logo

شماره پشتیبانی :85524-021

سفر و فواید آن از دیدگاه اسلام

96/2/2

مسافرت کنید تا سالم باشید و مسافرت کنید تا به درآمد برسید.

شاهین گشت: اسلام درباره سفرهای جهت دار و رشد آوری که وجدان را بیدار و عقل را شکوفا می کند، سفارشاتی دارد که نمونه های آن را در آیات مکرر قرآن می یابیم.

در سفر، تعلیم و تعلّم و کسب تجربه و آشنایی با عادت و رسوم و فرهنگ های دیگر و تفکر و چاره اندیشی های امت ها در پیشگیری از حوادث و داد و ستد و سود بردن و سود رساندن و رفع اندوه و ختسگی و رسیدن به یک سری پاداش های الهی و رشد و تکامل معنوی و. .. نهفته است. و از طرفی برای مسافر تسهیلاتی چون: نصف شدن نماز، روزه نگرفتن و استجابت دعا، در نظر گرفته شده است. البته باید در انتخاب دقت شود، تا ضرری بر دین و نماز وارد نشود.

حضرت علی علیه السلام می فرماید: لا یخرج الرجل فی سفر یخاف منه علی دینه و صلوته ، انسان به سفری که از آن بر دین و نمازش می ترسد نرود.

شاهین گشت

گوشه ای از اخلاق و آداب سفر

تنها و بدون همراه سفر کردن، مورد لعنت پیامبر صلی الله علیه و آله می باشد.

پس باید قبل از سفر، رفیق پیدا کند و بسیار بجاست که افراد خوش اخلاق را پیدا کند تا در طول راه مساله ای پیش نیاید و بعد از آن با همسفران خود همفکری و همکاری کند و از خود مخالفتی نشان ندهد، مگر در مورد خلاف و گناه.

درباره انتخاب منزل سفر، لقمان علیه السلام به فرزندش می فرماید:

منطقه ای را که سبزه زار و خوش منظر و آرام و نرم است انتخاب کن.

هنگام سفر انسان باید دوستان خود را از سفری که در پیش دارد آگاه سازد و آنان نیز هنگام بازگشت به دیدنش آیند.

و در روایت دیگر امام صادق علیه السلام فرمودند:

«إصحب مثلک»؛ با شخصی مثل خودت همراه باش.

در روایات برای سفر آدابی بیان شده، مانند:

دعاو صدقه هنگام مسافرت، سفارش بستگان به تقوا هنگام خروج از منزل، شوخی سالم با همسفران، مشورت با آنان، احترام بزرگترها و تسلیم تصمیمات دوستان بودن جز در گناه، همکاری و دلسوزی، بخشش و ایثار، تعیین مسئول و مدیر در مسیر راه، مراعات کردن حال کسانی که ضعیف یا بیمار هستند و یا در راه بیمار می شوند، برداشتن وسایل لازم از قبیل: لباس، اسلحه، سوزن، نخ، مسواک، ظرف آب و یک سری ادویه جات و وسایل لازم دیگر و سعی در رسیدن به منزل قبل از غروب، و فاصله نگرفتن از یکدیگر هنگام حرکت بطوری که همدیگر را نبینند، هدیه و سوغات آوردن، بازگو نکردن رنج ها و مشکلات سفر پس از بازگشت، و. .. که از نقل روایات آنها صرف نظر می کنیم.

منبع: حوزه

مقالات مرتبط


 • راهنمای کامل سفر به اربعین

  با توجه در پیش بودن ماه محرم، صفر و نیز ازدیاد سفر زائران به سرزمین عراق برای دیدار حرم امام مظلوم شیعیان و یاران باوفایشان، دفتر سخنگوی ناجا گزارش مبسوطی از کم و کیف سفر به عتبات عالیات را جهت آگاهی عموم مردم ارائه کرده است. برای اینکه رویداد عظیم اربعین حسینی در کمال برنامه ریزی، امنیت و... برگزار شود و زائران نهایت بهره مندی از این سفر معنوی را داشته باشند، تاکنون جلسات متعددی با ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط جهت هماهنگی و برگزاری هر چه باشکوه تر اربعین حسینی تشکیل شده است. چندی قبل، ستاد اربعین با حضور دستگاه‌های ذیربط در وزارت کشور برگزار و راهکارهایی جهت بهتر برگزار شدن کنگره عظیم اربعین امسال و رفع معایب و مشکلات سال قبل اعلام شد؛ همچنین جلساتی با کشور عراق در این رابطه برگزار شده است.

 • مزیت آیفون 7 جدید در زمینه سفر و گردشگری

  چهارشنبه گذشته اپل آیفون و ساعت هوشمند جدید خود را معرفی کرد. این شرکت که همیشه در معرفی تکنولوژی جدید و کارآمد در زندگی روزمره پیش‌رو بوده است، همیشه امکانات مناسبی را در گجت‌های خود برای مسافران و دوست‌داران طبیعت قرار داده است. در این مقاله قصد داریم ویژگی جدید آیفون و ساعت هوشمند جدید اپل را در زمینه سفر و گردشگری مورد بررسی قرار دهیم. با شاهین گشت همراه باشید.

 • با انجام این روش های کاربردی از هزینه سفرهای خود بکاهید

  به وسیله توصیه هایی که در ادامه می خوانید، میتوان از مخارج اضافی سفر کاسته و ضمن کسب یک تجربه خوب مسافرت، در عین حال سفر ارزان تری را داشته باشید.

 • راهنمای کامل ملزومات سفر

  اگر قصد دارید سفری دل چسب داشته باشید و تجیهیزات کاملی را داشته باشید، باید تمام مواردی که ما به شما خواهیم گفت را در نظر بگیرید و . مطمئنا شما هم دوست دارید از تک تک لحظات سفر لذت ببرید کوله سفر را ببندید و این بار همراه مجله گردشگری شاهین گشت با یک کوله‌بار پر از خاطره‌ی خوب از خانه برگردید.

 • نکات ضروری سفر جاده ای در زمستان

  در اینجا نکاتی را که لازم است در سفرهای جاده ای زمستانی رعایت کنید را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • با داشتن این ربات دیگر نگران حمل بار در سفر نباشید+تصاویر

  در اینجا با یک ربات جدید برای حمل بار اشنا می شویم، رباتی که مانند چمدان می توانید بارهایتان را داخلش قرار داده و آن را رها کنید تا به دنبال شما بیاید.