logo

شماره پشتیبانی :85524-021

سرگردانی زائران ایرانی در عراق | 400 گذرنامه در گروگان

96/3/14

۴۰۰ زائر ایرانی حدود یک هفته است به خاطر بدهکاریِ مدیر کاروان‌شان، در عراق سرگردان مانده‌اند و گذرنامه‌هایشان هم توسط تعدادی از هتل‌های کربلا، گروگان گرفته شده است.

این زائران از استان خراسان رضوی بوده‌اند که توسط یک فرد بدون مجوز - که مدیر حج و زیارت این استان هویت حقوقی وی را فروشنده بلیت اتوبوس بین شهری معرفی کرده - راهی عراق شده‌اند و قرار بود ابتدای این هفته به کشور برگردند که به خاطر بدهکاری مدیر این کاروان غیرمجاز، در نجف سرگردان و معطل مانده‌اند، بدون این‌که گذرنامه‌ای داشته باشند. از طرفی هتل‌های محل اقامت‌شان نیز تهدید کرده‌اند که اگر پول ندهند، آب و برق را قطع می‌کنند.

شاهین گشت

شاهین گشت: به دنبال مراجعه دست‌کم ۲۵ تن از اعضای خانواده‌ی این زائران به دفتر حج و زیارت مشهد، متوجه شدیم این تعداد زائر که بنا به اظهارات شاکیان، ۴۰۰ نفر هستند، به سرکردگی شخصی که قبلا به دلیل فعالیت‌های غیرمجازِ مشابه، به نیروی انتظامی معرفی شده بود، عازم عراق شده‌اند و قرار بوده روز شنبه، ششم خردادماه به کشور برگردند که از آن‌ها خبری نشده است. شخصی که این زائران را به عراق برده نتوانسته به تعهداتش عمل کند و به دلیل بدهکاری که به هتل‌های کربلا داشته، گذرنامه‌های زائران را نیز از دست داده، چرا که آن هتل‌ها، گذرنامه‌ها را گرو نگه داشته‌اند.

این زائران برای این سفر مبلغی تا حدود دو میلیون تومان هزینه کرده‌اند، درحالیکه هزینه این سفر با سازمان حج از مشهد، یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومان است.

این زائران هم‌اکنون در چهار هتل شهر نجف اسکان داده شده‌اند که به خاطر اختلافاتِ پیش‌آمده، حاضر نیستند دوباره پولی پرداخت کنند، سازمان حج هم با این شرایط نمی‌تواند کاری انجام دهد

کلاهبرداری‌های میلیاردی از زائران عراق

مدیر حج و زیارت خراسان رضوی با اشاره به حجم زیاد تخلفاتی از این دست در مشهد، اظهار کرد: در دو سال گذشته کلاهبرداری‌های زیادی شده، یک مورد در حد یک میلیارد تومان بوده است. با این‌که بارها از طریق رسانه‌ها به مردم اطلاع‌رسانی شده، اما همچنان شاهد تکرار این اتفاق هستیم.

او درباره نحوه‌ همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضایی با این تخلفات به ایسنا، گفت: محاکم قضایی پیگیر این مسائل هستند، اما در برخورد با افرادی که این چنین آبروی مردم را هدر می‌دهند، باید شدت بیشتری به خرج دهند. معتقدم قوانین موجود با جرمی که در حوزه زیارت اتفاق می‌افتد، منطبق نیست. وقتی این افراد عمل خود را مدام تکرار می‌کنند پس باید قوانین بازنگری شود و برخوردها شدت یابد تا مردم اینطور دچار دغدغه و نگرانی نشوند.

«شاد» تاکید کرد:‌ محاکم قضایی تنها به تخلف زیارتی اکتفا نکنند، حواشی و پیامدهای دیگر آن را نیز بررسی کنند و دریابند این تخلفات چه بلایی سر مردم آورده است.

منبع: ایسنا

مقالات مرتبط