logo

شماره پشتیبانی :85524-021

مرگ تهدیدی برای گردشگران زاینده رود/هیجانی که گاه به تلخی می انجامد

بسیاری از گردشگران رودخانه زاینده رود در شهرستان سامان چهارمحال و بختیاری بدون توجه به هشدارها وارد رودخانه زاینده رود می شوند و این در حالی است خطر مرگ هر لحظه آنها را تهدید می کند.شهرستان سامان استان چهارمحال و بختیاری به‌واسطه عبور رودخانه زاینده‌رود و داشتن باغ‌های گسترده میوه و روستاهای تاریخی کوچک توانسته شهرت کشوری و جهانی در حوزه گردشگری کسب کند.

95/5/23

شاهین گشت: شهرستان سامان استان چهارمحال و بختیاری به‌واسطه عبور رودخانه زاینده‌رود و داشتن باغ‌های گسترده میوه و روستاهای تاریخی کوچک توانسته شهرت کشوری و جهانی در حوزه گردشگری کسب کند.وجود پل‌های تاریخی همچون پل زمانخان، پل هوره و... زیبایی گردشگری این منطقه را چندین برابر کرده است، به‌طوری‌که مسافران بسیاری از استان‌های خوزستان و استان اصفهان به این منطقه سفر می‌کنند.رودخانه زاینده‌رود از سد زاینده‌رود در مرز استان چهارمحال و بختیاری با استان اصفهان جریان پیدا می‌کند که پس از عبور از پیچ‌وخم دره‌های شهرستان بن این استان وارد شهرستان سامان می‌شود و از داخل باغات گسترده میوه می‌گذرد.آب رودخانه در این منطقه، از دبی بسیار بالایی برخوردار است. خروشان بودن رودخانه به علت حجم بالای آب از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که مسافران و گردشگران را به شهرستان سامان می‌کشاند.از طرفی این رودخانه به‌واسطه شدت‌جریان بالای آب میزبان ورزشکاران و علاقه‌مندان رشته ورزشی رفتینگ است که مسافران و گردشگران بسیاری از ظرفیت خروشان بودن رودخانه استفاده می‌کنند و از هیجان قایق‌سواری در این رودخانه لذت می‌برند.بازی با آب رودخانه و ورود به داخل رودخانه در بیشتر نقاط مختلف رودخانه توسط مسافران و گردشگران مشاهده می‌شود که بسیاری از این مسافران غافل از خطراتی هستند که رودخانه زاینده‌رود زندگی آن‌ها را تهدید می‌کند.زاینده‌رود اگرچه در حال حاضر شدت و جریان گذشته را ندارد و در مشاهده اولیه توسط یک گردشگر خطر تهدیدکننده در آن دیده نمی‌شود، اما ساختار کف رودخانه و سرد بودن آب هرلحظه خطر غرق‌شدگی را برای هرکسی که وارد این رودخانه می‌شود ، در پی دارد.

هرساله بیشتر غرق‌شدگی‌های استان چهارمحال و بختیاری در رودخانه زاینده‌رود گزارش می‌شود که اغلب مسافران و گردشگرانی هستند که بی‌تجربگی و بی‌احتیاطی موجب شده سفر آن‌ها به این منطقه با خاطره‌ای بد و عذاب‌آور همراه شود.متأسفانه در این رودخانه مسافران و گردشگرانی مشاهده می‌شوند که با آوردن قایق اختصاصی و بدون جلیقه وارد رودخانه شده‌اند و بعضی‌اوقات خانواده خود را نیز سوار کرده‌اند و این مسافران و گردشگران بدون هیچ تجربه‌ قایقرانی در این رودخان، خطر مرگ را هرلحظه برای خانواده خود رقم می زنند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان چهارمحال و بختیاری در این زمینه گفت: بی‌احتیاطی مسافران و گردشگران در رودخانه زاینده‌رود هرساله حوادث تلخی رقم می‌زند.برومند جهانگیری عنوان کرد: مسافران و گردشگران بسیاری تاکنون به علت بی‌احتیاطی در این رودخانه غرق‌شده‌اند.وی یادآور شد: مسافرانی که اقدام به ورود به رودخانه با قایق اختصاصی می‌کنند نیز باید بااحتیاط کامل وارد رودخانه شوند و توجه داشته باشند که این رودخانه یک رودخانه معمولی نیست و هرلحظه احتمال خطر برای آن‌ها وجود دارد.فرماندار سامان با اشاره به اینکه بسیاری از غرق شدگان این رودخانه افراد جوان هستند، تاکید کرد: شنا کردن در رودخانه زاینده رود در تمام نقاط آن ممنوع است و باید مسافران به این نکته توجه داشته باشند.

shahin gasht

مهر

pic011035210001

مقالات مرتبط


 • روستایی نیمه ایرانی- نیمه اروپایی در تهران

  بدون شک عجیب‌ترین روستای ایران روستای زرگر است.اهالی این روستا هم ‌ایرانی‌اند هم اروپایی، هم فارسی می‌دانند هم ترکی؛ صورتشان هم شبیه آریایی‌هاست.مردم روستای «زرگر» زبان مادری‌شان «رومانو» است.

 • اصفهان رکورد دار ورود گردشگران خارجی شد

  با افزایش 60 درصدی گردشگران خارجی , رکورد یک دهه‌ای ورود گردشگران خارجی به اصفهان شکسته شد.

 • کرمانشاه ظرفیتی مناسب برای توسعه گردشگری داخلی

  وجود 14 روستای هدف گردشگری با بافت تاریخی و ساختار طبیعی جذاب، همواره محلی برای حضور گردشگران و مسافران در این مناطق بوده و ظرفیتی مهم در کنار سایر توانمندی های حوزه گردشگری استان کرمانشاه محسوب می شود.

 • جلوه هایی از حيات،نور و رنگ در خليج فارس

  خليج هميشه فارس جلوه هاى فراوانى از حيات، نور و رنگ را به ايرانيان هديه داده است؛ جلوه هايى كه ديدن تصاوير آنها براى هر بيننده اى يادآور زيبا آفرين متعال هستى و خلقت نيكوى آفرينش خلقت نيكوى آفرينش است. آبهاي گرم خليج فارس پناهگاه موجودات دريايى، به ويژه آبزيان كوچك و مكانى آرام براى گونه هاى مختلف آبزياني است كه از هزاران سال پيش تا امروز به زندگى خود ادامه داده اند. آب و هوای خلیج فارس خشک و نیمه استوایی است.