logo

شماره پشتیبانی :85524-021

طراحی بیگانگان | صحرای نازکا

97/4/6

در نزدیکی پایتخت پرو صحرای عجیبی است که در دل آن خطوط بزرگ، متقاطع و نگاره‌های باستانی وسیعی وجود دارد.
خطوطی مرموز که شباهتی عجیب به فرودگاهی مدرن دارد. خطوط باستانی و اسرار آمیز نازکا، معمایی ۱۵۰۰ ساله می باشد که تا به حال کسی نتوانسته به قطع از راز آن پرده برداری کند. خطوطی که تنها از دیدی هوایی و از فاصله زیاد از سطح زمین امکان دیدن آنها وجود دارد. نازکا رازی قدیمی است که بسیاری آن را کار آدم فضایی‌ها می‌دانند و آن را واضح ترین مدرک وجود بیگانگان فضایی می‌شمارند. این صحرا در ۲۰۰ کیلومتری شمال شهر لیما، پایتخت پرو و در میان دره‌های نازکا ( گاهی ناسکا تلفظ می‌شود ) و اینکا قرار گرفته است. به هنگام پیاده روی در منظقه نازکا در وسعتی حدود ۶۰ کیلومتر در ۲ کیلومتر به خطوطی صاف، موازی و متقاطع برخواهید خورد که به صورت اشکال هندسی، منظم و در ابعاد بزرگ ایجاد شده‌اند. در این میان تصاویری از اشکال ذوزنقه‌ای، پرندگان و جانوران و نمادهایی عجیب نیز دیده می‌شوند که به سبب ابعاد بزرگشان تنها با دیدی هوایی و از بالا، به درستی می‌توان نمای کلی این خطوط را درک کرد.در این مکان در کل ۸۰۰ خط مستقیم، ۳۰۰ شکل هندسی و ۷۰ تصویر جانوری دیده می‌شود. برخی از خطوط مستقیم تا بیش از ۵۰ کیلومتر طول دارند، این در حالی است که طول نگاره‌های جانوری از ۱۵ متر تا ۳۶۵ متر (به بلندی برج امپایر استست منهتن) می‌رسد. کل سطح بیابان نازکا با لایه‌ای قرمز رنگ از اکسید آهن پوشیده شده می باشد و خطوط نازکا بر روی این زمین به صورت چاله‌هایی به عمق ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر ایجاد شده اند. با حذف این لایه سطحی و ایجاد چاله‌ها، خاک رس روشنی پدیدار شد که تضاد قابل توجهی در طیف و رنگ با باقی بخش‌های دشت داشته است. لایه زیرین که حال در معرض هوا قرار گرفته بود، دارای مقادیر بالایی از آهک است که در ترکیب با مه صبحگاهی لایه سختی را تشکیل داده است.

شاهین گشت

این لایه از فرسایش سطح خاک درون خطوط نازکا جلوگیری می‌کند. در اکثر مکان‌ها باد و باران و فرسایش حاصل از آن‌ها در طی چند سال هرگونه اثری سطحی را از بین خواهند برد، اما اقلیم بسیار خشک، ثابت و بدون باد منطقه نازکا به بقای این خطوط باستانی کمک کرده است. این بیابان یکی از خشک‌ترین مکان های دنیاست و در تمامی طول سال در حدود دمای ۲۵ درجه سانتیگراد ثابت است. فقدان وزش باد در این منطقه به حفظ خطوط نازکا و کشف آن‌ها کمک بسیاری کرده است. نگاره‌های نازکا که چند صد شکل وسیع از موجودات حیوانی و انسانیست به همین سبک ایجاد شده اند. در کل محیطی که نگاره‌های نازکا را در برگرفته اند چیزی حدود ۵۰۰ کیلومتر مربع است و بزرگترین نگاره تا ۲۷۰ متر طول دارد. بعضی از اندازه گیری ها حاکی از «ن است که طول نگاره‌ مرغ مگس خوار ۹۳ متر، کرکس ۱۳۴ متر، میمون ۹۳ متر در ۵۸ متر و عنکبوت ۴۷ متر است. این اشکال به صورت عمده به دو شکل دیده می‌شوند: دسته‌ای از تصاویر جانوران و دسته‌ای از اشکال هندسی.

نگاره‌های جانوری
اشکال جانوری شامل ۷۰ تصویر از گیاهان و حیواناتی مانند عنکبوت، میمون، مرغ مگس‌خوار و یک پلیکان ۳۰۰ متری می باشد. نگاره‌های حیوانی بر روی زمین در نزدیکی یک‌دیگر و در یک ناحیه قرار گرفته اند. برخی از باستان شناسان بر این باورند که قدمت این نگاره‌های جانوری مربوط به ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است و این بدان معناست که بسیار پیش‌تر از نگاره‌های هندسی شکل گرفته اند.
نگاره‌های هندسی
تعداد نگاره‌های هندسی درون دشت نازکا به حدود ۹۰۰ تصویر می‌رسد. نگاره‌های هندسی اشکالی با خطوط صاف، مثلثی، مارپیچی، دایره‌ای و ذوزنقه‌ای می باشند. نگاره‌هایی با ابعاد بزرگ که اندازه بزرگترین خط صاف آن بیش از ۳۰ متر است. باستان شناسان این نگاره‌ها را به ۵۰۰ سال پس از ایجاد نگاره‌های جانوری مربوط دانسته‌اند.

نزدیک به ۱۰۰ سال از نخستین زمانی که خطوط نازکا دیده شده اند گذشته است. در این مدت طیف مختلفی از دانشمندان، پژوهشگران، باستانشناسان و تیم‌های تحقیقاتی بسیاری مجذوب این راز باستانی و اعجاب انگیز شده اند و وقت‌های بسیاری برای کشف معمای خطوط نازکا صرف کرده اند. با این همه هنوز سوالات بی جواب زیادی باقی مانده و شما با حجم بالایی از فرضیه و نظریه رو به رو می‌شوید که هیچ کدام جوابی قطعی را پیش روی شما نمی‌گذارند. با همه این اوصاف و نظریه‌ها، شاید بتوان گفت تشخیص چگونگی ایجاد خطوط نازکا بسیار آسان تر از تشخیص آن است که چرا خطوط نازکا ایجاد شده اند.

مقالات مرتبط


 • جنگلی کشنده از جنس سنگ

  جنگلی کشنده از جنس سنگ

  سفری شگفت انگیز به جنگلی از جنس سنگ در ماداگاسکار یا همان منطقه ای در ساحل غربی ماداگاسکار در قاره آفریقا که در زبان محلی به آن Tsingy می گویند.

 • قلعه زیبا در جنگلی انبوه | سریلانکا

  قلعه زیبا در جنگلی انبوه | سریلانکا

  قلعه ی سیگیریا یکی از شگفتی های کشور سریلانکا می باشند که هیجان و حیرت را در گردشگران بوجود می آورد.

 • رستورانی زیر آب | مالدیو

  رستورانی زیر آب | مالدیو

  در مکانی تفریجی در آب‌های مالدیو به نام Hurawalhi رستورانی در عمق ۵.۸ متری آب دریا قرار گرفته است که از آن به عنوان بزرگترین رستوران زیر دریا نام برده می شود.

 • بزرگ ترین دریاچه آب شیرین | روسیه

  بزرگ ترین دریاچه آب شیرین | روسیه

  دریاچه بایکال عمیق ترین دریاچه آب شیرین و یکی از بزرگترین منابع ذخیره آب های سطحی بر روی کره زمین می باشد و در جنوب روسیه، ما بین استان ایرکوتسک و بوریاتیا واقع شده است.