logo

شماره پشتیبانی :85524-021

سهم گردشگری کشاورزی در توسعه صنعت گردشگری کشور

بابک مغازه‌ای، کارشناس صنعت گردشگری می‌گوید: یکی از انواع مهم گردشگری در دنیا گردشگری کشاورزی یا گردشگری مزرعه است که این نوع گردشگری در بسیاری از کشورهای همسایه مانند ترکیه رونق یافته است.

95/4/22

شاهین گشت: گردشگری کشاورزی به عنوان یک منبع درآمد و اشتغال مکمل می‌تواند کمک حال کشاورزان باشد و تجربه فعالیت‌های کشاورزی را برای گردشگران ایجاد کند. در این باره، بابک مغازه‌ای، کارشناس صنعت گردشگری می‌گوید: یکی از انواع مهم گردشگری در دنیا گردشگری کشاورزی یا گردشگری مزرعه است که این نوع گردشگری در بسیاری از کشورهای همسایه مانند ترکیه رونق یافته است.

او می‌افزاید: گردشگری مزرعه یا کشاورزی نوعی از گردشگری است که در آن گردشگران به تعداد محدود به یک مزرعه یا محلی که به امور کشاورزی، باغبانی، گلکاری یا دامپروری وابسته است سفر و با خانواده کشاورز یک یا چند روز زندگی کرده و فعالیت‌های کشاورزی را تجربه می‌کنند، علاوه‌بر این در مزرعه و مکان اقامتی ساکنان مزرعه اقامت خواهند کرد.

مغازه‌ای با بیان اینکه گردشگران از غذاهای ارگانیک که از مزرعه تهیه شده استفاده می‌کنند، عنوان می‌کند: در ایران به دلیل نبود فضای مزرعه‌داری و متمرکز شدن مزرعه، دامداری و کشاورزی در روستاهای کشور، گردشگری کشاورزی با گردشگری روستایی همپوشانی دارد، در حالی که این دو مقوله با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارند. به گفته او در گردشگری کشاورزی تجربه فعالیت کشاورزی، مزرعه‌داری و دامپروری هدف سفر گردشگران است و بازدید از روستاها و اماکن اطراف آن مدنظر گردشگران نیست.

ین کارشناس گردشگری عنوان می‌کند: گردشگری کشاورزی درآمد به همراه دارد اما مکمل است که هم می‌تواند به معیشت و درآمد خانواده کمک کند و هم تشویقی باشد تا فعالیت کشاورزی و دامپروری بهتر انجام شود. علاوه‌بر این افرادی از خانواده که چندان نمی‌توانند به اقتصاد خانوار کمک کنند می‌توانند در ارائه خدمات به گردشگران کشاورزی فعالیت کنند و سودآوری داشته باشند. فعال کردن گردشگری کشاورزی می‌تواند صنایع وابسته به آن مانند صنایع‌دستی و تولید محصولات لبنی را نیز فعال کند که این امر منجر به افزایش درآمد خواهد شد.

او معتقد است گردشگری کشاورزی می‌تواند در گردشگری کشور و توسعه این صنعت سهم بزرگی داشته باشد. مغازه‌ای تصریح می‌کند: به دلیل تنوع اقلیمی و آب و هوایی و تنوع محصولات کشاورزی و دامپروری گردشگری کشاورزی بسیار درآمدزا و سودآور است و در صورت فعال شدن آن رشد سریعی را شاهد خواهیم بود. گردشگری کشاورزی با گردشگری روستایی عجین شده و می‌تواند بخش طبیعت‌گردی را نیز فعال کند.

اعلام حمایت وزارت جهاد کشاورزی:

وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه دست به‌کار شده و فعالیت‌هایی انجام می‌دهد. علاوه‌بر این اتاق بازرگانی ایران و کارگروه کشاورزی نیز از فعالیت‌های گردشگری کشاورزی حمایت می‌کنند. به گفته مغازه‌ای فعال شدن و رشد گردشگری کشاورزی می‌تواند در درآمدزایی، کاهش مهاجرت، بهبود شرایط اقتصادی روستاها و مردم بومی آنها موثر باشد.

لزوم حمایت گردشگران از کشاورزان:

در گردشگری کشاورزی، گردشگران می‌توانند کمک‌حال کشاورزان باشند و با خرید محصولات آنها و پرداخت هزینه‌هایی برای اقامت و غذا به معیشت آنان کمک کنند. عضو کمیسیون آب، محیط‌زیست و اقتصاد سبز اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اگر گردشگری کشاورزی به درستی مدیریت شود برای کشاورزان، اقتصاد روستا و مردم بومی منطقه درآمدزایی و سود مناسبی به همراه خواهد داشت تصریح می‌کند: در روستاها علاوه بر فعالیت‌های کشاورزی و دامپروری برنامه‌هایی مانند مراسم آیینی، جشنواره‌هایی برای درو، خرمن‌کوبی، برداشت محصول برگزار می‌شود که از تاریخ باستان به یادگار مانده‌اند. با برنامه‌ریزی این آیین‌ها می‌توان تورهایی ویژه بازدید از این مراسم برگزار و برای گردشگری کشور و مردم بومی روستا زمینه درآمدزایی را فراهم کرد.

گردشگری کشاورزی نیازمند ارائه آموزش است:

میرقاسمی درباره میزان فعالیت گردشگری کشاورزی در ایران عنوان می‌کند: گردشگری کشاورزی در ایران فعال نیست و پیشنهادهایی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی ایران به سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور ارائه شده اما مورد استقبال این سازمان واقع نشده است. این کارشناس گردشگری با بیان اینکه فعال شدن گردشگری کشاورزی نیازمند ارائه آموزش است اظهار می‌کند: گردشگران باید به فرهنگ روستاییان احترام بگذارند، در فعالیت‌های کشاورزی خود به کشاورزان ضرر وارد نکنند و محصولات را از بین نبرند. به روستاییان نیز باید آموزش‌هایی ارائه شود تا بدانند چگونه با گردشگران برخورد کنند. در مجموع گردشگری کشاورزی باید مدیریت مناسبی داشته باشد.

صمت

pic110035210001

مقالات مرتبط


  جاذبه‌های گردشگری تفریحی ایران نمی‌تواند تایلندی را جذب کند

  تایلند سالانه مقصد سفر ۸۸ هزار ایرانی است. این در حالی است که به عقیده برخی کارشناسان سالانه کمتر از ۲ هزار و ۵۰۰ تایلندی به ایران سفر می‌کنند، اما به نظر می‌رسد موازنه گردشگری منفی بین دو کشور در حال بهبود است.

  ساخت قایق تفریحی و گردشگری + تصاویر

  مخترع بلژیکی قایق تفریحی و گردشگری طراحی و ساخته که توانسته کمکی چشم گیری به ورزشکاران و گردشگران علاقه مند به قایق رانی کند. در ادامه تصاویر مربوط به این قایق را مشاهده خواهید کرد.

  آیا فرش قرمز برای سرمایه گذاران صنعت گردشگری پهن می شود؟!

  اگرچه گردشگری در ایران پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های فراوانی دارد و صنعت گردشگری به صورت بالقوه می‌تواند رشد و توسعه داشته باشد اما کارشناسان معتقدند برای تحقق این موضوع باید برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کرد. کشورهایی که جذابیت‌های طبیعی و تاریخی فراوانی دارند فرصت خوبی برای بدست آوردن ثروت بیشتر از طریق جذب گردشگر خارجی دارند و در این میان ایران با داشتن رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی می‌تواند بهره خوبی از شرایط موجود ببرد.