logo

شماره پشتیبانی :85524-021

صدور نخستین کارت‌ ارزی خروج از ایران

96/12/16

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از صدور اولین کارت‌ ارزی خروج از ایران برای معاون اول رئیس‌جمهور خبر داد.

مونسان عنوان کرد: هم‌اکنون گردشگران خروجی از ایران، دلار و یورو را از کشور خارج می‌کنند و این فشار سنگینی به بدنه بانکی و ارزی کشور وارد می‌کند. پس تلاش شد تا کارت ارزی بین المللی برای خروج از کشور ایجاد شود، تا مسافران خارج از کشور برای خروج، به‌جای دلار و یورو از کارت‌های ارزی بین المللی استفاده کنند که این مسئله برای دولت بسیار مهم است.

علی اصغر مونسان با تشریح مباحث مختلف حوزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در توضیح مشکل فعال نبودن کارت‌های ارزی بین المللی مانند ویزاکارت و مسترکارت در کشور اظهار داشت: متأسفانه کارت‌های VISA Card و Master Card هر دو آمریکایی هستند و با ما همراهی نمی‌کنند و حتی بعد از برجام نیز این همکاری رخ نداد.

علی اصغر مونسان به تشریح طرحی مشترک با بانک مرکزی برای اهدای کارت ریالی به گردشگران خارجی در قبال ارزهای آنان پرداخت. وی تصریح کرد: هم اکنون در تلاش هستیم تا یک فرمولی ایجاد کنیم تا زمانیکه گردشگر خارجی وارد فرودگاه امام در ایران می‌شود ما ارز آنها را تحویل بگیریم و به آنها کارت ریالی بدهیم و توریست بتواند هزینه‌ و خریدهای خود را با آن کارت انجام دهد و در بازگشت و در زمان خروج از ایران، مابقی ارز به گردشگر خارجی برگردانده شود.

شاهین گشت

منبع : خبرگزاری تنسیم