logo

شماره پشتیبانی :85524-021

صربستان؛ جواهر کشف نشده

اگر كشورهاى اروپايى را از نظر جذابيت چشم اندازهاى طبيعى رد ه بندى كنيم، صربستان در يكى از رتبه هاى برتر قرار مى گيرد. اين كشور زيبا با علفزارهاى بى انتهاى آلپى، جنگل هاى وسيع غيرقابل نفوذ و بكر، غارهاى سنگ آهكى خيره كننده، درياچه هاى كوهستانى، چشمه هاى آبگرم و تپه هاى سرسبز و چشم نواز، بهشت عاشقان طبيعت و مقصد بى نظيرى براى دوستداران طبيعت گردى و تماشاى حيات وحش به شمار مى آيد.اگر كشورهاى اروپايى را از نظر جذابيت چشم اندازهاى طبيعى رد ه بندى كنيم،

صربستان در يكى از رتبه هاى برتر قرار مى گيرد. اين كشور زيبا با علفزارهاى بى انتهاى آلپى، جنگل هاى وسيع غيرقابل نفوذ و بكر، غارهاى سنگ آهكى خيره كننده، درياچه هاى كوهستانى، چشمه هاى آبگرم و تپه هاى سرسبز و چشم نواز، بهشت عاشقان طبيعت و مقصد بى نظيرى براى دوستداران طبيعت گردى و تماشاى حيات وحش به شمار مى آيد. صربستان براى گردشگران زياد شناخته شده نيست و نام آن در سايه تاريك تاريخچه اى از خشونت هاى قومى و نسل كشى قرار گرفته است، ولى اين كشور زيبا در شرق اروپا دلايل زيادى براى جذب گردشگر دارد؛ ازجمله غذاهاى محلى بى نظير، هزينه هاىپايين، مناطق روستايى بسيار چشم نواز، زندگى شهرى پرجنب وجوش، انواع اقامتگا ه هابا محدوده قيمت متنوع و امنيت كامل براى مسافران.

بلگراد:

بلگراد، پايتخت و بزرگ ترين شهر كشور صربستان و به معنى شهر سفيد است. اين شهر داراى پيشينه تاريخى و فرهنگى غنى به جامانده از تمدن هاى رومى با حدود 1800 سال قدمت است. نقاط قديمي و مركز شهر آميز هاي از سبك وسياق كشورهاي شرقي و متعلق به دوران رنسانس را دارد. جالب تر آن است كه مى توان معماري اسلامي را در بناهاي قديمي و مذهبي و اسامي تركي خيابانها را در بافت قديمي شهر ديد. شهرى پر از زندگى است كه رسماً از سال 1918 پايتخت كشور يوگسلاوي شد. خيابان هاى اين شهر، هميشه سرشار از مردمى است كه در حال قدم زدن هستند. در سرتاسر بلگراد مى توان كافهاى دنج و دلپذير پيدا كرد و از بودن در اين شهر زيبا لذت با مغازه ها و KnezMihailova برد. خيابان كافه هاى بى شمارش يكى از مكا نهاى محبوب براى گردشگران به حساب مىآيد. در حال حاضر بلگراد يك شهر مدرن با جاذب ههاى بى شمار براى گردشگران است؛ ازجمله موزه ها و نمايشگاه هاى هنرى ديدنى، تعداد زيادى كافه و رستوران، گالرى، كتاب فروشى و فروشگاه پوشاك و زيورآلات.

اين شهر در محل تقاطع رودخانه هاى دانوب و ساوا قرار دارد و لبريزاز انرژى جوانى و موسيقى و آماده استقبال ازگردشگران است. بلگراد در فهرست ميراث تاريخى و جغرافيايى بى نظير جهان قرار دارد و بر پايه افسانه روم،نخستين پادشاه بنيان گذار امپراتورى روم، رمو و برادرش رمولوس بوده اند كه پس از دورشدن از دامن مادر در اين مكان توسط يك گرگ پرورش يافتند و بعدها تمدن روم را بنا كردند . گفته مى شود كه حتى چهل قرن پيش از بناشدن تمدن اوليه روم به دست اين دو برادر، نشانه هايى از اسكان بشر در اين منطقه وجود داشته است.

قلعه کاله مگدان:

قلعه کاله مگدان: از نقاط مهم توریستی شهر می توان به قلعه کاله مگدان و قلعه هاي اطرافش اشاره كرد. جذاب تر از آن، مجسمه برنزي كه سمبل شهر بلگراد است، بر ستوني در كال همگدان قرار دارد و روي مجسمه به طرف تقاطع دو رودخانه ساوا و دانوب است. اين قلعه، قديمى ترين بخش و هسته اصلى بلگراد به حساب مى آيد. تا چند قرن پيش مردم اين شهر در حفاظ ديوارهاى قلعه روزگار مى گذراندند و به همين دليل قلعه كال همگدان تمام تاريخ بلگراد را در سينه دارد . برخى از منابع تاريخى قدمت ساخت كهن ترين بناى موجود در قلعه را تا 300 سال قبل از ميلاد حضرت مسيح نيز عنوان كرد ه اند.

آتن صربستان نوى ساد دومين شهر بزرگ صربستان در 90 كيلومترى شمال غرب بلگراد واقع شده است. اين شهر زيبا و تاريخى كه در كناره رودخانه دانوب آرام گرفته، براى ساليان دراز مركز مذهبى و فرهنگى مردم صربستان نيز شهرت آتن صربستان بوده، به طورى كه به يافته است. در نزديكي مرز مجارستان قرار نوي ساد دارد. بدين لحاظ مجارها در تركيب قومي اين شهر نسبت به ديگر مناطق صربستان از درصد بالايي برخوردارند. چرخه اقتصادي اين شهر بر محورهاي كشاورزي و صنعت مي چرخد. مزارع كشت ذرت در وسعت زياد، كارخانه هاي توليد برق، چيني سازي و ماشين سازي، شيريني پزي، تجهيزات الكترونيكي و... از مراكز مهم اقتصادي اين شهر است.

واق عشدن نويساد در مسير ترانزيت بلگراد به بوداپست پايتخت كشور مجارستا ن از ديگر دلايل رونق شهر محسوب مى شود. اين شهر نيز مانند اكثر شهرهاي صربستان داراي يك مسجد قديمي است كه مسلمانان فرايض ديني خود را در آنجا به جاي مي آورند.

شاهین گشت

مونت هنگرو؛ گيلان مديترانه

شايد شهرهاى مونته نگرو يش از حد قديمى باشند و شما را به ياد شهرهاى قرون وسطى بيندازند، اما طبيعت اين كشور چيزى بسيار بيشتر براى ارائه دارد، شايد بهترين طبيعت در نوع خود براى ايرانى ها، مونته نگرو مقصد آشنايى نيست، اما چه بسيار نويسندگان و شاعرانى كه در فضاى طبيعى و زيباى اين كشور كوچك به سر شوق آمده و ديگران را به غزل هايى عاشقانه مهمان كرد ه اند. اگر به زبان اسلاو مسلط باشيد، خواهيد دانست كه نام كشور مونته نگرو، به معناى كوه سياه است. كوه و صخره، بزر گترين خصلت جغرافيايى كشور سرسبزى است كه چند سال پيش، از صربستان جدا شد.

مونته نگرو 620 هزار نفر جمعيت دارد و يكى از كم جمعيت ترين هاى جهان است، اما وقتى سخن از اين كشور به ميان مى آيد، همه به ياد چشم اندازهاى استثنايى اش مى افتند؛ سرزمينى كه درياى آدرياتيك محاصره اش كرده و سرسبزى بيشترى به آن بخشيده است. مردم اين قسمت از اروپا چندان ثروتمند نيستند، اما با سخت كوشى به زندگى ادامه م ىدهند. مونت هنگرويى ها كه يكى از درآمدهاى اصلى شان توريسم است، پنج منطقه اصلى را به توريست ها پيشنهاد م ىكنند؛ از درياچه اسكاداراسكو در پارك ملى تا بندر مونته نگرو در تيوات.

يك مقصد مهم ديگر هم سن استفان واقع در بودوار است. مونته نگرو چهار پارك ملى دارد كه زيباترين آنها پارك ملى است در شهر پودگريكا كه در فاصله 20 دقيقه اى درياى آدرياتيك قرار دارد؛ مركزى براى سياحت، كمپينگ، ورزش و هر تفريح طبيعى موجود. اينجا جايى است كه معمارى سنتى، در كنار مدرنيته قابل دسترس با هم عكس يادگارى مى گيرند. ساختمان ها در سطح شهر غالبا بلندند و معابر با سنگ فرش، مفروش . قدم زدن در كوچه هاى تنگ شهر لذت خاصى دارد. منظره هايى شبيه به استان گيلان خودمان در اين شهر فراوان ديده مى شود؛ گرچه معمارى خانه ها بلندتر از نمونه ايرانى است. خيلى از توريست ها فقط به خاطر غذاى دريايى به مونت هنگرو مى روند. اين كشور علاوه بر مكانى براى تفريح، محلى خاص براى تقويت قواى مونته نگرو يوگا درجسم و روح است . در واقع، بهشتى كوچك براى كسانى است كه با تور يوگا مى توانند از زيبايى هاى گردشگران از مواردى نظير منظره هاى بكر، تلاقى هويت ، مونته نگرو آن لذت ببرند . در تور يوگاى فرهنگى و اروپايى و ظرافت معمارى لذت مى برند. در چنين محيطى، يادگيرى و اجراى فنون يوگا بسيار مفيد و موثر است . در واقع، گردشگران در اين محيط از مشكلات فردى فارغ شده و به راحتى بر آسانا متمركز مى شوند. حتى مدرسان در طول جلسه هاى چند ساعته، بر روى يكايك افراد متمركز شده و آنها را راهنمايى مى كنند. پس از اين تور، افراد تحت تاثير قدرت جادويى يوگا با روحى آرام، ذهنى آسوده و جسمى ورزيده به كشور خود بازمى گردند.

در ادامه تصاویر زیبا و دیدینی از کشور صربستان را مشاهده می کنیم:

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

شاهین گشت

مقالات مرتبط


    بلغارستان مقصد جدید گردشگران ایرانی

    بلغارستان جزو مقاصد جدید گردشگران ایرانی به شمار می‌آید که پس از کودتای ترکیه و اعمال ممنوعیت سفر، در بازار ایران تا حدی شکفته شد؛ اما نگرانی‌هایی از بابت تکرار آسیب‌ها و سوءاستفاده‌هایی که قبلا در مقاصدی چون ترکیه متوجه مسافران ایرانی شده وجود دارد

    جشن روز مردگان در مکزیک + عکس

    جشنواره «روز مردگان» (Day of the Dead) مثل هر سال در سراسر مکزیک برگزار شد.