logo

شماره پشتیبانی :85524-021

صنعت گردشگری ایران همانند چاه های نفت 60 سال گذشته است

مهم ترین مسئله کمبود هتل های مناسب است که براساس گزارش شورای رقابت پذیری سفر و گردشگری مجمع جهانی اقتصاد، ایران برحسب شاخص زیرساخت خدمات گردشگری وضعیت مطلوبی ندارد و در رتبه 119 از میان 141 کشور قرار گرفته است.

95/7/7

شاهین گشت: غلامحیدر ابراهیم بای سلامی دبیر همایش و عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست خبری با اشاره به مشکل و مسئله اصلی در توسعه صنعت گردشگری ایران اظهار داشت: مهم ترین مسئله کمبود هتل های مناسب است که براساس گزارش شورای رقابت پذیری سفر و گردشگری مجمع جهانی اقتصاد، ایران برحسب شاخص زیرساخت خدمات گردشگری وضعیت مطلوبی ندارد و در رتبه 119 از میان 141 کشور قرار گرفته است.

وی ادامه داد: از نظر شاخص تعداد اتاق هتل برحسب هر 100 نفر که یکی از ارکان شاخص پیشین است، رتبه 113 را در میان 141 کشور دارد این شاخص برای عربستان 37، ترکیه 63، امارات 34 و مالزی 47 است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در کشور 1038 هتل وجود دارد و فقط 3 درصد آنها چهار و پنج ستاره است، یادآور شد: در برنامه چهارم توسعه رشد میزان تخت ها 33 درصد بوده و در برنامه پنجم میزان آن به 2 درصد کاهش یافت. برحسب مطالعات ملی، توسعه گردشگری در سال 82 ایران به 562 هتل نیاز دارد. با این وجود برحسب بندهای سیاست های کلی برنامه ششم ایران گردان خارجی باید به 5 برابر وضعیت کنونی افزایش یابند که براین اساس 400 هتل چهار و پنج ستاره نیاز است که البته برخی شرکت های خارجی اعلام می کنند، نیاز ایران بیش از 770 هتل چهار و پنج ستاره است.

ابراهیم بای سلامی با بیان اینکه در لایحه برنامه ششم توسعه پیش بینی شده 270 هتل چهار و پنج ستاره ساخته شود، گفت: هم اکنون 124 هتل در حال ساخت است. همچنین پروژه های متعددی در استان ها در جریان بوده و با استقبال مسئولان استانی روبه رو شده است و حدود 174 پروژه در این راستا مطالعات و فرایندهای کاری خود را طی می کند. وی با اشاره به طرح 100 هتل و 100 کسب و کار این موضوع را یک راهبرد برای توسعه صنعت گردشگری دانست و افزود: هلدینگ گردشگری تأمین اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی به عنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی غیر دولتی می تواند با جلب اعتماد کارآفرینان و مشارکت های شرکت های داخلی و خارجی در فرایند توسعه این صنعت مشارکت مؤثر داشته باشد.

به گفته دبیر همایش بین المللی، سرمایه گذاری در صنعت گردشگری در حال حاضر کمتر از 120 هتل کشور چهار و پنج ستاره است و به دلیل رکود این صنعت نیز با رکود همراه بوده، بنابراین باید با توسعه فعالیت ها و هتل سازی از تقاضامحوری به سمت عرضه محوری برویم. رشد 8 تا 9 درصدی گردشگری در سال های اخیر نیز نمی تواند پاسخگوی گردشگران باشد، زیرا هتل مناسب نداریم و کمبود و شکاف بین عرضه و تقاضا وجود دارد باید امکانات رفاهی گردشگران را ترغیب به سفر کند و افزایش عرضه منجر به کاهش قیمت ها شود.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه نمی توان با روش های سنتی صنعت گردشگر راه انداخت، گفت: مطالعاتی صورت گرفته تا مبتنی بر آمایش سرزمین و عدالت هتل ها و خدمات گردشگری ایجاد شود. همچنین در این راستا 11 مهرماه با حضور معاون اول رئیس جمهور از این پروژه ها رونمایی خواهد شد. وی این حرف که گفته می شود پس از برجام از ایران استقبال نشده است، را دروغ محض دانست و گفت: حتی از سرمایه گذاران آمریکایی نیز پیشنهاد داریم.

ابراهیم بای سلامی با بیان اینکه اکنون هتل پنج ستاره خالی نداریم، عنوان کرد: تا قبل از شرایط فعلی هتل ها با 30 درصد ظرفیت کار می کردند که اکنون با بیش از 60 درصد مشغول فعالیت هستند. وی در مورد ارز آوری صنعت گردشگری تصریح کرد: در حال حاضر ارزآوری گردشگران در کشور بین 800 تا 1000 دلار برآورد می شود، در حالی که استاندارد جهانی آن 1500 دلار است. همچنین براساس آمارها 5 میلیون گردشگر از کشورهای همسایه و دیگر نقاط دنیا داریم که تنها 250 هزار نفر از آنها برای ایران ارزآور هستند و هیچ کشور اروپایی در رتبه اول ورود گردشگر به کشور نیستند.

دبیر همایش بین المللی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری افزود: در مطالعاتی که وجود داشت، عنوان شده بود، گردشگران هندی روزی یک دلار در ایران هزینه می کنند و به جای هتل از زائرسرا در شهرهای زیارتی و با تخم مرغ و نان به جای رستوران استفاده می کنند. باید به دنبال گردشگرانی برویم که ارزآوری بیشتری داشته باشد که این موضوع نیازمند توسعه زیرساخت ها است. در حال حاضر صنعت گردشگری مثل چاه های نفت ما مربوط به 60 سال گذشته است.

برای مشاهده تورهای داخلی اینجا کلیک کنید.

shahin gasht

منبع: فارس

pic152035210001

مقالات مرتبط


 • رونمایی از گواهینامه گردشگری حلال

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: برای اولین بار گواهینامه گردشگری حلال فردا در مشهد رونمایی خواهد شد.

 • اهمیت فیلم و سینما در بازاریابی گردشگری

  گردشگری فیلم یک نمونه خاص از گردشگری رسانه محور است که بینندگان را ترغیب می کند حین یا بعد از تولید، از مکان های نمایش داده شده در یک فیلم داستانی بلند یا یک تولید تلویزیونی بازدید کنند.

 • ۱۸ هزار سند و مدرک میراث فرهنگی و گردشگری گم شد

  خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که ۴۷ هزار جلد کتاب و اسناد مربوط به کاوش‌های باستان‌شناسی و نقشه‌های اوزالیدی از بناهای باستانی به همراه هزاران قطعه عکس‌های تاریخی مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور به یغما رفت و نابود شد،

 • مزیت آیفون 7 جدید در زمینه سفر و گردشگری

  چهارشنبه گذشته اپل آیفون و ساعت هوشمند جدید خود را معرفی کرد. این شرکت که همیشه در معرفی تکنولوژی جدید و کارآمد در زندگی روزمره پیش‌رو بوده است، همیشه امکانات مناسبی را در گجت‌های خود برای مسافران و دوست‌داران طبیعت قرار داده است. در این مقاله قصد داریم ویژگی جدید آیفون و ساعت هوشمند جدید اپل را در زمینه سفر و گردشگری مورد بررسی قرار دهیم. با شاهین گشت همراه باشید.

 • مطلب خواندنی از گردشگری به زبان رویا نونهالی

  رویا نونهالی را بیشتر به عنوان بازیگر می‌شناسیم. اما سفرهای متعددی که به بهانه کار و اکتشاف و تجربه و تفریح انجام داده، از او یک هنرمند-مسافر ساخته است. به بهانه انتشار شماره اول فصلنامه گیلگمش (که من در شورای سیاستگذاری و سردبیری‌اش همکاری می‌کنم) با رویا نونهالی (و همسرش رامین فاروقی) گفت‌وگویی حول موضوع سفر انجام دادیم که سطور زیر متن گفت‌وگوی منتشر شده با نونهالی در گیلگمش است. گفت‌وگوی جذابی از کار درآمده و پیشنهاد می‌کنم خواندنش را از دست ندهید.