logo

شماره پشتیبانی :85524-021

رونمایی از سامانه صدور یکپارچه دسته چک

96/06/29

عصر چهارشنبه ۲۸ شهریور، مراسم رونمایی از سامانه الکترونیکی چک (صیاد) در محل بانک مرکزی برگزار شد.

شاهین گشت

طی مراسمی در حضور تعدادی از نمایندگان رسانه‌های جمعی آیین رونمایی از سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) در ساختمان بانک مرکزی برگزار شد. این طرح با همت کارشناسان بانک مرکزی به منظور رفع مشکلات فعلی کاربری چک پیاده‌سازی شده است و اجرای آن در دو بعد شکلی و فرآیندی، تحولات مهمی از جمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور، استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک توسط گیرنده آن، استانداردسازی ابعاد، جانمایی اقلام اطلاعاتی و ویژگی‌های امنیتی برگه چک را دربر خواهد داشت.

در این مراسم معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه با استفاده از سامانه صیاد، صدور چک در همه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مجاز کشور یکدست و استاندارد خواهد شد، افزود: در حال حاضر چک‌ها به‌صورت غیر متمرکز در شعب بانک ها صادر می شود و در اختیار مشتریان قرار می گیرد، در این فرآیند ممکن است خللی بوجود آید و بر اثر مشکل یا سهل‌انگاری برای کسی که سابقه چک برگشتی دارد و یا حساب او مسدود شده است مجدداً دسته چک صادر شود.

ناصر حکیمی درباره ویژگی مهم سامانه صیاد گفت: ویژگی بسیار مهم سامانه صیاد این است که یک شماره منحصر به فرد بر روی هر برگ چک درج می‌شود که دریافت‌کننده چک می تواند این رقم را به سامانه پیامکی بانک مرکزی ارسال کند و در همان لحظه از سوء سابقه صاحب چک مطلع شود .اگر مشکلی وجود داشته باشد همان لحظه گیرنده پیامک مطلع می شود و می تواند قبل از اینکه چک را دریافت کند معامله را قطعی نکند، این موضوع اطمینان نسبی به افراد می دهد که اصالت چک اطمینان بخش است و ضمن آنکه وضعیت صاحب چک استعلام شده است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه این طرح با همت کارشناسان بانک مرکزی به منظور رفع مشکلات فعلی کاربری چک پیاده‌سازی شده است، افزود: با استفاده از این سامانه در دو بعد شکلی و فرآیندی، تحولات مهمی از جمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور و استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک را ایجاد خواهد داشت.

ناصر حکیمی با تاکید بر اینکه استانداردسازی برگه چک نقش مهمی را در پیشگیری از جعل ایفا می کند و به ذینفع چک امکان می‌دهد تا از اصالت آن با توجه به یکپارچگی مولفه‌های امنیتی و ظاهری در تمام بانک‌ها اطمینان حاصل کند گفت: با توجه به اصلاح فرایند صدور و کارسازی چک، امکان استعلام وضعیت صادرکننده چک برای گیرنده‌ ذینفع آن به هنگام معامله و پیش از پذیرش آن از سامانه متمرکز فراهم خواهد شد.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه با راه اندازی سامانه صیاد که از امروز فعالیت خود را آغاز می کند اطمینان واعتماد به چک بیشتر شود و این ابزار به عنوان یکی از ابزار های تامین مالی خرد و پرداخت باشد گفت:‌ در مورد چک هایی که برای بعد از این تاریخ صادر شده است این چک ها از اعتبار ساقط نمی شود و به قوت خود باقی است.

حکیمی تصریح کرد:‌ البته تنها تفاوت این است که از اریبهشت سال 97 این چک ها تنها در بانکی که آن را صادر کرده قابل نقد شدن است اما سایر چک ها صیادی قابل وصول است. سامانه مورد اشاره با مشارکت تمامی بانک‌ها از روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد و از نیمه اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ پذیرش دسته چک‌های صادره‌ قبلی بانک‌ها در چکاوک متوقف خواهد شد و تداوم ارایه‌ی خدمت به آن صرفاً محدود به بانک صادرکننده می‌شود.