logo

شماره پشتیبانی :85524-021

چه چیزی غذاهای ویتنام را اینچنین منحصر بفرد کرده است؟

96/09/22

برای شناخت طعم واقعی غذاهای ویتنام ، پیشنهاد می‌کنیم که در ابتدا نگاهی به نقشه این کشور بیاندازید. ویتنام کشوری S مانند و باریک که تقریباً هم اندازه‌ی ایتالیاست.

شاهین گشت

کشور چین در شمال و لائوس و کامبوج نیز در غرب کشور ویتنام واقع شده اند. ضمن اینکه دریای چین جنوبی با 3000 کیلومتر خط ساحلی ، در شرق ویتنام قرار گرفته است. لازم به ذکر است که هانوی ، پایتخت ویتنام در شمال و Ho Chi Minh City در جنوب آن از جمله اصلی ترین شهرهای این کشور بی‌نظیر هستند .

شاهین گشت

غذاهای نواحی شمالی ویتنام از جمله سوپ‌های نودل و سیب‌زمینی سرخ کرده ، بیشتر تحت تأثیر عادات غذایی چینی‌هاست . در حالی که اگر به سمت جنوب بروید ، طعم غذاها به سبک آشپزی تایلندی‌ها و مردم کامبوج نزدیک است . ضمن اینکه وجود شالیزارهای برنج ، درختان نارگیل ، درختان زردآلو و سبزیجات معطر در زمین به دلیل آب و هوی گرمسیری جنوب ویتنام ، در طعم بی نظیر و البته کمی شیرینِ غذاهای جنوب این کشور بسیار تأثیرگذار بوده است . بنابراین تعجب نکنید که ویتنام دومین کشور صادرات کننده برنج در دنیاست و رد پای برن را می‌توان در اکثر غذاهایشان یافت .

شاهین گشت

شاهین گشت

Banh Mi

بدون اشاره به استعمار فرانسوی ها نمی توان در مورد عطر و طعم غذاهای ویتنامی صحبت کرد ، زیرا با ورود مبلغان فرانسوی درقرن 18ام که تا سال 1954 ادامه داشت ، این استعمار تأثیری پایدار بر فرهنگ ، معماری و به ویژه غذاهای ویتنامی گذاشت.

معروف ترین ساندویچ ویتنامی که Banh Mi نام دارد، در اصل ساندویچ فرانسوی است که ویتنامی ها با گذشت زمان آن را طبق ذائقه خودشان تغییر داده‌اند و اکنون به میان وعده ای بسیار مناسب و لذیذ تبدیل شده که می‌توان در هر رستوران با قیمت مناسب آن را میل کرد.

شاهین گشت

شاهین گشت

فاه Pho

لیست غذاهای خوشمزه ویتنام ، بدون Pho که غذای ملی این کشور است ، قطعاً کامل نیست ؟ این غذا که بومی‌ها آنرا فاه ( Puh ) تلفظ می‌کنند ، نمونه دیگری از استعمار فرانسوی‌هاست . حتی برخی می‌گویند فاه همان کلمه فرانسوی Feu به معنای آتش می‌باشد که به مرور زمان تغییر کرده است .

امروزه این سوپ لذیذ ، ترکیبی از رشته‌‌فرنگی‌های برنجی ویتنامی و گوشت تازه است که در اصل ویتنامی‌ها آنرا برای صبحانه میل می‌کنند؛ هر چند میتوانید از میل کردن این سوپ ارزان ، معطر و خوشمزه ، در هر ساعتی از روز لذت ببرید .

شاهین گشت

Banh Xeo ( Sizzling Cake )

در زبان ویتنامی ، نام این کرپ اشاره به صداهایی دارد که موقع سرخ کردن تکه های گوشت و یا میگو ایجاد می‌شود . Banh Xeo ، یک تکه کرپ ترد با تکه‌های گوشت ، میگو ، جوانه‌های لوبیا و سبزیجات تازه و مخصوص ویتنام است که درسس ماهی ویتنامی غوطه ور شده است و شما را به ضیافتی بی نظیر از طعم غذاهای خارق العاده ویتنام دعوت می‌کند .

شاهین گشت

Goi Cuon ( Spring Roll )

اگر از غذاهای سرخ شده ویتنام خسته شده اید ، از میل کردن رول بهاری زیبا و خوش‌طعم در ویتنام لذت ببرید . آشپزهای ماهر ویتنامی گوشت ، میگو ، خرچنگ ، سبزیجات معطر و گشنیز را در ورقه های برنجی به نام Banh trang پیچیده اند و غذای لذیذی را خلق کرده‌اند که بیشتر شبیه به آثار هنریست . البته فراموش نکنید که جنوبی‌ها آنرا Cha Gio می‌نامند و در برخی نقاط با یک کاسه بزرگ کاهو و یا نعناع سرو می‌شود ، پس اگر قصد دارید در رستوران‌های جنوب ویتنام آن را میل کنید ، این نام را به خاطر بسپارید .

شاهین گشت

دیگچه‌های داغ ( Lau ) Hot Pots

طعم غذا ، سبک آشپزی و حتی نحوه خوردن غذا ، می‌تواند بازتاب فرهنگ و آداب مردمان کشورها باشد . دیگچه های داغ Lau می‌تواند مثال خوبی برای این گفته باشد که از جنبه‌های اجتماعی حائز اهمیت است . ویتنامی ها با بهترین دوستانشان ، دور تا دور میز بسیار کوچکی با ظرف بزرگ سوپ بر روی آن می‌نشینند تا از نزدیکی و همصحبتی با هم لذت ببرند .

شاهین گشت

شاهین گشت

مقالات مرتبط


  دستفروش های خیابانی یکی از جاذبه های ویتنام

  قبل از معرفی جاذبه‌های ویتنام باید بگوییم که بسیاری از مناطق دیدنی این کشور مناظر طبیعی هستند و هزینه‌ی بازدید از آنها بسیار کم است.در این مقاله دستفروش های خیابانی در ویتنام را خواهید دید که این بار از زاویه ای متفاوت از چیزی که در اذهان عموم است .با شاهین گشت همراه باشید.

  هتلهای ویتنام | هتل 4 ستاره Thien Thai Hotel

  کشور ویتنام رو به آبهای نیلگون دریای جنوبی چین قرار گرفته که با طبیعت بی نظیر خود، بازدیدکنندگان را به وجد می آورد که از این رو درسالهای اخیر بیش از پیش مورد توجه گردشگران قرار گفته است.

  هتلهای ویتنام | هتل 4 ستاره Central Palace Hotel

  در قلب اقتصادی ویتنام، علاوه بر گشت و گذار در بهترین بازارها و مراکز خرید شهر هوشی مین، پای در دنیای اسرارآمیز و طبیعت وصف ناپذیر ویتنام نیز خواهید گذاشت. هوشی مین که در امتداد رودخانه سیلگون واقع شده، روزگاری مرکز حکومت ویتنام جنوبی بوده است.