logo

شماره پشتیبانی :85524-021

انتخاب کنیم؛ روز طبیعت یا تخریب طبیعت ؟

96/01/12

ایرانیان باستان در آغاز سال نو پس از دوازده روز جشن گرفتن، روز سیزدهم نوروز را به دامان طبیعت رفته و شادی می کردند و بدین ترتیب دوره نوروز را به پایان می رساندند.

روز طبیعت در ایران زمین

شاهین گشت

ایرانیان برای گذراندن این روز به گردشگاه های خارج از شهر می روند و به بازی های دسته جمعی می پردازند و همچنین اعتقاد بر این است که اگر شخصی در این روز سبزه گره بزند، زمانیکه گره سبزه باز شود، تمام مشکلات آن شخص حل شده و فرد به آرزوی خود می رسد.

مشاهدات روز چهاردهم فروردین!

در سیزدهمین روز از بهار پس از تحمل ماه ها سرما، ایرانیان به دامان طبیعت رفته و تمام روز را در آنجا می گذرانند. از طبیعت زیبا و بکر لذت برده و انرژی تازه ای از فصل شکوفه ها دریافت می کنند؛ اما مشاهداتی که پس از تمام شدن روز سیزدهم فروردین ( روز طبیعت )دیده می شود بسیار دردناک است.

گروهی از مردم که در طی این روز از طبیعت لذت برده اند تمام زباله های خود را در طبیعت به جای گذاشته و تصویر زشتی از طبیعت ایجاد کرده اند.

شاهین گشت

چند نکته ی ساده برای حفظ محیط زیست

1. روز سیزده بدر آتش را در مناطق خشک و به دور از گیاهان و درختان روشن کنید.

2. لانه ی حیوانات و پرندگان را تخریب نکنید، از مسدود کردن محل زندگی حیوانات خودداری کنید.

3. هنگام ترک طبیعت،آن محیط را به حالت اولیه ی خود برگردانید.

4. از شکار حیوانات و پرندگان خودداری کنید.

5. آب، هوا و خاک را آلوده نکنید. زباله ها و پسمانده های خود را جمع آوری کنید و از سطل های موجود در آن مکان برای تخلیه ی زباله های خود استفاده کنید.

6. از قوانین موجود در مناطق حفاظت شده پیروی کنید.

7.گل ها و بوته ها را نکنید.

شاهین گشت

یادمان باشد؛ طبیعت، ضامن سلامت روح و جسم انسان ها است. در صورت تخریب آن علاوه بر نابودی زیبایی های خدادادی، موجب به خطر افتادن سلامت انسان ها نیز می شود. به همین دلیل باید برای حفاظت محیط زیست تلاش کنیم.

مقالات مرتبط