logo

شماره پشتیبانی :85524-021

شهر ممنوعه | چین

97/3/19

شهر ممنوعه یا کاخ-موزه گوگانگ (Gugong) بنابه روایتی بزرگترین و محافظت شده‌ترین کاخ کشور چین است. این قصرِ باشکوه در شهر پکن و در شمال میدان تینانمن (Tinanmen) امروزی قرار دارد.
این کاخ محل اقامت امپراتوران سلسله مینگ (۱۳۶۸-۱۶۴۴) و سلسله چینگ (۱۶۴۴-۱۹۱۱) بود که این مجموعه قصر شاهد حکومت ۲۴ تن از امپراتوران چین در دوره‌های مختلف بوده است. شهر ممنوعه را می‌توان جزو ۵ کاخ مشهور دنیا دانست که در اساطیر چین این کاخ را جایگاه خدایان می‌دانستند و مردم عادی اجازه بازدید از این کاخ را به هیچ وجه نداشتند. وسعت این مجموعه حدودا ۷۴ هکتار می‌باشد و خندقی با عمق ۶متر دور تا دور آن را در بر گرفته است. کاخ-موزه گوگانگ شکلی مستطیل گونه دارد و دیوارهای آن حدودا ۶٫۵متر ارتفاع دارد. شهر ممنوعه در مجموع شامل ۹۸۰ ساختمان و ۸۷۰۷ اتاق است. ۴ برج بزرگ با سقف‌های حیرت انگیز و زیبا در چهار گوشه مستطیل قرار دارند. ورودی اصلی در میدان دروازه تینانمن قرار گرفته است. قصر به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم ‌شده که اندرونی جایگاه سلاطین و بزرگان و بیرونی جایگاه کارگران و زیردستان بوده همچنین در درون قصر جوی آبی جریان دارد که ۵ پل با کنده‌کاری زیبا طرفین را به هم متصل می‌کند. امروزه این شهر برای بازدید عموم آزاد می باشد و افرادی مسلط به چندین زبان برای کمک‌رسانی و راهنمایی گردشگران قرار داده شده اند.

شاهین گشت
شهر ممنوعه یا کاخ-موزه گوگانگ
یکی از اتاق‌های شهر ممنوعه بزرگترین ساختمان چوبی کشور چین به حساب می آید ازین رو شهرت فراوانی دارد و این اتاق برای امور بخصوصی استفاده می‌شُد. سقف این اتاق با نقاشی‌های اژدها و دیگر نمادهای مشهو چینی تزئین شده است. در تمام اشکال معماری این اتاق نمادها و اصول مذهبی و فلسفی و کیهان‌شناسی چینی دیده می شود که قدمت و فرهنگی چند هزار ساله دارد.

تاریخچه شهر ممنوعه
ساخت‌ و ساز کاخ از سال ۱۴۰۶ توسط یونگل از سلسله مینگ آغاز شد و تقریبا ۱ میلیون کارگر بطور شبانه‌روز مشغول کار بودند که اتمام آن حدود ۱۵ سال زمان برد همچنین برای ساخت کاخ از مصالحی نظیر نوعی چوب بسیار نفیس چینی، بلوک‌های مرمر اعلا و آجرهای طلایی استفاده شده است.