logo

شماره پشتیبانی :85524-021

سفری شگفت انگیز به بناهای افسانه ایی مسکو

مسکو ، پایتخت روسیه با بناهای افسانه ای خود نظیر کاخ کرملین، یکی از بهترین شهرهای جهان می باشد که با قدم زدن در خیابان هایش می توان شاهد شکوه و عظمت امپراطوری روسیه و تاریخ پر فراز و نشیب آن بود.

به سختی میتوان شخصی را پیدا کرد که اهل سفر باشد و در مسکو عکسی به یادگار نداشته باشد، پس با شاهین گشت همراه باشید تا به دیدن این شهر افسانه ای برویم.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

میدان سرخ افسانه ای

پشنهاد میکنیم سفر شگفت انگیز خود را از میدان سرخ افسانه ای آغاز کنید که نمادکشور روسیه است و از قرن 19 میلادی قلب سیاسی ، تاریخی و جغرافیایی مسکو می باشد . میدان سرخ به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است.

تمامی مسیرهای اصلی مسکو و خیابان های مهم آن به میدان سرخ منتهی میشوند و این نشان دهنده ی اهمیت و جایگاه میدان سرخ در پایتخت روسیه است. میدانی به طول 695 متر و عرض 13 متر که با بناهای بسیار مهم تاریخی و سیاسی نظیر کلیسای جامع سنت باسیل، کاخ های کرملین ، آرامگاه و موزه ی لنین، کلیسای واسیلی مقدس ، موزه ی انقلاب و بازارچه ی گوم GUM احاطه شده است و امروزه میزبان و پذیرای هزاران بازدیدکننده از سرتاسر دنیاست.

به آهستگی در میدان سرخ قدم بردارید و به تاریخ این میدان فکر کنید. در روزگاران قدیم حدود قرن 15 میلادی و پس از ساخت کاخ کرملین به دلیل آنکه در ساختمان های چوبی اطراف کاخ، آتش سوزیهای مکرر رخ میداده، فضای اطراف آن را تخلیه کردند که پس از مدتی به مرکز مهم تجاری برای دادوستد تجار و بازرگانان روسی تبدیل شد.

به راستی که میدان سرخ برازنده ی نام خود است زیرا سرخ در فرهنگ مردم روسیه به معنای زیباست. این میدان از ابتدا مورد توجه حاکمان عصر خود بوده و تا به امروز نیز دارای جایگاه ویژه ای می باشد. سرانجام میدان سرخ توسط معمار معروف ژوزف بویوف در قرن 19 میلادی بازسازی شد و هم اکنون به محل برگزاری رژه های ارتش روسیه ، راهپیمایی ها و جشن های اصلی روسها تبدیل شده است.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

کاخ های کرملین

کاخ های کرملین در اصل قلعه ای تاریخی متشکل از مجموعه ی 4 کاخ ، 4 کلیسا، برج ها و موزه هاست که در 28 هکتار مساحت و با دیواری به طول 2235 متر احاطه شده است. کاخی که شاهد پیروزی ها و شکست های امپراطوری روسیه بوده و داستانها و افسانه های این سرزمین را در دیوارهای خود نهفته است. ایوان مخوف و استالین درآن حکومت کرده اند و ناپلئون آتش گرفتن مسکو را از همین کاخ تماشا کرده است.

بزرگترین کلیسای کرملین مسکو ، کلیسای جامع اوسینسکی می باشد ، در قرن 14 میلادی ساخته شده است و محل تاجگذاری تزارهای روسی بوده است. پس از مدتی و برای محافظت از حمله ی تارتارها به کاخ ، در اطراف آن و در کنار رودخانه ی مسکو دیوارهای آجری کشیده اند. سرانجام در قرن 18 میلادی بازسازی شده و اکنون کاخی زیبا و رویایی، با بیش از 700 اتاق می باشد که بازدید از آ نرا نباید از دست داد. از جمله کاخ های معروف کرملین ، کاخ کنگره می باشد ، در قرن 19 میلادی با هدف اینکه محلی برای اجرای نمایش تئاتر ، باله، اپرا و جشن ها باشد، ساخته شده و اکنون کاخی با عمارت خارق العاده است که سالن بی نظیرش میزبان 6000 میهمان است و همچنین با 800 اتاق ، سالن ها و راهرو هایش ، یکی از بهترین ساختمان های مسکو ست.

یکی دیگر از بناهای مهم این مجموعه که باید از آن دیدن کرد، برج اصلی کاخ کرملین ، اسپاسکایا ( برج محافظ ) می باشد، در قرن 15 میلادی توسط معماری ایتالیایی ساخته شده است و صدای ناقوس آن از سرتاسر قلعه به گوش میرسد. در انتها سری به موزه ی کاخ کرملین بزنید و از حضور در یکی از غنی ترین آثار تاریخی ، فرهنگی و هنری روسیه لذت ببرید. موزه ی کاخ کرملین متشکل از اتاق زره، اتاق اعتراف، کلیسای جامع، کلیسای بانوی مقدس، کاخ پاتریش و کلیسای دوازده امام است.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

کلیسای جامع سنت باسیل

انتهای بخش جنوبی میدان سرخ، کلیسای جامع سنت باسیل با گنبدهای رنگین کمانی و پیازی شکل خود، زیبایی وصف ناپذیزی را به میدان سرخ هدیه کرده است.

اولین تزار روسیه ، ایوان مخوف به مناسبت دستگیری Kazan- از نیروهای مغول- دستور ساخت این کلیسا را صادر میکند و گروهی از بهترین معماران ، هنر خود را به نمایش میگذارند. در ابتدا یک کلیسای جامع بوده و هشت کلیسای دیگر آن را احاطه کرده بودند، سپس در سال 1588 دهمین کلیسا نیز به آن اضافه شد. داستانهای اسرارآمیز زیادی در مورد کلیسای سنت باسیل و معماران آن از گوشه و کنار به گوشمان میرسند، شاید بهتر باشد که به روسیه بروید و آن را از خود مردم شهر مسکو بشنوید.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

نویسنده : مجله گردشگری شاهین گشت

مقالات مرتبط


    جاذبه های متروی هزار رنگ مسکو

    اگر وصف زیبایی های شهر زیبای مسکو را شنیده اید و به هر دلیلی شانس تماشای آن ها را نداشته اید، همراهمان بیایید تا در عرض چند دقیقه هر چه باید دید را به تماشا بنشینید.

    هتل رویال رادیسون | مسکو

    مسکو یکی از پرترددترین شهرهای دنیاست، که سالانه پذیرای هزاران مسافر و قطب گردشگری و توریسم در قاره اروپا می باشد. به همین بهانه سری به یکی از هتل ها پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر روسیه میزنیم با مجله گردشگری شاهین گشت همراه باشید.