای

در برخی مقاصد افرادی هستند که اقدام در اختیار گذاشتن خانه هایی به مسافران می کنند. این خانه ها کلیه ی اماکن گردشگری وجود دارند و در قالب ویلاها و آپارتمان ها و سوییت ها با درجات مختلف امکانات، نمود پیدا می کنند. شما در این خانه ها زندگی عادی خود را در سفر نیز ادامه می دهید و حتی می توانید به طبخ غذاری مورد علاقه ی خود بپردازید. اگر به صورت گروهی سفر می کنید و خواستار اقامت لوکسی هستید که در مقایسه با هتل ها ارزانتر باشد به شما اقامت در خانه های لوکس اجاره را پیشنهاد می کنیم چرا که هزینه های شما بین افراد گروه تقسیم می شود.

استفاده از این نوع اقامت به کسانی پیشنهاد می شود که :

* اقامت بلند مدتی را برای خود در نظر دارند.

* خانواده هایی که می خواهند راحتی در خانه را در سفر نیز حس کنند.

* گروه های دوستانه که مایل به کاهش هزینه های سفر هستند.

* مسافرانی که می خواهند خودشان مدیریت غذا، نوشیدنی و سایر نیاز های خود را در سفر بر عهده بگیرند.

شاهین گشت

شاهین گشت

4.خانه های محلی و روستایی

در بیشتر نقاط دنیا و به ویژه در شهرهای کوچک و روستاها خانه هایی وجود دارند که مردم محلی در آنها از گردشگران پذیرایی می کنند. برخی از آنها با دریافت هزینه های جداگانه تامین غذا و نوشیدنی را نیز بر عهده می گیرند.

اقامت در خانه های محلی و روستایی برای کسانی مناسب است که :

* می خواهند لمس فرهنگ بومی نصیبشان شود.

* دور شدن از زندگی شهری و تجربه ی زندگی روستایی در اهداف سفرشان قرار دارد.

* به دنبال تجربه های جدید هستند.

شاهین گشت

5. خدمات B & B

این نوع اقامت شاید خیلی به گوشتان نخورده باشد. B & B مخفف عبارت “Bed and Breakfast” به معنای ” جای خواب و صبحانه “ است. این نوع اقامتگاه ها بیشتر در خارج از ایران به ارائه ی خدمات می پردازند. ممکن است فردی یکی از اتاق های خانه اش را برای پذیرایی از گردشگران آماده و در ازای دریافت مبلغی، صبحانه و جای خواب آنها را تامین کند. و یا یک موسسه ی اقامتی به شما تنها این دو خدمت را ارائه دهد.

این نوع اقامت به کسانی توصیه می شود که :

* به دنبال کاهش هزینه های سفر هستند.

* جای خواب و صبحانه بخش مهمی برایشان به حساب می آید.

* به صورت کوله به دوش سفر می کنند.

6. هتل آپارتمان

هتل آپارتمان ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند. این نوع اقامتگاه ها می توانند هزینه های سفر شما را کاهش و یا افزایش دهند. در نظر گرفتن مزایا و معایب به صورت کلی برای آنها کمی مشکل به نظر می رسد. در برخی موارد هتل آپارتمان ها سوییت هایی را در اختیار شما قرار می دهند و شما امکاناتی همچون یک خانه ی اجاره ای اما با امنیت بیشتر در آن دریافت می کنید. مجبور به انجام کارهای شخصیتان می شود اما ممکن است خدماتی مانند لباسشویی و یا صبحانه در محل اقامت را نیز دریافت کنید.

در نوع دیگر هتل آپارتمان ها یک زندگی بسیار لوکس برای شما در نظر گرفته شده است. خانه ای را با تمام امکانات و چندین خدمه در نظر بگیرید تا تصویر درستی از هتل آپارتمان های لوکس داشته باشید.

به دلیل وجود این طیف گسترده در صورت وجود هتل آپارتمان در مقصد حتما و حتما امکانات و قیمت های آن را چک کنید چرا که اظهار نظر در مورد هر یک از آنها نیازمند بررسی می باشد.

شاهین گشت

7. کمپینگ در سفر

کمپینگ در سفر می تواند ارزانترین و در عین حال سخت ترین نوع اقامت در سفر باشد. اگر به تجهیزات کمپینگ دسترسی دارید و با اصول آن آشنا هستید این گزینه را هم مورد بررسی قرار دهید. کمپینگ بیشتر در مناطق طبیعی و یا در ماطق تعریف شده شهری صورت می گیرد. کسانی که به صورت کوله به دوش سفر می کنند بیشتر از این نوع اقامت استفاده می کنند.

شاهین گشت

8. مهمان آشنایان شوید

اگر آشنایی در مقصد خود دارید می توانید به خانه ی او بروید و علاوه بر ملاقات وی، اقامت مناسبی را هم تجربه کنید.

استفاده از کمپینگ در موارد زیر مناسب به نظر می رسد:

* افراد علاقه مند به طبیعت و ماجرا جو که به دنبال کشف مکان های جدید و استقبال از خطر هستند.

* در مواردی که کاهش هزینه های سفر در اولویت قرار دارد و همسفران توانایی های لازم را در خود می بینند.

* هنگامی که به صورت کوله به دوش سفر می کنید.

* در مواردی که هیچگونه امکانات اقامتی در مقصد وجود ندارد.

شاهین گشت

9. دوستان جدیدی را در مقصد پیدا کنید

اگر آشنایی در مقصد خود دارید می توانید به خانه ی او بروید و علاوه بر ملاقات وی، اقامت مناسبی را هم تجربه کنید.

این اقامت به کسانی پیشنهاد می شود که :

* در مقصد فرد قابل اعتمادی را می شناسند که می توانند در خانه ی او مهمان شوند.

* می توانند خودشان را با شرایط خانه ی میزبان وفق دهند.

* به دنبال کاهش هزینه های سفر هستند.

شاهین گشت

اقامتگاه خود را رزرو کنید

بعد از بررسی های لازم در مورد ویژگی ها و رعایت نکات گفته شده نوع اقامت خود را انتخاب کنید. اگر چند نوع اقامت مد نظرتان است بهترینش را برگزینید. حالا اگر نیاز به رزرو دارید معطل نکنید و هر چه سریعتر اقدامات لازم را انجام دهید تا در صورت بروز مشکلات احتمالی وقت لازم برای اعمال تغییرات را داشته باشید.

شاهین گشت

مقالات مرتبط


 • راهنمای سفر به کشورگرجستان

  گُرجِستان کشوری است در شرق دریای سیاه و یکی از دیدنی تر ین و زیباترین مناطق جهان محسوب می شود. کشور گرجستان سراسر آرامش حاصل خیزی ،اصالت و امنیت است و این ها نیزهدیه های ارزشمند از خداوند به مردم مهربان ودست و دلباز آن کشور است .

 • راهنمای کامل سفر به اربعین

  با توجه در پیش بودن ماه محرم، صفر و نیز ازدیاد سفر زائران به سرزمین عراق برای دیدار حرم امام مظلوم شیعیان و یاران باوفایشان، دفتر سخنگوی ناجا گزارش مبسوطی از کم و کیف سفر به عتبات عالیات را جهت آگاهی عموم مردم ارائه کرده است. برای اینکه رویداد عظیم اربعین حسینی در کمال برنامه ریزی، امنیت و... برگزار شود و زائران نهایت بهره مندی از این سفر معنوی را داشته باشند، تاکنون جلسات متعددی با ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط جهت هماهنگی و برگزاری هر چه باشکوه تر اربعین حسینی تشکیل شده است. چندی قبل، ستاد اربعین با حضور دستگاه‌های ذیربط در وزارت کشور برگزار و راهکارهایی جهت بهتر برگزار شدن کنگره عظیم اربعین امسال و رفع معایب و مشکلات سال قبل اعلام شد؛ همچنین جلساتی با کشور عراق در این رابطه برگزار شده است.

 • مزیت آیفون 7 جدید در زمینه سفر و گردشگری

  چهارشنبه گذشته اپل آیفون و ساعت هوشمند جدید خود را معرفی کرد. این شرکت که همیشه در معرفی تکنولوژی جدید و کارآمد در زندگی روزمره پیش‌رو بوده است، همیشه امکانات مناسبی را در گجت‌های خود برای مسافران و دوست‌داران طبیعت قرار داده است. در این مقاله قصد داریم ویژگی جدید آیفون و ساعت هوشمند جدید اپل را در زمینه سفر و گردشگری مورد بررسی قرار دهیم. با شاهین گشت همراه باشید.

 • با انجام این روش های کاربردی از هزینه سفرهای خود بکاهید

  به وسیله توصیه هایی که در ادامه می خوانید، میتوان از مخارج اضافی سفر کاسته و ضمن کسب یک تجربه خوب مسافرت، در عین حال سفر ارزان تری را داشته باشید.

 • راهنمای کامل ملزومات سفر

  اگر قصد دارید سفری دل چسب داشته باشید و تجیهیزات کاملی را داشته باشید، باید تمام مواردی که ما به شما خواهیم گفت را در نظر بگیرید و . مطمئنا شما هم دوست دارید از تک تک لحظات سفر لذت ببرید کوله سفر را ببندید و این بار همراه مجله گردشگری شاهین گشت با یک کوله‌بار پر از خاطره‌ی خوب از خانه برگردید.

 • نکات مهم برای سفر به مراکش

  سفر به مراکش هم از طریق خطوط هوایی و هم کشتی امکان پذیر است، فقط این انتخاب به میزان بودجه ی شما بستگی دارد. اما قطعا این سفر می تواند یک تجربه ی تکرار نشدنی باشد. قبل از سفر خوب است برخی مسائل را بدانید و رعایت کنید.

 • نکات ضروری سفر جاده ای در زمستان

  در اینجا نکاتی را که لازم است در سفرهای جاده ای زمستانی رعایت کنید را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • با داشتن این ربات دیگر نگران حمل بار در سفر نباشید+تصاویر

  در اینجا با یک ربات جدید برای حمل بار اشنا می شویم، رباتی که مانند چمدان می توانید بارهایتان را داخلش قرار داده و آن را رها کنید تا به دنبال شما بیاید.