logo

شماره پشتیبانی :85524-021

علت نبود عدد سیزده در صندلی هواپیما

96/12/23

آیا تاکنون به شماره ردیف های هواپیما دقت کرده اید؟ آیا زمانیکه بلیط هواپیما را چک می کردید متوجه شده اید که هواپیما ردیف شماره ۱۳ ندارد؟

شاهین گشت

عدد ۱۳ در باورها و فرهنگ های مختلف نحس به شمار می آید. کشورهای مختلف رسم و رسوم گاه عجیبی درباره ی این عدد دارند. این باورها که عموما نشات گرفته از خرافات و ذهنیت های اشتباه است آنقدر گسترش یافته که حتی در عرصه های مدرن زندگی ما نیز دیده می شود. خیلی از ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی معتبر در چینش صندلی ها و شماره گذاری ردیف ها عدد ۱۳ را از قلم انداخته اند و ردیف ۱۳ در این هواپیماها وجود ندارد.

ایرفرانس ،ایبریا ، ایرترن ، ایر نیوزلند و لوفت هانزا از شرکت های هواپیمایی معتبر دنیا هستند که این باور خرافی را در شماره ردیف های هواپیما استفاده میکنند.

ریشه ی شروع این جریان

این تصمیم عجیب که ایرلاین ها از آن پیروی میکنند مشخص نیست از چه زمانی شکل گرفته است اما تنها چیزی که واضح است این است که چندین سال پیش فردی به دلیل باور به نحسی عدد ۱۳ در شماره گذاری ردیف های صندلی هواپیما ۱۳ را حذف کرده است و از آن زمان این کار در بسیاری از ایرلاین ها گسترش پیدا کرده است.

آیا ایرلاین ها هم به نحسی عدد ۱۳ اعتقاد دارند؟

طبق گفته ی جودی گراهام ویور، بیشتر مردم نمی خواهند در ردیف شماره ۱۳ بنشینند. اینکه ما به عنوان شرکت هواپیمایی این خرافات و باور را قبول داریم یا نه مهم نیست. ما ایرلاین هستیم و هدفمان ارائه خدمات به مشتریان می باشد. اگر چنین باوری در فرهنگ عمومی وجود دارد و مردم کشورهای مختلف نیز این عدد را نحس می دانند ما هم به این باور احترام می گذاریم و آن را در نظر می گیریم.

همچنین جنیفر جانزن اظهار کردند : در هواپیماهای ایرلاین لوفت هانزا شماره ردیف ها بعد از ردیف ۱۲ ردیف شماره ۱۴ وجود دارد. به این دلیل که بسیاری از مسافران این عدد را نحس دانسته و نشستن در ردیف ۱۳ را نشانه بدشانسی می دانند، و این طرز فکر در آنها شکل می گیرد که اگر ردیف شماره ۱۳ در هواپیما وجود داشته باشد ممکن است هواپیما سقوط کند. در هواپیماهای ما علاوه بر ردیف شماره ۱۳، ردیف شماره ۱۷ نیز وجود ندارد. زیرا چندین کشور، از جمله ایتالیا و برزیل عدد ۱۷ را عددی نحس و نشانه بدشانسی می دانند.