logo

شماره پشتیبانی :85524-021

سفری شگفت انگیز به هلند ایران

شهرستان 50‌هزار نفری محلات در استان مرکزی قرار گرفته و سالیان سال است که به‌عنوان هلند ایران نامگذاری شده است. علت نامگذاری این شهرستان به‌عنوان هلند ایران به سال 1300 شمسی بر‌می‌گردد که در این منطقه گل‌کاری و پرورش گل به‌عنوان یک صنعت در‌این منطقه از ایران شروع شد.

مَحَلّات یکی از شهرهای ایران است. این شهر در جنوب باختری تهران و در فاصله ۲۶۲ کیلومتری آن قرار داشته و یکی از شهرستان‌های استان مرکزی محسوب می‌شود که در جنوب شرقی آن واقع گردیده‌است. شهر محلات از طرف شمال به قم و آشتیان، از طرف جنوب به اصفهان و گلپایگان، از طرف غرب به خمین و اراک و از طرف شرق به دلیجان محدود می‌باشد. این شهر به واسطه مزارع بزرگ پرورش گل، نبود آلودگی هوا به القابی مانند هلند ایران و بهشت افسانه‌ای و شهر گل ها شهرت یافته‌است. محلات به عنوان بزرگ‌ترین شهرستان کشور از لحاظ سطح زیرکشت گل، مهد پرورش گل و گیاهان زینتی در کشور، پایلوت گل‌کاری کشور است و رتبه اول را از لحاظ تنوع تولید گل در کشور داراست. محلات دارای منابع متعدد و غنی معادن سنگ زینتی،معادن سنگ تراورتن و مرمریت میباشد که از لحاظ کیفیت در دنیا کم نظیر است.

محلات از نظر اشتغالهای کوچک مانند تولید گل و گیاه - تولید پوشاک - صنعت حمل و نقل (بیش از 300دستگاه تریلر حمل سنگ) موقعیت بسیار خوبی دارد و قابل مطالعه و الگو برداری برای سایر مناطق کشور با درنظر گرفتن آمایش و استعدادهای هر منطقه می باشد.براساس آمارهای رسمی صادرات غیر نفتی از شهرستان محلات با صادرات 2 استان کمتر توسعه یافته کشور برابر می باشد.

هلند ایران

شهرستان 50‌هزار نفری محلات در استان مرکزی قرار گرفته و سالیان سال است که به‌عنوان هلند ایران نامگذاری شده است. علت نامگذاری این شهرستان به‌عنوان هلند ایران به سال 1300 شمسی بر‌می‌گردد که در این منطقه گل‌کاری و پرورش گل به‌عنوان یک صنعت در‌این منطقه از ایران شروع شد.به گفته کارشناسان یکی از دلایل توسعه گل و گیاه در این منطقه اعتدال نسبی آب و هوا و دور بودن از تغییرات و تنش‌های شدید طبیعی در طول 4 فصل سال است ؛ طوری که برخی محصولات گل‌کاری این منطقه بر تولیدات کشور هلند نیز برتری دارد. محلات در حال حاضر نیز مهد پرورش گل‌های زیبا در کشور و حتی می‌توان گفت در دنیاست و اکنون هرشهروند محلاتی در کنار فعالیت‌هایی که دارد به گل‌کاری نیز می‌پردازد، به‌طوری که اگر شغل اولشان نباشد حتما شغل دوم هست و فوت و فن این کار را به‌عنوان یک ارث به نسل‌های دیگر خود منتقل می‌کنند. اما این صنعت قدیمی این روز‌ها با مشکلات گوناگون شامل حضور دلالان در بازارگل، مشکلات حمل‌ونقل، صادرات، فراوری، بسته‌بندی و.... روبه‌روست.

یوسفی، نماینده مردم شهرستان محلات در مجلس شورای اسلامی درباره مشکلات گل‌کاران می‌گوید: تعیین نکردن بودجه مناسب برای فعالیت گل‌کاران یکی از مهم‌ترین مشکلات گل‌کاران این شهرستان است که موجب از دست دادن همین اشتغال دائم در شهرستان می‌شود.او نبود هماهنگی بین وزارتخانه‌های کشاورزی، تعاون و بازرگانی را موجب حجم کم صادرات گل به خارج از کشور عنوان می‌کند و می‌افزاید: در سال گذشته معاون وزیر بازرگانی، قول‌هایی برای برطرف شدن مشکلات صادرات گل را داد که متأسفانه تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

مقالات مرتبط


  سقف های ایران از دید گردشگر فرانسوی

  بررسی‌ها و کاوش‌های باستانشناسی حکایت از آن دارد که سابقه معماری ایران به حدود هزاره هفتم قبل از میلاد می‌رسد. شاید در دهه های گذشته ، ایران توریست های محدودی را می دید و افراد کمی از زیبایی های این کشور خبر داشتند. اما اخیرا ‏تعداد این توریست ها افزایش یافته و هر یک از آنها تصاویری یه یاد ماندنی از ایران در سایتهای مختلف منتشر می کنند.‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏

  روستایی نیمه ایرانی- نیمه اروپایی در تهران

  بدون شک عجیب‌ترین روستای ایران روستای زرگر است.اهالی این روستا هم ‌ایرانی‌اند هم اروپایی، هم فارسی می‌دانند هم ترکی؛ صورتشان هم شبیه آریایی‌هاست.مردم روستای «زرگر» زبان مادری‌شان «رومانو» است.

  وضعیت هتل های ایران بهتر از هتل های پاریس است

  نشست اطلاع رسانی درباره دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در حالی برگزار شد که یکی از فعالان بخش خصوصی اعلام کرد هتل های ایران نسبت به هتل های پاریس در وضعیت بهتری قرار دارند.