logo

شماره پشتیبانی :85524-021

هنوز منابع مرجعی به زبان فارسی در حوزه صنعت هتلداری تدوین نشده است

بیشتر از 10 سال است که رشته مدیریت هتلداری به صورت آکادمیک در دانشگاه های سراسری و آزاد کشور تدریس می شود، اما هنوز منابع مرجعی به زبان فارسی در حوزه صنعت هتلداری تدوین یا ترجمه نشده است.

95/10/9

شاهین گشت: بیشتر از 10 سال است که رشته مدیریت هتلداری به صورت آکادمیک در دانشگاه های سراسری و آزاد کشور تدریس می شود. پیش تر نیز انواع رشته های مختلف هتلداری در هنرستان های فنی و حرفه ای کشور راه اندازی شده بود. اما با گذشت این همه سال همچنان این رشته ها با کمبود منابع مواجه هستند و در یک جمله هنوز منابع مرجعی به زبان فارسی در حوزه صنعت هتلداری تدوین یا ترجمه نشده است.

کتاب های موجود نیز آنطور که باید و شاید قابل اعتماد و استناد نیستند و دانش آموزان و دانشجویان همچنان به جزوه هایی که اساتید در اختیارشان قرار می دهند، وابسته هستند. برخی آموزشگاه های آزاد و حتی هتل ها نیز در طی سال های گذشته کتاب هایی را به نام خود منتشر کرده اند که بیشتر جنبه تبلیغی داشته تا آموزشی و از ارزش علمی بسیار پایینی برخوردار بوده اند.

نبود کتاب های مرجع یکی از دلایل غیراستاندارد بودن بسیاری از مراکز اقامتی و ناآگاهی پرسنلی شده که درست و حرفه ای آموزش ندیده اند. با توجه به اینکه هر دانش آموخته ای در این حوزه تنها از دانش، نظرات و تجربیات استاتید خود بهره برده است، چند دستگی گیج کننده ای در میان پرسنل هتل ها دیده می شود چرا که هر یک در یک موسسه یا آموزشگاه یا حتی دانشگاه متفاوت از دیگری تحصیل کرده است.

البته باید به این مسئله نیز توجه کرد که بیشتر دانش آموختگان خود در این زمینه پویا نبوده اند و نتوانستند به صورت خودجوش به دنبال منابع خارجی رفته و سعی کنند از منابع مرجع و استانداردهای جهانی بهره ببرند. در طول نمایشگاه های کتاب که هر ساله در کشور برگزار می شود نیز متاسفانه کتاب های مرجع و مفید در حوزه هتلداری و مدیریت هتلداری دیده نمی شود و اگر فردی قصد استفاده از این کتاب ها را داشته باشد محکوم به صرف هزینه های بالا جهت مطالعه آنلاین کتاب های در دسترس و یا خرید آنهاست که تحویلش در ایران هزینه ها را چند برابر هم می کند.

مسئله دیگر در خصوص کتاب های موجود ایستایی آنهاست. در حال حاضر فصل اول و دوم تمامی کتاب هایی که در حوزه هتلداری در ایران منتشر شده یک کپی نامرغوب است که به تعریف توریسم و انواع آن یا در نوع پیشرفته تر پرداختن به پیشینه هتلداری است که همگی اطلاعاتی ویکی پدیایی و بی ارزش است و فقط هدر دادن کاغذ و افزایش هزینه های چاپ است. در کتاب های حرفه ای دیگر پرداختن به چنین مواردی کاری عبث و بیهوده است که نشان از ناتوانی نویسنده یا نویسندگان دارد که تنها قصدشان قطورتر نشان دادن کتاب تولیدی شان است کتابی که عملا محتوای به درد بخوری ندارد!

shahin gasht

منبع: دنیای سفر

pic887676210001

مقالات مرتبط


    آیا فرش قرمز برای سرمایه گذاران صنعت گردشگری پهن می شود؟!

    اگرچه گردشگری در ایران پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های فراوانی دارد و صنعت گردشگری به صورت بالقوه می‌تواند رشد و توسعه داشته باشد اما کارشناسان معتقدند برای تحقق این موضوع باید برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کرد. کشورهایی که جذابیت‌های طبیعی و تاریخی فراوانی دارند فرصت خوبی برای بدست آوردن ثروت بیشتر از طریق جذب گردشگر خارجی دارند و در این میان ایران با داشتن رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی می‌تواند بهره خوبی از شرایط موجود ببرد.

    لالجین با در دست داشتن صنعت سفال جهانی شد

    لالجین شهر جهانی سفال و سرامیک بالاخره به حق برند جهانی را از آن خود کردبا حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، از المان سفالی «جهانی شدن لالجین» رونمایی شد.