logo

شماره پشتیبانی :85524-021

بزرگ‌ترین سینمای روباز جهان | سفر به کردستان

استان کردستان به دلیل آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی بسیار در تعطیلات تابستان و نوروز میزبان گردشگران می باشد.کردستان سرزمین یکی از اصیل ترین اقوام ایرانی، طبیعت، تاریخ و فرهنگ است.

مسجد دارالاحسان (جامع)

گلدسته های این مسجد زیبا در همه جای شهر دیده می شود. این بنا که در دوران حکومت فتحعلیشاه ساخته شده، به لحاظ معماری از باارزش ترین مساجد کردستان است.

شاهین گشت

مسجد و زیارتگاه هاجرخاتون

طبق روایات، فرد مدفون در این امامزاده، خواهر امام رضا (ع) است که در مسیر سفر با برادر بزرگوارش در مسیر خراسان در کردستان درگذشته است. این بنا به دلیل استفاده از گچ‌بری، آیینه‌کاری و نقوش زیبای گل و گیاه، به بنایی ارزشمند تبدیل شده است.

شاهین گشت

بازار سرپوشیده سنندج

این بازار برای علاقه‌مندان به بناهای تاریخی و خرید جذاب خواهد بود. معماری بازار سنندج در دوران صفویه و به دستور شاه صفی ساخته شده است.

عمارت امجدالاشرف

این عمارت که از بناهای مشهور دوران قاجار می باشد دارای ویژگی‌هایی مثل حیاط سنگفرش، استخر، حمام و سالن تئاتر بسیار زیبایی است.

شاهین گشت

عمارت مشیر دیوان

این عمارت به تلاش میرزا یوسف مشیر دیوان ساخته شده است.عمارت مشیر دارای هفت حیاط با فواره‌های مجزا و در عین حال مرتبط با سایر فواره‌هاست و دروازه‌ی ورودی بسیار جذابی به نام «سردرب جلوخانی» دارد که به شکل نیم‌هشتی است.

شاهین گشت

شاهین گشت

عمارت سالار سعید (موزه سنندج)

عمارت سالار سعید که همزمان با سلطنت ناصرالدین شاه ساخته شد، به علت تزئینات گچ‌بری و آیینه‌کاری‌های زیبا، از زیباترین عمارات سنندج است.

شاهین گشت

شاهین گشت

حمام خان

حمام خان مربوط به دوره‌ی تاریخی قاجار است. معماری و کاشی‌کاری‌های ظریف این بنا همراه با آهکبری‌هلی گوشه‌ی حمام چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند.

شاهین گشت

مجموعه پارک تفریحی آبیدر

این پارک کوهستانی مشرف به شهر، دارای چندین باغ و باغ وحش است.پارک تفریحی آبیدر به گونه ای نماد این شهر می باشد.علت محبوبیت این مجموعه‌ی تفریحی نزدیکی آن به سنندج، ارتفاع آن و وجود چشمه‌های زیرزمینی فراوان است.

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

سینمای روباز پارک امیریه

این سینما که بزرگ‌ترین سینمای روباز جهان با ظرفیت ۱۰ هزار نفر است، در پارک جنگلی امیریه که یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های مجموعه‌ی آبیدر است، قرار دارد. در این سینما هر شب راس ساعت ۲۱ یک فیلم سینمایی به نمایش گذاشته می‌شود و بلیط آن رایگان است.

شاهین گشت

روستای تاریخی نگل

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی استان کردستان روستای نگل است و علت آن وجود قرآن نگل در این منطقه است. این قرآن که طبق باور مردم روستا یکی از چهار قرآن خطی است که در زمان خلیفه‌ی سوم نوشته شده و به چهار اقلیم دنیا فرستاده شده، در مسجد روستا نگهداری می‌شود.

شاهین گشت

شاهین گشت

پل تاریخی قشلاق

به این پل، سی و سه پل کردستان می‌‎گویند. پل قشلاق به سفارش شاه صفی ساخته شده، در گذر سال‌ها با وجود بودن در معرض باد و باران و قرار گرفتن در آب همچنان سالم و پابرجا باقی مانده است.

شاهین گشت

مریوان

شهر سردسیری مریوان علاوه بر زیبایی‌های طبیعی به علت مرکز خرید بودن از شهرت بسیار زیادی برخوردار است.

شاهین گشت

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار را دریاچه‌ی آب شیرین افسانه‌ای می نامند چرا که هیچ منشأ مشخصی برای گردآوری آب خود ندارد و سال‌هاست که به وسیله‌ی قطرات باران و چشمه‌های کف‌جوش، لبریز از آب است.

شاهین گشت

شاهین گشت

بازارچه مرزی مریوان

این بازارچه از بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین بازارهای غرب کشور است که در آن اجناس خارجی با قیمت‌های مناسب به مشتریان عرضه می گردد.

روستای پلکانی اورامان تخت

خانه‎‌های این روستا از سنگ و اغلب به شکل خشکه‌چین (یعنی بدون استفاده) از ملات ساخته شده‌اند و نوع معماری‌شان شبیه روستای ماسوله است به همین علت به آن هزارماسوله می‌گویند.

شاهین گشت

شاهین گشت

مقالات مرتبط


 • سقف های ایران از دید گردشگر فرانسوی

  بررسی‌ها و کاوش‌های باستانشناسی حکایت از آن دارد که سابقه معماری ایران به حدود هزاره هفتم قبل از میلاد می‌رسد. شاید در دهه های گذشته ، ایران توریست های محدودی را می دید و افراد کمی از زیبایی های این کشور خبر داشتند. اما اخیرا ‏تعداد این توریست ها افزایش یافته و هر یک از آنها تصاویری یه یاد ماندنی از ایران در سایتهای مختلف منتشر می کنند.‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏

 • روستایی نیمه ایرانی- نیمه اروپایی در تهران

  بدون شک عجیب‌ترین روستای ایران روستای زرگر است.اهالی این روستا هم ‌ایرانی‌اند هم اروپایی، هم فارسی می‌دانند هم ترکی؛ صورتشان هم شبیه آریایی‌هاست.مردم روستای «زرگر» زبان مادری‌شان «رومانو» است.

 • سفری شگفت انگیز به هلند ایران

  شهرستان 50‌هزار نفری محلات در استان مرکزی قرار گرفته و سالیان سال است که به‌عنوان هلند ایران نامگذاری شده است. علت نامگذاری این شهرستان به‌عنوان هلند ایران به سال 1300 شمسی بر‌می‌گردد که در این منطقه گل‌کاری و پرورش گل به‌عنوان یک صنعت در‌این منطقه از ایران شروع شد.

 • رسوم باستانی ایرانی ها | هزینه شب یلدا برای تازه دامادها

  با نزدیک شدن به شب یلدا برخی از تازه دامادها برای عروس خانم ها مراسم شب چله ای برگزاری می کنند و باتوجه به رسم و رسوم دیرینه در کنار تهیه هدیه، تزیین میوه و آجیل را نیز انجام می دهند که ممکن است هزینه بر باشد.