logo

شماره پشتیبانی :85524-021

دیدنی های پنهان جاده چالوس

دل کندن از روزمرگی ها و رفتن به سفر گاه وسوسه ای تمام نشدنی به جان آدم ها می اندازد . وسوسه ای که لحظه ای از ذهن بیرون نمی رود . خیلی ها با همین وسوسه کوله بار بسته و راهی جاده ها می شوند . همه چیز را به دل هایشان می سپارند و به سوی مقصدی رهسپار می شوند .

غرق در زیبای های جاده می شویم

اینکه جاده به کجا می رسد بستگی به حال و هوایت دارد . گاه سر از طبیعتی بکر در میاوری ، گاهی در قلب بیابان و کویر در سکوت غرق می شوی ، گاهی به اعماق تاریخ سفر می کنی و بعضی وقت ها هم دلت هوای روستا و طعم خالص زندگی را دارد . اگر غرق در زندگی شهری و دغدغه هایش شده باشی چشیدن طعم سادگی روستاها برایت تجربه ای رویایی می شود . تجربه ای که آرامش را برایت به ارمغان می آورد و فرصتی برای دور شدن از روزمرگی ها به تو هدیه می کند . اگر هوس سفر به دنیای ساده ی روستاها لحظه ای رهایتان نمی کند کوله بارتان را ببندید و با ماه همراه شوید .سفری خواهیم داشت به قلب یکی از #روستاهای بکر ایران که با تمام سادگیش لذتی کم نظیر را نصیبمان می کند . راهی جاده ی پر پیچ و خم چالوس می شویم تا به روستای ناتِر در استان مازندران برویم . با دور شدن از خانه و راهی شدن در جاده ها برای رسیدن به مقصد به یکی از زیباترین جاده های کشور عزیزمان می رسیم . جاده ای پر پیچ و خم که نامش جاده ی ۵۷ است و امروز با نام جاده چالوس شناخته می شود و میزبان همیشگی مسافران و گردشگران است . دل سپردن به این جاده یعنی غرق شدن در زیبایی های کم نظیری که تا رسیدن به مقصد همراهیتان می کنند . اینکه تقویم کدام فصل را نشان می دهد فرقی نمی کند ، زیبایی این جاده را در چهار فصلش می توان دید و لمس کرد . از ابتدا که واردش می شوی تا انتهایش پر است از فرصت هایی برای دیدن و شنیدن و چشیدن !

حتی اگر فرصت کمی داشته باشی در همان دقایق اول لحظه های خوبی را خواهی ساخت . لحظاتی که یادآوریشان لبخند شیرینی بر صورت ها می نشانند .

مقصد ما هم در نزدیکی همین زیبایی ها پنهان شده و ما را به سوی خود می خواند …

شاهین گشت

روستای ناتر - گنج زیبای کوهستان

در ۵۰ کیلومتری شهر چالوس یک جاده ی فرعی ما را از زیبایی های جاده جدا می کند . به مقصدمان نزدیک و نزدیک تر می شویم و این را می شود از استشمام هوای پاک که هر لحظه بیشتر به اعماق جانمان می رود ، فهمید . مناظری که از کنارشان عبور می کنیم هر کدام تصویری را در خاطرمان ثبت می کنند و در آخر روستای ناتر در قاب چشمانمان جای می گیرد .

نگاهمان هر طرف که می چرخد بیشتر در سادگی و زیبایی فرو می رویم . ناتر نزدیک ۲۵۰۰ سال است که در میان کوهستان جا خوش کرده است اما هنوز هم می شود تازگی را در اینجا لمس کرد . خانه هایی که با معماری قدیمی و از کاهگل و سنگ و چوب شکل گرفته اند رنگی از اصالت را به روستا پاشیده اند .یونجه زارها و جالیزها، این روستا را در آغوش گرفته اند و درختانی چون گردو ، سیب، فندق، اجا، بید، صنوبر، تبریزی در جای جای آن دیده می شود .

هر آنچه که به چشم می آید جلوه هایی از سادگی و تازگی را به نمایش می گذارد و همه ی آنچه شنیده می شود سکوت کوهستان و نوای پرندگان خوش آواز است که هر لحظه بیشتر به آرامش نزدیکمان می کنند .

دیدنی های روستای ناتر

با ورود به روستای ناتر محو تماشای زیبایی های این روستا خواهید شد . قدم زدن در کوچه های روستا و تماشای معماری خانه ها لذت کم نظیری را برایتان به ارمغان می آورد . با کمی گشت و گذار متوجه می شوید که در یکی از بهترین مکان ها برای عکاسی هستید پس ثبت تصاویر را ازدست ندهید .

به بقعه ی امامزاده فضل فاضل هم سری بزنید و مشغول راز و نیاز شوید . اگر علاقه مند به کوهنوردی هستید این منطقه ی کوهستانی با قللسر به فلک کشیده اش لحظات خوبی را برای شما می سازد .

به نزدیکی رودخانه و آبشار بروید و لذت آب بازی را تجربه کنید تا خستگی از تنتان در برود . پیاده روی در مناطق سرسبز و کوهستانی و استشمام هوای پاک خاطرات خوبتان را تکمیل خواهد کرد .

اگر در فصل بهار و تابستان راهی ناتر شدید ، چیدن و جمع آوری گیاهان دارویی با ارزش این منطقه را فراموش نکنید . منطقه های سرسبز بارینگتون و کندیچال با آن مراتع سرسبز بساط خود را در مجاوت کوهستان و نزدیکی روستای ناتر پهن کرده و طبیعت را با خود آراسته اند . جنگلی که در جنوب روستا است درختان خود را در نهایت زیبایی به نمایش گذاشته است . چشمه های روستا آب گوارایی را به ساکنان زمین هدیه می دهند . قلقله چشمه و ککی چشمه و چشمه لنار با آب خنک و گوارا به این روستا زندگی بخشیده اند . چشمه ی شفابخش داریو در منطقه ی کندیچال از آن دسته چشمه های گازدار است که بیماریهایی همچون سنگ کلیه را بهبود می بخشد . امامزاده فضل فاضل سایه ی رحمتش را بر روستا گسترانیده و جای خاصی در ایمان و قلب مردمان این منطقه دارد . همه ساکنان اعتقاد زیادی به این امام زاده و معجزاتش دارند. بقعه ی این امام زاده ی بزرگوار بر بالای کوهی واقع شده است .بنای این بقعه دارای پلان هشت ضلعی می باشد و گنبد دو پوش با نمای داخلی نیم دایره و نمای بیرونی هرمی به صورت هشت ضلعی بر روی بنا استوار است . با ذوب شدن برف کوهستان در برفچال های تمار ( محلی که برف را در آن انبار می کنند ) منطقه ی کندیچال ، رودخانه آیسورار جریان پیدا می کند و به سمت شرق پیش می رود . این رودخانه در مکانی بنام مکارود به رودخانه ی چالوس می ریزد و در مسیر پرفراز و نشیبش حیات را در منطقه جاری می سازد. آبشار بارینگتون در فاصله ۳ کیلومتری غرب روستا موسیقی آب را می نوازد و صدایش در منطقه طنین انداز است . کوهستان با قله های مسمور ، تخت سلیمان ، کرچم و حمم کر ،شکوهش را به رهگذران می نمایاند .

بهترین فصل سفر

طبیعت است و چهار فصل زیبا که هرکدام تصویری تازه را به نمایش می گذارند . اگر سرما را به جان می خرید ، لباس سپید زمستان در کوهستان دیدنی است . پاییز هم همه ی رنگ های طبیعت را به منطقه می پاشد و بهار و تابستان شکوفه ها و سبزی درختان را به ارمغان می آورند . اما اگر به دنبال آب و هوایی مطبوع در فصول گرم سال هستید این روستا را به شما پیشنهاد می کنیم چرا که هوای آن خنک تر از حد معمول می باشد.

اقامت در روستای ناتر

روستای ناتر هنوز مجهز به امکانات اقامتی نشده است . اقامت در شهر های نزدیک همچون چالوس و مرزن آباد به شما پیشنهاد می شود . همچنین در صورتی که با اصول کمپینگ آشنایی دارید می توانید یک شب را مهمان طبیعت باشید .

آب و هوای روستای ناتر

این روستا در ارتفاع ۲۲۰۰ متری در جوار منطقه ای کوهستانی واقع شده است و به دلیل قرار گیری در این موقعیت در ماه های سرد سال برودت هوا در آن بیشتر از حد معمول است . در ماه های گرم سال آب و هوای این منطقه معتدل و مطبوع می شود و به همین جهت این روستا را می توان از ییلاقات به شمار آورد.

تصاویر زیبا و دل انگیز از روستای ناتر را می توانید در زیر مشاهده کنید:

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

منبع: کارنوال

مقالات مرتبط