logo

شماره پشتیبانی :85524-021

زنانی همچون زرافه | تایلند

وجود دهکده زنان گردن دراز در چیانگ مای کشور تایلند یک جاذبه گردشگری خاص بشمار میرود .

روستایی کوچک در کوهستان چیانگ مای یکی از شهرهای بزرگ تایلند، که اقامتگاه گردن درازها می باشد.این قبیله ها که در تپه پادااونگ ،واقع در شمال تایلند بسر میبرند یکی از قبیله های باور نکردنی جهان به شمار می روند. مردم این قبیله در اصل جزو گروه های کوچکی از قوم کارن در میانمار و آواره های برمه ای بودند که سال ها پیش وقتی در وطنشان جنگ و کشتار در گرفت از کشور خود فرار کرده و برای بدست آوردن استقلال به کشور تایلند پناهنده شده و اجازه پناهندگی دریافت نمودند. آن ها امکان خروج از مرز و سفر به وطن خود را نخواهند داشت. سی و شش خانوار از روستائیان منطقه کارن که 250 هزار نفر می باشند،که زنان گردن زرافه یا پادونگ نامیده می شوند. این زن ها از دوران نوجوانی حلقه های بزرگ و سنگین فلزی با وزن ۱۵ تا ۲۲ کیلوگرم را به دور گردن خود می اندازند و در نتیجه رشد ترقوه، گردن آنان دراز می گردد. در حقیقت سنگین بودن حلقه های فلزی باعث نرم شدن استخوان ها و بندهای گردن می شود هم چنین بیشتر این حلقه های با گل مریم و یاس پوشانده می شوند. معروف است که نخستین حلقه برنز در سنین ۹ سالگی به گردن دختران این منطقه آویخته می شود و تا هنگام ازدواج هر سال یک حلقه ی دیگر به آن اضافه می شود تا زمانی که درازای آن به یک فوت یا سی سانتیمتر برسد.

شاهین گشت

این زنان طوری به این حلقه ها وابسته اند که اگر زمانی آنها را از گردن بردارند، توان نگهداری سر خود را نخواهند داشت، به این دلیل که ماهیچه های گردن بسیار نا توان شده و حلقه ها تنها تکیه گاه گردن می باشند. دیده شده برخی از آنان با پوششی از حلقه های برنزی به خاک سپرده می شوند. آنان چنان به سنت، فرهنگ و ملیت خود پای بند هستند که به هیچ بها، آداب و رسوم خود را ترک نخواهند کرد. این زنان با انداختن حلقه های براق برنز به گردن، دست، پا و گوش،نوع متفاوتی از زندگی را تجربه می کنند. در مورد آنان افسانه های زیادی گفته شده ، گروهی از این زن ها خود را فرزندان خدای باد و نشانه ای از زیبایی زنانه می دانند و این گونه فکر می کنند که با آویختن حلقه به گردن نموداری از بزرگی و قدرت پیشینیان خود می باشند. در داستان دیگری بیان شده که این زنان باز مانده های ملکه برمه و از خاندان سلطنتی پادونگ هستند. می گویند در سالیان گذشته، آنگاه که سرزمین آن ها مورد حمله سربازان برمه ای قرار گرفت، ملکه آنها درختی را که از طلای ناب تهیه و در مرکز سرزمین خود کاشته بود، از خاک بیرون کشید و به گردن خود پیچید تا با آن بگریزد. اما ملکه به دست دشمن کشته و سربازان درخت طلائی پیچیده به گردن او را به غنیمت گرفتند. از آن زمان تا کنون، زنان این قبیله برای بزرگداشت ملکه ، میله های برنزی را به گردن می آویزند. افسانه دیگر این است که زنان این قبیله گردن خود را برای متفاوت بودن با دیگر زنان قبیله ها، با حلقه های برنزی زینت می دهند، تا از تجاوز مردان قبیله های دیگر در امان باشند. هم چنین میله های برنزی گردن، آن ها را از یورش احتمالی پلنگ ها حفظ می کند. آنان هم چنین یک افسانه قدیمی دیگر نیز دارند که طبق آن می گویند ما نوادگان باد هستیم و این حلقه ها نشان احترام و تواضع به یک اژدهای خشمگین می باشد که در نزد اقوام مقدس بوده است. رسم قدیمی و افسانه های مربوط به آن، گاه طمع کدخدایان شامن و رهبران مذهبی پادونگ را برانگیخته، تا آنجا که زنان را دزدیده و برای فروش به شهر می بردند. اما فروشندگان از سوی پلیس و دولت دستگیر و همان زمان دختران را به «کارن» باز گردانده شدند. زنان پادونگ خواندن و نوشتن می دانند. آن ها دوره های ابتدایی و دبیرستان را در اطاق های حصیری و با ابزار بسیار ساده طی می کنند و و برای صحبت با توریست های خارجی به آنان زبان انگلیسی نیز آموخته می شود.

مقالات مرتبط


  • جاذبه‌های گردشگری تفریحی ایران نمی‌تواند تایلندی را جذب کند

    جاذبه‌های گردشگری تفریحی ایران نمی‌تواند تایلندی را جذب کند

    تایلند سالانه مقصد سفر ۸۸ هزار ایرانی است. این در حالی است که به عقیده برخی کارشناسان سالانه کمتر از ۲ هزار و ۵۰۰ تایلندی به ایران سفر می‌کنند، اما به نظر می‌رسد موازنه گردشگری منفی بین دو کشور در حال بهبود است.

  • گشت و گذار در عجیب ترین بازارهای آبی تایلند

    گشت و گذار در عجیب ترین بازارهای آبی تایلند

    اگر قصد سفر به بانکوک و دیدن از شهر را دارید، بازار شناور تایلند ( بانکوک ) یکی از مکان های جذاب و دیدنی هست که شما مسافران و گردشگران که باید از دست ندهید. همه کالاها توسط قایق خرید و فروش می شود. این نوع بازار می تواند فرهنگ خرید رودخانه ای و تجربه فروش آبی را برساند.با ما همراه باشید تا با هم گشت و گذاری در این بازار داشته باشیم.